Nurkowanie na Cyprze – miejsca nurkowe

Nurkowanie na Cyprze to świetna widoczność, przyjemna temperatura wody, a pod powierzchnią bogactwo morskiego życia, ciekawe jaskinie i skały oraz ciekawe wraki. Jednym z nich jest Zenobia należąca do czołówki miejsc nurkowych na świecie. Poznaj najlepsze miejsca do nurkowania na Cyprze!

Nurkowanie na Cyprze

Cypr to jedno z najciekawszych miejsc do nurkowania w Europie. Morze Śródziemne jest bogate w faunę i florę, a dodatkowo pod wodą ukrywają się naprawdę ciekawe wraki, jak słynna wśród miłośników nurkowania Zenobia.

Rozmaite formacje skalne, kaniony, ściany, jaskinie – wszystko to sprawia, że nurkowanie na Cyprze to wspaniała przygoda. Niewątpliwą zaletą tego kierunku jest fakt, że to świetny kierunek wakacyjny. Dla nurków posiadających nienurkujące rodziny to wielki plus. Towarzysze podróży mogą skorzystać ze świetnie rozwiniętej infrastruktury hotelowej, plażować lub zwiedzać zabytki, kiedy Ty wybierzesz się na nurkowanie.

Ci, którzy lubią od rana nurkować, a po południu cieszyć się urokami odwiedzanego miejsca, również świetnie poczują się na Cyprze. Po intensywnej eksploracji tutejszych głębin możesz odpocząć w jednej z uroczych zatoczek lub usiąść w przytulnej restauracji i spróbować świetnej lokalnej kuchni.

Najpopularniejsze rejony nurkowe na Cyprze to okolice portu w Pafos, Protaras, Larnaka i Ayia Napa.

Cypr – warunki do nurkowania

Warunki do nurkowania na Cyprze są świetne – widoczność pod wodą w większości miejsc jest bardzo dobra, a nurkowania najczęściej odbywają się z brzegu.

Jest tu wiele centrów nurkowych, niektóre hotele posiadają nawet własne centra i w sezonie organizują wyprawy nurkowe dla swoich gości.

Nurkowiska są tu zróżnicowane. Znajdą się odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem, ale i dla tych, którzy są na poziomie zaawansowanym.

Kiedy nurkować na Cyprze

Na Cyprze można nurkować przez cały rok, jednak najlepiej wybrać się tu od maja do października. Woda jest wtedy cieplejsza i ma nawet ok. 27°C, a widoczność pod wodą jest świetna.

Jeśli zdecydujesz się na wyprawę nurkową na Cypr zimą, to musisz spodziewać się temperatury wody na poziomie ok. 15°C.

Nurkowanie na Cyprze – koszt

Cena jednodniowego nurkowania z dwoma zejściami pod wodę to ok. 60 EUR.

2 dni nurkowe (4 nury) to koszt ok. 115 EUR.

Przy pakietach 5 dni nurkowych (10 nurkowań) trzeba liczyć się z ceną powyżej 220 EUR.

Nurkowanie do wraku Zenobii (2 nurkowania) kosztują ok. 125 EUR/os. W cenę wliczone są zazwyczaj transport do portu, łódź, butle i balast.

Najlepsze miejsca do nurkowania na Cyprze

The Chapel – Kaplica

Nazwa miejsca wzięła się od małej kaplicy, która znajduje się na klifie. Znajduje się w zatoczce Konnos, niedaleko miasta Protaras.

Aby tu zanurkować, trzeba zejść schodami idącymi od kaplicy w kierunku jaskini i odważnym, dużym krokiem lub przewrotem zejść pod wodę.

Teren szybko opada tu do 25 m głębokości. Dno jest tu kamieniste, a podczas nurkowania towarzyszyć Ci będą wargacze, mureny i ośmiornice, a nawet żółwie.

Średnia głębokość nurkowania przy kaplicy to ok. 10-15 m i to tu znajdują się najciekawsze formacje skalne i najwięcej morskich stworzeń, ale maksymalnie można tu zejść na ok. 40 m.

Green Bay

Kolejne miejsce nurkowe w rejonie Protaras. Nurkuje się tu z brzegu, a nurkowisko jest bezpieczne i łatwe, więc idealne dla początkujących nurków. Maksymalna głębokość nurkowania w Green Bay to ok. 12 m.

Pod wodą zobaczysz piaszczyste dno z trawą morską, dużą liczbę skał, a także (na gł. 8 m) zatopione posągi. Wody w Green Bay są spokojne. Żyją tu ośmiornice, papugoryby i dorady, wargacze, kardynałki i rozgwiazdy, a także ciekawe morskie stworzenia – wieloszczęty.

Devils Head

Miejsce nurkowe znajdujące się na Półwyspie Akamas niedaleko Pafos. To połączenie podwodnych jaskiń i tuneli, w których możesz spotkać bogate życie morskie, w tym żółwie zielone i caretta caretta.

Nurkowanie tu jest możliwe z łodzi, głębokość nurkowania sięga ok. 11 m, a widoczność do 25 m.

Wyspa Manijin

Nurkowisko zlokalizowane w Pafos, które jest bardzo popularne wśród nurków. Wyspa to właściwie niewielka skała, dookoła której można nurkować na głębokościach od 6 do 22 m.

