Nurkowanie na Malcie i Gozo - najlepsze miejsca

Nurkowanie na Malcie i Gozo - najlepsze miejsca

Malta, a właściwie Archipelag Maltański to europejski raj nurkowy. Są tu wraki, jaskinie, kaniony i rafa koralowa. Nurkowanie na Malcie, Gozo i Comino to niezapomniane doświadczenie.

Archipelag Wysp Maltańskich

Archipelag Maltański (Malta) leży między włoską Sycylią a Afryką Północną. Zanurkujesz tu w krystalicznie czystym Morzu Śródziemnym, a pod jego powierzchnią znajdziesz dosłownie wszystko. Jest tu rafa koralowa i bogactwo podwodnego życia, mnóstwo ciekawych wraków, ciekawe formacje skalne, łuki, jaskinie, baseny, kaniony i kominy. Jest też Inland Sea, które razem z Blue Hole uważane są za jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Co ważne, dostępne są dla każdego nurka – od tych, którzy stawiających pierwsze nurkowe kroki, po tych, którzy nurkują na głębokości powyżej 40 m.

Nurkowanie na Malcie

Niesamowite formy skalne, to coś, co przyciąga tu rzesze turystów z całego świata. Również miłośników nurkowania, dlatego warto mieć na uwadze, że w sezonie, w popularnych miejscach nurkowych, możesz trafić na tłumy. Mimo wszystko warto tu przyjechać i zanurzyć się w głębinach Morza Śródziemnego.

Najlepsze miejsca do nurkowania na Malcie:

Um el Faroud

Czołówka miejsc nurkowych w tym rejonie. Wrak libijskiego tankowca, który w 1998 r. władze zatopiły w pobliżu bardzo znanej atrakcji Malty – Blue Grotto. Um el Faroud ma tragiczną historię – w trakcie remontu tankowca w 1995 r., doszło na jego pokładzie do eksplozji, w której zginęło 9 maltańskich stoczniowców. Statek ma 110 m długości i 16 m szerokości i jest świetnie zachowany. Wrak leży na głębokości ok. 33 m i można go eksplorować od wewnątrz. W świetnym stanie są śruba i mostek kapitański, a wycieczka po maszynowni i wyższych pokładach, to niezapomniane przeżycie. Żeby dobrze zwiedzić wrak, potrzebne są dwa nurkowania. Do wraku można zanurkować z łodzi i z brzegu.

Wrak P29

Trałowiec zbudowany w byłym NRD, który do 2004 r. służył w maltańskiej marynarce. Statek został zatopiony specjalnie dla celów nurkowych w 2007 r. Leży w pionowej pozycji na piaszczystym dnie, ma 52 m długości i możesz tu zanurkować do głębokości ok. 36 m. Jego wizytówką był karabin maszynowy, który znajduje się na mostku. Niestety – jego lufa oderwała się. Wrak jest świetnie zachowany, a wokół niego zadomowiły się ryby, m.in. skorpeny, mureny i strzępiele.

Holownik Rozi

To wrak znajdujący się niedaleko P29. Rozi został zatopiony (również na potrzeby nurków) w 1992 r. Maksymalna głębokość nurkowania w tym miejscu to 35 m. Możesz opłynąć statek z zewnątrz i zajrzeć do środka. Odpływając ok. 30 m od dziobu Rozi, zobaczysz kotwicę wbitą w piaszczyste dno.

The Madonna

To miejsce znajduje się na zachodzie wyspy. Zanurkujesz tu z łodzi lub z brzegu i już na 18 m zobaczysz, pozostawiony w jednej z grot, posąg Madonny. Jest tu też piękna kolorowa rafa, przy której spotkasz sporo ryb.

Anchor Bay

Ze względu na swoje położenie, często nazywany też wioską Popeye (na lądzie znajduje się wioska zbudowana na potrzeby filmu). Płytkie, ale bardzo efektowne miejsce. Maksymalna głębokość nurkowania to 17 m, a główna atrakcja to jaskinia z kilkoma komnatami. To dobre miejsce do nurkowania również dla mniej doświadczonych osób.

