ABC wyposażenia każdego nurka

ABC wyposażenia każdego nurka

Głębiny skrywają niezwykłe tajemnice. Jest to najmniej zbadany oraz najmniej przyjazny obszar dla człowieka. Ludziom udało się jednak znaleźć rozwiązanie, by badać i podziwiać piękno podmorskiej przyrody. Dzięki pionierowi nurkowania Jacquesowi Coustou, który wymyślił akwalung (aqua-lung, czyli wodne płuca) możemy dziś schodzić pod wodę i podziwiać podwodne cuda natury.

Nurkowanie jest niezwykle pasjonujące i wciągające. Specjalistyczny sprzęt do nurkowania umożliwia sprawne poruszanie się, dobrą widoczność i przede wszystkim oddychanie pod wodą. Z tymi atutami głębiny nie są już tak nieprzyjazne, a człowiek może bezpiecznie nurkować. Przy doborze takiego ekwipunku warto postawić na sprzęt najwyższej jakości, gwarantowany przez solidną markę. Na początku naszej drogi należy zwrócić uwagę na sprzęt podstawowy, tzw. ABC, czyli maskę, fajkę i płetwy, bo to od ich jakości będzie zależała nasza przyjemność z nurkowania.

Dobrej jakości maski to wygoda i bezpieczeństwo. Nurkowanie bez maski jest niemożliwe. To ona oddziela nasze oczy od wody i to dzięki niej nurek może cokolwiek zobaczyć pod wodą i podziwiać podwodne krajobrazy, florę i faunę. Dobór odpowiedniej maski jest bardzo istotnym elementem ekwipunku każdego nurka, gdyż to ona zapewnia ostrość widzenia po wodą. Ponadto chroni nos przed dostaniem się do niego wody.

Rodzaje masek do nurkowania

Istnieją różne modele masek. Popularnym wyborem są modele posiadające pojedynczą szybę. Dobrym przykładem takiej maski jest Maska XDEEP Frameless, najczęściej wybierany model w naszym sklepie divezone.pl. Posiada zwiększone pole widzenia, dzięki czemu nurek ma szansę doświadczyć jeszcze bardziej zjawiskowych przeżyć pod wodą. Oferuje ona więcej miejsca na nos, co czyni ją wygodną oraz ułatwia dostęp do części nosowej, nawet w grubych rękawiczkach. Nurków stawiających na duży zakres patrzenia, zainteresować powinien model maski SCUBAPRO Crystal Vu. Jest to maska panoramiczna o niezwykle szerokim kącie widzenia. Zostało to osiągnięte dzięki dodaniu bocznych szybek. Dodatkowo, krystaliczny, podwójnie uszczelniony silikon zapewnia doskonałe dopasowanie i komfort. Sama konstrukcja zaś ułatwia czyszczenie maski z wody i dopasowanie jej do kształtu twarzy. Maski te nie są najlepszą opcją dla osób z wadą wzroku. Pojedyncza szybka uniemożliwia zamontowanie szkieł korygujących.

Następnym modelem masek są maski z dzielonymi szybkami. Takie rozwiązanie jest zalecane dla osób z wadą wzroku, gdyż umożliwia ono zamontowanie szkieł korygujących. Przy zakupie masek często zwraca się uwagę na ich wytrzymałość i wodoszczelność. Odpowiada za to materiał, z którego jest skonstruowana maska oraz odpowiedni kształt dopasowany do twarzy. Dobrym wyborem spośród takiego asortymentu może być klasyczny już model TECHNISUB Look, maska wykonana z najlepszego dostępnego na rynku, miękkiego silikonu. Zastosowanie takiego materiału, zapewnia maksymalną przezroczystość oraz skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Ciekawym dodatkiem jest możliwość rozłożenia jej bez użycia jakichkolwiek narzędzi. To rozwiązanie znacznie ułatwia wymianę szkieł.

Są też na rynku bardzo unikatowe i specjalne modele. Dla osób, które nurkują w jasnej wodzie i w silnym słońcu zaprojektowano maskę PARAGON firmy TUSA. Posiada ona nowoczesne soczewki UV 420 oraz szkło AR CrystalView, gwarantujące pełną ochronę oczu oraz niezwykłą klarowność pod wodą. Działa jak okulary przeciwsłoneczne tyle, że pod wodą.

Odpowiedni sprzęt także dla „snurków”
Dla tych zaś, którzy wolą inną odmianę nurkowania jaką jest snorkeling, czyli nurkowanie polegające na utrzymywaniu się na wodzie oraz zanurzanie na niewielką głębokość na zatrzymanym oddechu – niezbędnym dodatkiem do maski będzie fajka. W dalszym ciągu warto zaopatrzyć się w sprzęt najwyższej jakości, zapewniający najlepsze doznania i bezpieczeństwo.

