Nurkowanie na Palau – wakacje nurkowe w raju

Nurkowanie na Palau to spełnienie marzeń! Pod wodą jest wszystko: zdrowa rafa, wspaniały podwodny świat pełen ciekawych stworzeń, a na dnie mnóstwo wraków z II wojny światowej. Gdzie zanurkować w pierwszej kolejności? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Wyspy Palau – informacje ogólne i bezpieczeństwo

Republika Palau to wyspiarskie państwo leżące na Oceanie Spokojnym. Całe państwo składa się sponad 250 wysp położonych w Oceanii i Mikronezji. Największe wyspy Palau to Babeldaob i Koror.

Panuje to klimat równikowy ze średnią roczną temperatura powietrza ok. 28°C. W wodach oblewających wyspy żyje ponad 1400 ryb i 700 korali, a także słonowodne krokodyle.

Niewątpliwą atrakcją podczas nurkowania na Palau są występujące tu rekiny. Władze stworzyły „rekinie sanktuarium”, na którym połów rekinów jest zakazany. Jego powierzchnia to ok. 600 00 km2,czyli całości wód tego państwa.

Palau to kraj bezpieczny dla turystów. Wskaźniki przestępczości są tu stale niskie, jednak podczas podróży warto zachować zdrowy rozsądek. Należy pamiętać o naturalnych zagrożeniach wynikających z położenia wysp i żyjących tu zwierząt oraz o lokalnych regulacjach prawnych i obowiązującej na Palau godzinie policyjnej.

Na Palau obowiązującą walutą jest dolar amerykański. Językami urzędowymi są palauański, angielski i japoński. Z Polski można polecieć na Palau na podstawie 30-dniowej wizy turystycznej, która wystawiana jest na lotnisku lub w porcie. Międzynarodowy port lotniczy znajduje się na Babelthuap, która jest połączona wyspą Koror mostem. Stolicą kraju jest Ngerulmud.

Wakacje nurkowe na Palau

Na wakacje do Palau nie dotrzesz z Polski bezpośrednio. Najlepiej polecieć do Manili na Filipinach lub do Tajpej na Tajwanie, skąd można bezpośrednio dolecieć na Palau. Inną opcją jest lot przez Stambuł lub Frankfurt z drugą przesiadką w Seulu. Czas trwania takiego lotu to zwykle około doby, a koszt w 2 strony dla jednej osoby, przy dobrych okazjach cenowych to ok. 3000 zł.

W zależności od standardu hotelu i jego lokalizacji, ceny za nocleg wahają się od 40 do 180 USD za noc. Jeśli chcesz wynająć przestrzeń dla większej grupy, większość obiektów wakacyjnych będzie kosztować od 160 do 540 USD za noc za cały dom.

Na miejscu osoby nurkujące będą mogły skorzystać z wielu świetnych nurkowisk. Nienurkujący towarzysze mogą zwiedzić wyspy, skorzystać z pięknych piaszczystych plaż i delektować się lokalną kuchnią. Każdy na pewno będzie zadowolony.

Nurkowanie na Palau – warunki nurkowe

Palau to miejsce, na którym przez cały rok panują dobre warunki do nurkowania. Najlepsze warunki panują od listopada do kwietnia. Wtedy widoczność pod wodą jest wręcz niesamowita i spotkać można najwięcej okazów pelagicznych.

Atrakcji nurkowych jest tu tak dużo, że nikt nie powinien wrócić z Palau zawiedziony. Pod wodą zobaczysz niespotykaną w innych regionach świata koncentrację życia morskiego. Jest ona spowodowana spotykaniem się tutaj trzech prądów morskich. To niewątpliwie jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie regionów świata.

Nurkowie wrakowi znajdą tu mnóstwo wraków z czasów II wojny światowej i walk wojsk USA z armią Japonii. Miłośnicy raf i podwodnego życia mogą podziwiać zdrowe i piękne rafy, duże ławice ryb i rekinów. Ci, którzy wolą spektakularne skalne ściany i jaskinie, również znajdą tutaj idealne dla siebie nurkowiska.

Przygotowujesz się do nurkowania na Palau? Sprzęt nurkowy kupisz wygodnie i z szybką dostawą na www.divezone.pl.