HMS Maori

Wrak niszczyciela z okresu II wojny światowej znajduje się w stolicy Malty – Valletcie. Dokładniej, na końcu półwyspu ze słynną Katedrą św. Jana. Leży na piaszczystym dnie, na głębokości 17 m i w znacznej części pokrył go piasek. Mimo wszystko warto do niego zanurkować ze względu na łagodne prądy i klimat tego miejsca. HMS Maori jest już bardzo mocno skorodowany, ale w całości zachowały się części kadłuba i burt. Można też wpłynąć do środka wraku, gdzie pływają spore ławice ryb.

Nurkowanie na Gozo

Druga co do wielkości wyspa archipelagu to doskonałe miejsce do nurkowania. Rafa, wydrążona w skałach studnia i malownicza jaskinia. Do tego sama wyspa jest przepiękna, a dla fanów „Gry o Tron” dodatkową zaletą będzie fakt, że Laurowe Okno na Gozo uwieczniono właśnie w tym serialu.

Najlepsze miejsca do Nurkowania na Gozo:

Blue Hole

Położona na zachodzie Gozo, tuż przy Azure Window – słynnym malowniczym łuku skalnym, który runął w 2017 r. Znajdziesz tu krystalicznie czystą wodę i wielką błękitną dziurę (stąd nazwa) w lagunie. Nurkować można tu z łodzi i z brzegu, na głębokość do ok. 26 m. Wewnątrz znajdziesz piękne gąbki i korale, pionowe ściany skalne i światło wkradające się przez otwór do lazurowej wody. Zejście pod wodę jest możliwe tylko, kiedy morze jest spokojne. Silne fale (w najlepszym przypadku) mogą Cię poturbować, uderzając Tobą o skały. Warto zachować rozsądek!

Inland Sea

Znajduje się ok. 150 m od Blue Hole. To ciekawy twór – okrągła laguna o szerokości ok. 60 m, którą z Morzem Śródziemnym łączy naturalny łuk. Zanurkujesz tu na głębokości od 20 do nawet 50 m, a im głębiej, tym ciemniej i bardziej tajemniczo. Dno jest śliskie i kamieniste. Na skalnych ścianach, porośniętych rafą zobaczysz ślimaki nagoskrzelne. W wodzie pływają też barweny.

Cathedral Cave / Blue Dome Cave

W północnej części Gozo znajduje się kolejne bardzo ciekawe nurkowisko. Można się tam dostać, schodząc po 90 schodach lub łodzią. Już po zanurzeniu na 6 m spotkasz jeżowce i rozgwiazdy oraz duże wejście do jaskini. Będąc wewnątrz, nietrudno domyślić się, skąd jej katedralna nazwa. Ściany jaskini pokryte są koralowcami i gąbkami, tworząc kolorowe „mozaiki”. Przez pęknięcia w skalnym suficie, jest też wspaniale doświetlana, więc doskonale nadaje się do podwodnej fotografii. Głębokość jaskini wynosi do 30 m, a widoczność sięga tu ok. 25 m.

Miejsca nurkowe na Comino

Położona między Maltą i Gozo, najmniejsza z zamieszkanych wysp archipelagu, jest bogata w ciekawe nurkowiska, w tym te najpopularniejsze w tej części świata. Nurkowanie w rejonie Comino odbywa się z łodzi, a głębokość sięga od kilkunastu do nawet 40 m.

Najlepsze miejsca do nurkowania na Comino:

Blue Lagoon

Bardzo popularne miejsce, gdzie w sezonie naprawdę ciężko o swobodę nurkowania. Woda jest tu krystalicznie czysta. Na południe od wybrzeża znajduje się podwodna jaskinia z głębokim na 4 m tunelem, skalnymi półkami i dużym otworem w sklepieniu. Przez nie pod wodę malowniczo wkrada się światło. W tutejszych głębinach spotkasz mureny, skorpeny, ślimaki nagoskrzelne, gąbki i korale.

