7 powodów, dla których nurkowanie na Borneo to świetny pomysł!

Nurkowanie pod wodą przy rafie koralowej Borneo

Nurkowanie na Borneo – informacje praktyczne

Borneo to jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Leży w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim. Borneo należy do trzech krajów – północą część do Malezji, niewielki obszar pomiędzy malezyjskimi stanami Sarawak i Sabah zajmuje Brunei Darussalam, a reszta wyspy należy do Indonezji.

Każdego roku naukowcy odkrywają tu nowe gatunki roślin i zwierząt. Większość z nich to okazy z „Serca Borneo”, czyli górskiego obszaru porośniętego lasem równikowym. Aktualnie, ze względu na szybkie wylesianie się tego trenu, „Serce Borneo” ostało objęte ochroną – nie można tu zakładać plantacji, jest też zakaz wyrębu.

Wśród niesamowitych i bardzo rzadkich gatunków odkrywanych na Borneo, są również ryby. W tutejszych wodach spotkasz rekiny młoty, szare rekiny rafowe, rekiny lamparcie, alopiasy czy żarłacze srebrnopłetwe. Zobaczysz tu płaszczki i manty, szerokie, piękne i kolorowe wachlarze gorgonii, gąbki i korale. Żyją tu wielkie gromady, barakudy, tuńczyki, szkoły pokolcowatych i karanksów oraz żółwie. A to wszystko, to zaledwie prolog do tego, jak oszałamiająco wspaniałe jest podwodne życie Borneo.

Kiedy nurkować?

W Layang Layang sezon nurkowy trwa od marca do sierpnia, a na Tioman od marca do listopada, w pozostałych miejscach Borneo można nurkować cały rok. Wyprawy nurkowe statkami są organizowane w okresie od czerwca do września.

Przez cały rok temperatura wody jest tu bardzo przyjemna i wynosi od 26 do 30°C. Jeśli zależy nam na dobrej wizurze, to najlepsza widoczność pod wodą przypada na koniec pory suchej (wrzesień – listopad) i wynosi zwykle do 30 m. Choć nie ma przeciwskazań w postaci prądów, silnego wiatru, to w porze deszczowej nurkowanie nie jest najlepszym pomysłem. Na Borneo jest wiele plantacji rolniczych, które w czasie deszczów wraz z nadmiarem wody oddają nawozy sztuczne. Te do morza, powodując rozwoju alg i zazielenienie wody.

Nurkowanie na Borneo – 7 powodów, dla których warto!

1. Park Tunku Abdul Rahman

Park Morski Tunku Abdul Rahman, na który dopłyniemy krótkim rejsem promem wypływającym z Kota Kinabalu, składa się z pięciu wysp. Znajdują się one u wybrzeży stanu Sabah w Malezji, na Morzu Południowochińskim. Wyspy są idealnym miejscem do spędzenia dnia na jedzeniu, relaksie i podziwianiu widoków. Jeśli chcesz, możesz spędzić cały dzień na jednej z białych, piaszczystych plaż lub wybrać się na zwiedzanie wysp. Znane z życia morskiego, wyspy stanowią spektakularne miejsce dla podwodnego życia.

Spośród pięciu wysp, wyspa Gaya jest największą i jedną z bardziej rozwiniętych, a następnie Manukan i Sapi. Te trzy wyspy przyciągają wszystkich turystów w parku morskim, i to nie bez powodu. Podczas gdy na Gaya znajdują się jedne z najlepszych ośrodków wypoczynkowych, na Manukan i Sapi można nurkować i snorklować na najwyższym poziomie. Możesz wybrać nurkowanie i zbadać rafy koralowe lub nurkować z rurką i obserwować życie pod wodą. Alternatywnie, zajęcia takie jak kajakarstwo czy parasailing są również popularnymi sposobami na podziwianie piękna parku morskiego.

Jak dostać się do Parku Tunku Abdul Rahman?
Aby dotrzeć do Tunku Abdul Rahman Marine Park, spróbuj wsiąść na pierwszy prom z Jesselton Point Ferry Terminal. Dlaczego pierwszy? Abyś miał wystarczająco dużo czasu na skakanie po wyspach lub odkrywanie podwodnego świata. Ostatni prom z powrotem na ląd odpływa około 17:00, więc masz wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie wysp. Jeśli jednak czujesz się wyjątkowo odważny, możesz rozbić obóz lub zatrzymać się w ośrodku na jednej z wysp, jeśli pogoda na to pozwala.

