Nurkowanie na Islandii – Silfra w Parku Narodowym Thingvellir

Nurkowanie na Islandii – Silfra w Parku Narodowym Thingvellir

Magiczne miejsce, które powinien zobaczyć każdy miłośnik nurkowania. Dlaczego Silfra jest tak wyjątkowa i czym właściwie jest? Co zobaczysz pod wodą i jak się przygotować? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Nurkowanie na Islandii – informacje praktyczne

Nurkowanie na Islandii to niezapomniana przygoda, warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą z nich jest pogoda – ta jest tu nieprzewidywalna. Może zmienić się dosłownie w 5 minut. W jednej chwili świeci słońce, za chwilę leje deszcz i wieje silny wiatr.

Na Islandii nurkuje się w suchych skafandrach, na miejscu są dostępni instruktorzy, którzy wyjaśnią jego podstawowe działanie. Jednak, jeśli marzysz o nurkowaniu w Silfrze, musisz mieć doświadczenie w nurkowaniu w suchym skafandrze w ciągu ostatnich 2 lat. Przydatną i niezbędną umiejętnością jest też pływanie na większych głębokościach.

Temperatura w zależności od wysokości n.p.m., regionu i aktywności wulkanicznej waha się w lecie od 0 do 20°C, a w wielu miejscach może leżeć śnieg (tak, w lecie). Latem występują tu białe noce, których szczyt przypada na czerwiec, choć noce na Islandii są jasne już w maju. Taki stan trwa zazwyczaj do sierpnia.

Nurkować na Islandii możesz wyłącznie z licencjonowanymi organizacjami nurkowymi. Widoczność pod wodą jest zazwyczaj doskonała i sięga nawet 150 m. To zasługa wody pochodzącej z lodowców. Silfra jest uznawana za najczystsze miejsce nurkowe na świecie.

Temperatury wody na Islandii są najwyższe latem i jesienią (od czerwca do października) i wynoszą 8-12°C (wody oceaniczne), 6-8° (wody w głębi lądu), a Silfra ma stałą temperaturę ok. 2-4°C. Jeśli temperatura wody w Silfrze spadnie poniżej zera, zejście pod wodę nie będzie możliwe.

Czas lokalny: UTC +0

Język: islandzki (urzędowy); większość mieszkańców zna angielski, a starsi z nich mówią po duńsku.

Waluta: Korona islandzka (ISK); 1 PLN=ok. 35 ISK, 1 EUR=ok. 156,5 ISK.
Na Islandii można wszędzie płacić kartami kredytowymi, ale tylko w nielicznych miejscach wymienisz złotówki na korony. Najlepiej wymienić walutę przed wyjazdem.

Park Narodowy Thingvellir (Þingvellir)

Park Narodowy w południowo-zachodniej części Islandii, na wschód od stolicy kraju – Reykjaviku. Na jego terenie znajduje się największe islandzkie jezioro Thingvallavatn (Þingvallavatn).

To bardzo ciekawe miejsce, w którym stykają się ze sobą dwie płyty tektoniczne: eurazjatycka i północnoamerykańska. Odległość między płytami powiększa się średnio o ok. 2,5 cm rocznie. Powierzchnia ziemi jest tu poprzecinana szczelinami i pęknięciami. Odnotowuje się tu też podwyższoną aktywność wulkaniczną i sejsmiczną (występują trzęsienia ziemi).

Na terenie parku znajdują się także wąwóz Almannagiá i wodospad Glymur. Można tu zobaczyć wiele wulkanów i zastygłe jęzory lawy. Jest to więc teren bardzo interesujący, obfitujący w piękne i ciekawe miejsca stworzone przez matkę naturę.

Park Narodowy Thingvellir jest jednym z trzech miejsc wchodzących w skład tzw. Złotego Kręgu, czyli znanych na całym świecie, spektakularnych i wyjątkowych miejsc. Dwa pozostałe punkty kręgu to obszar geotermalny Geysir i wodospad Gullfoss.

Nurkowanie na Islandii – Silfra

Na terenie Parku Narodowego Thingvellir, w jeziorze Thingvallavatn znajduje się szczelina między płytami tektonicznymi. To właśnie Silfra – jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych na świecie.

Silfra to najpiękniejsza z islandzkich szczelin z krystalicznie czystą wodą i wizurą przekraczającą 100 m. Temperatura wody jest tu stale niska, ale nie warto się tym zrażać, bo nurkowanie tutaj to niezapomniane przeżycie.

Trasa nurkowania przebiega między dwoma płytami tektonicznymi – północnoamerykańską i eurazjatycką, które stopniowo się rozszerzają. To miejsce nurkowe ulega więc ciągłym zmianom.