Lantern Point

Wapienny, podwodny komin, który rozpoczyna się już 5 m pod wodą. Możesz nim zejść na głębokość 18 m, a opływając wielkie głazy, które się tu znajdują, nawet na 40 m. Nurkowanie odbywa się z łodzi.

Wrak P31

Siostrzany statek P29, który możesz zobaczyć u wybrzeży Malty. Trałowiec zbudowany w byłym NRD i zatopiony w 2009 r. z myślą o miłośnikach nurkowania. Leży na dnie, na głębokości ok. 20 m, więc świetnie sprawdzi się zarówno dla zaawansowanych nurków, jak i dla tych z mniejszym doświadczeniem. Wrak jest dobrze zachowany i można eksplorować jego wnętrze.

Cominotto Reef

Po drugiej stronie Blue Lagoon, na zachód od Comino, znajduje się mniejsza, niezamieszkana wysepka – Cominotto. Łodzią dotrzesz tu do punktu z piękną rafą i bogactwem podwodnego życia. Spotkasz tu okonie morskie, mątwy, wargacze i seriole. Głębokość nurkowania w Cominotto Reef to ok. 30 m. Często występują tu bardzo silne prądy.

Kiedy nurkować?

Sezon nurkowy trwa tutaj cały rok, ale najlepszy czas na nurkowanie będzie od połowy marca do października. Od późnej jesieni do wczesnej wiosny silny wiatr może pokrzyżować nurkowe plany. Widoczność pod wodą jest też wtedy mniejsza. Temperatura wody jest za to zawsze bardzo przyjemna i nawet zimą nie spada poniżej 18°C.

Ceny nurkowania

W przypadku nurkowania z przewodnikiem, koszt jednego zejścia pod wodę to ok. 35-40 EUR (z brzegu). Jeśli chcesz nurkować z łodzi, do tej kwoty dolicz jeszcze ok. 25 EUR. Dostępne są też pakiety 10 nurkowań przy 3 wyspach (2 w rejonie Comino, 2 przy Gozo i 6 w rejonie Malty). Ich koszt to, w zależności od sezonu, ok. 350-390 EUR.

Wymagane uprawnienia

Na wyspach Archipelagu Maltańskiego możesz nurkować z przewodnikiem lub bez niego. (zdecydowanie polecamy nurkowanie z przewodnikiem, choćby dlatego, że i tak transport i butle wykupujemy w bazie nurkowej). Druga opcja jest zalecana wyłącznie doświadczonym nurkom. W pierwszym przypadku nawet początkująca osoba znajdzie odpowiednio wykwalifikowanego opiekuna. Oferowane są także kursy dla tych, którzy właśnie na Malcie chcieliby zanurkować po raz pierwszy. W przypadku nurkowania na Malcie i Gozo zdecydowanie rekomendujemy stopień zaawansowania AOWD/CMAS**. Trzeba pamiętać, że nurkujemy w morzu, są fale i prądy a widoczność mniejsza niż w Morzu Czerwonym.

Centra nurkowe są tu dobrze wyposażone i istnieje możliwość wypożyczenia właściwie wszystkiego. Musisz pamiętać, że jeśli będziesz nurkował bez instruktora, transport powinieneś zapewnić sobie we własnym zakresie (obowiązuje tu ruch lewostronny).

Powyższe miejsca nurkowe to zaledwie ułamek ciekawych miejsc do nurkowania na Malcie, Gozo i Comino. Jest tu co najmniej kilkanaście mniejszych i większych wraków, które zostały zatopione jako atrakcja dla nurków lub zatonęły u wybrzeży tutejszych wysp. Nie sposób zliczyć, ile jest tu podwodnych jaskiń, szczelin, studni, kanionów, które wody Morza Śródziemnego wyrzeźbiły w skałach. Koniecznie musisz to zobaczyć na własne oczy!


Wróć do listy