2. Eel Garden

Pierwszy z powodów, dla których warto nurkować na Borneo, to ogród węgorzy. Miejsce znajduj się w malezyjskiej części Borneo, na południowy wschód od Sabah, na wyspie Mabul. Na naturalnie opadającej, skalistej rafie i piaszczystym dnie żyją tysiące węgorzy. Oprócz głównej atrakcji tego miejsca, spotkasz tu także ustonogi i mątwy oraz batfishe. Zobaczysz tu też rafę bąbelkową. Miejsce nurkowe rozciąga się na głębokościach od 5 do 23 m.

3. Seaventures Dive Rig

Niesamowite miejsce i „must see” podczas pobytu na Borneo, a dla każdego nurka prawdziwy obiekt-marzenie. Seadventures Dive Rig znajduje się u północnego wybrzeża Mabul. To przebudowana platforma wiertnicza, na której znajduje się ośrodek nurkowy i miejsca noclegowe. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki, ale prawdziwa atrakcja tego miejsca to nieograniczona możliwość nurkowania pod platformą dla jej gości! Można tu nurkować w dzień i w nocy, odkrywając głębiny Trójkąta Koralowego z m.in. konikami morskimi.

4. Barracuda Point

Trzeci powód, dla którego powinieneś na poważnie wziąć pod uwagę nurkowanie na Borneo to jedno z najlepszych miejsc nurkowych świata – Barracuda Point. Nurkowisko znajduje się w na północnym wybrzeżu Sabah, na wyspie Sipadan i nurkowanie tu wymaga specjalnego, płatnego dodatkowo pozwolenia.

Miejsce znajduje się na Morzu Celebes, gdzie na zalanym wodą, wygasłym wulkanie żyją koralowce. Barracuda Point przyciąga niesamowite okazy podwodnego życia.

Nurkuje się tu przy ścianie skalnej, gdzie występują niewielkie prądy nanoszące pokarm dla większych ryb. Barracuda Point zaczyna się już na głębokości 10 m. Zobaczysz tu, oprócz wielu barakud, także rogatnice, szare rekiny rafowe, tuńczyki karanksy żółtopłetwe. Żyją tu też papugoryby, żółwie i wargacze napoleońskie.

Podziwiając bogate życie podwodne, nie zapuszczaj się zbyt głęboko – im głębiej, tym prądy mogą stać się silniejsze.

5. Hanging Gardens (Wiszące ogrody)

Miejsce uwielbiane przez podwodnych fotografów. Znajduje się tu schodząca coraz głębiej rafa, pokryta wachlarzami gorgonii, gąbkami i kolorowymi miękkimi koralami. Możesz tu nurkować na głębokościach od 4 do nawet 40 m, a widoczność sięga 30 m.

Miejsce nurkowe zlokalizowane jest na południe od wyspy Sipadan. Pod wodą możesz podziwiać błazenki, luszczowate, stadniki żółtoogonowe i chromisy, a także ślimaki morskie i homary. Z większych okazów zobaczysz tu rekiny rafowe i żarłacze białopłetwe, zielone garbogłowe papugoryby i ponad 50 żółwi.

6. The Jetty

Nurkowanie rozpoczyna się tu z plaży i jest to jedno z najlepszych tego typu miejsc na świecie! To świetny wybór na pierwsze nurkowanie lub nurkowanie z dziećmi, ale także obserwację morskiego życia i podwodną fotografię.

Miejsce nurkowe jest zlokalizowane po północnej stronie molo na wyspie Sipadan. Przy płytkich rafach spotkasz ośmiornice, igliczniokształtne solenostomus paradoxus i ośmiornice thaumoctopus mimicus. Przy odrobinie szczęścia zauważysz tu też niewielkie, ale zachwycająco kolorowe mandaryny wspaniałe.

7. Niesamowite miejsce do zwiedzania i odpoczywania.

Dodaj komentarz