Nurkowanie w Silfrze – wymagane uprawnienia

Nurkować w Silfrze na Islandii mogą wyłącznie osoby z doświadczeniem w nurkowaniu w suchym kombinezonie. Konieczny będzie certyfikat (PADI Dry Suit Diver Speciality) lub 10 zarejestrowanych nurków w suchym skafandrze w ciągu ostatnich 2 lat. Przyda się też dobra kondycja fizyczna i odporność na stres.

Wymagane uprawnienia do nurkowania w tym miejscu to minimum PADI Open Water Scuba Diver.

Silfra – jak zorganizować nurkowanie

Nurkowanie w tym miejscu jest możliwe wyłącznie w obecności doświadczonego przewodnika. Najlepsza opcję jest skorzystanie z usług jednego z islandzkich centrów nurkowych. Te zazwyczaj wyznaczą Ci punkt zbiórki, który będzie znajdował się w Reykjaviku lub już na terenie Parku Narodowego Thingvellir.

Przed parkiem znajduje się parking, na którym w razie potrzeby zostawisz samochód. Odległość między parkingiem a szczeliną to ok. 100 m. Droga powrotna po nurkowaniu to ok. 400 m.

Do miejsca nurkowego zejdziesz po metalowych schodach zakończonych platformą zanurzoną w wodzie. Wchodzić i wychodzić z wody można tu jedynie w wyznaczonych miejscach (wyjątkiem są sytuacje awaryjne).

Na terenie parku znajduje się też Centrum Informacyjne z kawiarnią, sklepem i toaletami.

Silfra – jak wygląda nurkowanie?

Silfra jest podzielona na cztery główne sekcje: Lagoon, Big Crack, Hall i Cathedral. Wszystkie prócz Lagoon to głębokie kaniony z niezbadanymi jaskiniami. Wpływanie do wszystkich jaskiń i tuneli w Silfrze jest surowo zabronione.

Kiedy przypłyniesz już serię pęknięć, dotrzesz do ok. 100-metrowej laguny porośniętej algami.

Głębokość nurkowania na Silfrze to średnio 7-12 m, a maksymalna głębokość, na którą można zejść to 18 m. Nurkowanie trwa zazwyczaj od 30 do 45 m.

Nie ma tu bogatego życia podwodnego. Oprócz pola alg w Silfra Lagoon, możesz tu spotkać unikalnego skorupiaka Crymostygius Thingvallensis, który żyje wyłącznie tutejszym jeziorze. Pływają tu też pojedynce pstrągi potokowe i cierniki. Nieco więcej jest tu golcy, zwłaszcza tych karłowatych i arktycznych.

Kiedy nurkować w Silfrze?

Ponieważ wyprawa na nurkowanie na Islandii nie należy do tanich, warto wybrać się tu latem. Światło słoneczne rzuca przez taflę wody piękne refleksy na jej dno, a woda jest cieplejsza.

Nurkowanie zimą również ma swoje zalety, a jedną z nich jest na pewno mniejsza liczba nurków. Jednak warto pamiętać, że jeśli temperatura wody spadnie poniżej 0°C, nurkowanie prawdopodobnie nie będzie możliwe.

Co trzeba wiedzieć?

Silfra leży na terenie Parku Narodowego Thingvellir, dlatego każdy z nurków musi przestrzegać zasad i przepisów obowiązujących na terenie parku.

  • Osoby chcące nurkować w Silfrze, poza wymogami technicznymi, o których przeczytałeś wyżej, muszą mieć ukończone 17 lat.
  • Na 1 przewodnika powinno przypadać maksymalnie 3 nurków.
  • Organizatorzy nurkowań powinni sprawdzić uczestników pod kątem stanu zdrowia i umiejętności pływania.

Zabierz ze sobą bieliznę termoaktywną z długim rękawem, czapkę i szalik, ciepłą kurtkę i skarpetki. Jednak warto pamiętać, żeby nie przesadzić z warstwami ciepłych ubrań. Mogą sprawić problem podczas zakładania skafandra.

Nurkowanie w Silfrze odbywa się na własną odpowiedzialność i ryzyko. Przed nurkowaniem należy uzyskać zezwolenie na nurkowanie. Sprawdź – być może załatwi je dla Ciebie Twoje centrum nurkowe. Jeśli nie, może uzyskać w centrum obsługi w parku.

Nurkowanie na Islandii – ile kosztuje nurkowanie w Silfrze?

Samo nurkowanie w Silfrze to koszt ok. 28 500 ISK (ok. 832 PLN). W cenę zazwyczaj wliczony jest instruktor, 1 nurkowanie z przewodnikiem, sprzęt nurkowy i opłata za wstęp do Silfry (1500 ISK/44 PLN).

Jeśli na miejscu chcesz zrobić kurs na suchy skafander i zanurkować, to trwa on 2 dni i kosztuje ok. 95 000 ISK (2770 PLN).

Inny certyfikat, który możesz zrobić na miejscu, to np. PADI Silfra Tectonic Plate Speciality. Jego koszt to ok. 13 000 ISK (380 PLN).


Wróć do listy