Świetnym wyborem będzie zestaw TUSA Visio Tri-Ex w komplecie z fajką Hyperdry Elite SP-250. Maska ta zapewnia 168 stopniowy widok panoramiczny, dzięki zastosowaniu kopulastych szybek bocznych oraz zmniejszeniu ramki. Fajka to idealne dopełnienie tego duetu. Jest ona całkowicie sucha i posiada technologię Dry Top, która uniemożliwia dostanie się wody do środka w przypadku schowania się górnej części pod wodę. Jest także wyposażona w anatomiczny ustnik oraz dolny zawór, ułatwiający szybkie czyszczenie.

Interesującą alternatywą może być także maska Imprex 3D Hyperdry wraz z fajką Hyperdry Elite od firmy TUSA. W tym przypadku maska posiada podobne poszerzenie widzenia, lecz dodatkowo wyposażona jest w system Hyperdry, dzięki któremu w bardzo łatwy sposób można usunąć nagromadzoną wewnątrz wodę. Całkowicie sucha fajka z ergonomicznym ustnikiem, zapewnia komfort użytkowania. Nabycie maski i fajki w jednym zestawie umożliwia zakup w bardzo korzystnej cenie.

Pływaj szybko i wygodnie, czyli dopasowane płetwy
Drugim istotnym elementem w wyposażeniu każdego nurka są płetwy. Dzięki nim można sprawnie poruszać się pod wodą.

Płetwy do nurkowania dzielą się na dwie kategorie:

  • płetwy kaloszowe (zakładane na gołą stopę),
  • i płetwy paskowe (zakładane na but neoprenowy).

Płetwy kaloszowe służą głównie do „snurkowania” oraz na basen. Praktycznie nie nadają się do nurkowania z kilku powodów. Po pierwsze w przypadku nurkowania w polskich wodach nie zapewniają żadnego komfortu termicznego, poza tym wchodzenie gołymi stopami do jeziora ze sprzętem naraża nas na pokaleczenie stóp. Podobnie będzie przy nurkowaniach z brzegu np. w Egipcie.

Jeśli chcemy snurkować lub nurkować na basenie to świetnie sprawdzą się płetwy firmy TUSA lub MARES.

Płetwy paskowe służą do nurkowania. Zakłada się je na but neoprenowy i spina klamrą lub sprężynami (mogą być też gumki bungee). Sprężyny to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, gdyż za każdym razem nie trzeba zapinać i odpinać pasków.

Płetwy gumowe typu JET

Ważny jest dobór odpowiedniej twardości płetw. Takie możliwości posiada model XDEEP EX 1 wykonany z gumy. W sprzedaży są 3 modele tej płetwy o 3 stopniach twardości: sztywny, zapewniający silny ciąg i wymagający dobrej techniki i siły, średni – uniwersalny, sprawdzający się na długich dystansach oraz miękki, idealny dla początkujących lub mniejszych i lżejszych nurków. W komplecie są od razu sprężyny, a więc jest to idealne rozwiązanie. Model sztywny  i średni często wybierają nurkowie techniczni.

Dla tych, którzy mają silne nogi i lubią czuć, że mają płetwy na nogach, świetnym wyborem będą płetwy DIVESYSTEM Tech Fin wyposażone w sprężyny. Zbudowane z naturalnej gumy są ciężkie i niezniszczalne. To bardzo dobry wybór dla nurków technicznych ze względu na moc, która jest potrzebna, aby przemieszczać „ciężkozbrojnego” pod wodą.

Kolejną opcją do pływania technicznego są płetwy Tecline Jet Stream, które idealnie sprawdzą się dla nurków w suchych skafandrach. Jet Stream to płetwy sztywne, wyróżniające się doskonałą zwrotnością oraz umożliwiającymi pływanie do tyłu, jednak przeznaczone dla osób silnych i wytrzymałych.

Płetwy tradycyjne paskowe

Dla osób, które wolą miękkie płetwy i celują w nieco tańsze rozwiązania, dobrym wyborem będą płetwy TUSA Liberator X-Ten. Jest to kolejny model stawiający na prędkość pływania. Specjalny materiał, z którego są wykonane, czyni pióro elastyczne na całej długości, zaś konstrukcja ułatwia przepływ wody, umożliwiając jeszcze szybsze pływanie przy minimalnym wysiłku. Ich zaletą jest również to, że są lekkie, a więc świetnie sprawdzą się przy podróżach w ciepłe kraje, gdzie liczy się każdy kilogram zabierany do samolotu.

Parametr wagi, który ważny jest dla osób latających na nurkowania będą również spełniać płetwy MARES Avanti Quattro+. Cztery kanały przepływowe i zastosowanie nowego materiału hi-flex czynią ten model jeszcze wydajniejszym. Jest to produkt uniwersalny, idealny do zastosowania we wszystkich warunkach nurkowych, który jednocześnie niweluje ryzyko kontuzji, dzięki dodatkowej stabilizacji stawu skokowego. Płetwy umożliwiają pływanie zarówno kraulem, jak i żabką a jednocześnie są dużo lżejsze od płetw gumowych.


Wróć do listy