Pod wodą zobaczysz wiele jaskini, pęknięć, szczelin skalnych, łuków i dziur. Wnętrze jednej z tutejszych jaskiń jest wyjątkowo ciekawe, bo pokryte różowymi i fioletowymi algami koralowymi.

Widoczność w tym miejscu nurkowym sięga 25 m.

Jaskinie na Cape Greco

To miejsce nurkowe znajduje się w Parku Narodowym Cape Greco niedaleko Ayia Napa. To jedno z najbardziej dziewiczych, spokojnych i malowniczych nurkowisk na Cyprze. W krystalicznie czystej wodzie znajdują się jaskinie, tunele i ciekawe formacje lawowe.

Najciekawsze podwodne punkty to Horse Shoe Cave, Blow Hole i Jaskinia Cyklopów. Maksymalna głębokość nurkowania w dwóch pierwszych jaskiniach to 15 m. Ostatnia z wymienionych to jaskinia, do której wejście znajduje się na 2 m, a głębokość maksymalna to ok. 30 m. Znajdują się tu ogromne głazy, unikalne formacje skalne i zatopiony skuter wodny (na ok. 10 m).

Pod wodą zobaczysz wieloszczęty wędrujące, piękne i kolorowe talasomie pawie, leszcze, ośmiornice, mureny, a nawet żółwie. W Jaskini Cyklopów pojawiają się też tuńczyki, iglicznie i papugoryby oraz kardynałki, ślizgowce i strzępiele, a także karanksy.

Blue Hole

Niedaleko Green Bay znajduje się bardzo ciekawe miejsce nurkowe – „niebieska dziura”, czyli Blue Hole. To przestrzeń między dwiema wyspami.

Nurkuje się tutaj wzdłuż pięknej rafy, która opada do doliny na głębokości ok. 5 m. Stąd można zejść głębiej do skalistego tunelu, w którego szczelinach żyje sporo morskich stworzeń i dalej za podwodną jaskinią docieramy do Blue Hole.

Widoki są tu świetne – przez powierzchnię wody docierają strugi światła, które doświetlają skalisto-piaszczyste dno z trawą morską i żyjące tu ryby. Maksymalna głębokość nurkowania w tym miejscu to ok. 18 m.

Cypr – nurkowanie wrakowe

Zenobia

Szwedzki prom, który zatonął w 1980 r., znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych miejsc nurkowych na świecie. To miejsce nurkowe znajduje się ok. 1,5 km od Larnaki, a nurkowanie odbywa się z łodzi i na otwartych wodach.

Zenobia ma 172 m długości i poszła na dno razem z całym swoim załadunkiem, czyli ponad 100 ciężarówkami. Całość jest w bardzo dobrym stanie. Przy wraku rozkwitło życie – statek stał się sztuczną rafą dla koralowców i domem dla wielu gatunków ryb: barakud, okoni morskich, papugoryb, wargaczy, leszczy, czerwonopłetwych i czarnych grouperów oraz serioli.

Widoczność jest tu doskonała i sięga ok. 50 m, a głębokość nurkowania to od 17 do 45 m. Nurkowanie do tego wraku polecamy zaawansowanym nurkom.

Wrak Nemesis III

Trawler Nemesis III to statek o długości 26 m i szerokości 6 m. Został zatopiony u wybrzeży Protaras przez cypryjskie władze w grudniu 2013 r.

Wrak jest w świetnym stanie i leży na głębokości ok. 26 m. Nemesis to naprawdę doskonałe miejsce do nurkowania. Przy wraku zadomowiły się tuńczyki, seriole, wargacze tęczowe i skrzydlice.

Nurkowanie do tego wraku odbywa się z łodzi. Około 90 m od tego wraku znajduje się kolejny zatopiony przez władzę statek – Liberty.

Wrak Liberty

Liberty to niewielki rosyjski statek towarowy, który miał 37 m długości i 10 m szerokości. Statek zatopiony u wybrzeży Protaras w 2009 r., by stworzyć sztuczną rafę i kolejne wspaniałe miejsce nurkowe w tym rejonie.

Liberty znajduje się na głębokościach od 18 do 28 m, widoczność jest bardzo dobra. Nurkowanie do tego wraku odbywa się z łodzi.

Kyrenia

Stary okręt wojenny, który cypryjskie Ministerstwo Obrony przekazało do zatopienia w 2015 r., żeby wrak pomógł w rozwoju życia morskiego na tym obszarze. Przy wraku żyją m.in. mureny i gromadniki.

Kyrenia spoczywa u wybrzeży Ayia Napa. Maksymalna głębokość nurkowania w tym miejscu to ok. 25 m, widoczność jest bardzo dobra. Wrak jest dostępny z łodzi.

White Star

Wrak rosyjskiego statku rybackiego, który zatonął w pobliżu portu w Pafos w 2006 r. (był holowany do złomowania). We wraku zadomowiły się m.in. gromadniki i leszcze.

White Star dostępny jest z łodzi i spoczywa na głębokościach od 14 do 20 m, a widoczność w tym miejscu sięga ok. 25 m.