Palau – ceny nurkowania

Jednodniowa wycieczka nurkowa z 2 nurkowaniami w rejonie Koror to koszt ok. 100 USD.

Jeśli chcesz zanurkować w okolicach Peleliu, musisz się liczyć z ceną 155 USD za 2 zanurzenia. Dodatkowy koszt to 30 USD za zezwolenie na nurkowanie w tym rejonie.

Ze względu na wysoki poziom umiejętności nurkowych, który jest potrzebny do nurkowania na Peleliu, każdy nurek musi mieć przynajmniej 100 zalogowanych nurkowań. Peleliu nie może być też pierwszym nurkowaniem podczas dnia nurkowego na Palau.

Nurkowanie na Palau – najlepsze miejsca

Jellyfish Lake

Słone jezioro na wyspie Eil Malk, która jest fragmentem starej rafy koralowej. Jak sama nazwa mówi, słynie z licznego występowania meduz, w tym złotej meduzy o charakterystycznym żółtym ubarwieniu.

To jedynie jezioro na Palau, które dostępne jest dla turystów i można tu swobodnie nurkować. Co ważne, zabronione jest tu nurkowanie z akwalungiem. Uwalniane bąble powietrza uszkadzają ciało meduz i dolna warstwę niemieszanej wody, w której występuje wysokie stężenie siarkowodoru, a która może prowadzić do zatrucia przezskórnego.

Nurkowanie tu to pływanie pomiędzy setkami tysięcy migrujących meduz. Niesamowite doświadczenie! Niestety ich populacja maleje – w 2005 r. żyło tu ok. 30 milionów meduz, aktualnie jest to ok. 700 000 tych stworzeń.

Głębokość nurkowania w Jellyfish Lake to maksymalnie do 20 m, widoczność sięga ok. 25 m.

Blue Corner i Blue Hole

Miejsce z czołowej piątki nurkowisk na świecie. Znajduje się ok. 40 km na południowy zachód od Kororu. Nurkuje się tu na drifcie. W rafie zamocowany jest hak rafowy, do którego można się przypiąć i jest to zalecane. Występują tu silne prądy, które lubią zmieniać kierunek.

W Blue Corner zanurkujesz na głębokość od 8 do 30 m. Widoczność jest tu dobra i sięga ok. 28 m. Pod wodą zobaczysz niesamowicie różnorodne i bogate życie morskie. Skorpiony, ślimaki nagoskrzelne i ukwiały, skrzydlice i ogromne ławice tuńczyków, lucjanowatych i barakud – to zaledwie wstęp do tutejszej fauny.

Pod woda zobaczysz żółwie zielone, papugoryby i manty, a także mnóstwo rekinów, m.in. rafowych i białopłetwych. Średnia głębokość nurkowania tutaj sięga ok. 18 m, ale jest to miejsce przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych nurków.

W rafie w Blue Corner znajdują się cztery otwory, przez które możesz wpłynąć do jaskini, która spada do głębokości ok. 35 m. To Blue Hole ze ścianami pełnymi gąbek i koralowców. Pływa tu tez sporo ryb rafowych.

Można też zanurkować najpierw do Blue Hole i po wypłynięciu z jaskini popłynąć w lewo. Za rogiem ukaże Ci się to niesamowite miejsce nurkowe.

German Channel (Kanał Niemiecki)

Miejsce nurkowe z piaszczystym dnem, które przecina płytka rafę między dwiema wyspami: Ngemilis i Ngercheu. Kanał został sztucznie wykopany w rafie na południowych zachodzie Palau i łączy lagunę z Pacyfikiem. W 1911 r został pogłębiony (wysadzony) przez Niemców, którzy eksportowali stąd fosforan, aż do wybuchu I wojny światowej.

Aktualnie jest jednym z najpopularniejszych miejsc nurkowych na Palau. Po kanale lubią pływać rekiny rafowe i żarłacze białopłetwe, manty i orlenie oraz seriole. Z roku na rok przybywa tu koralowców.

Piaszczyste dno znajduje się na ok. 17 m, można jednak zejść głębiej – do ok. 25-30 m.

Peleliu Wall

Jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych w rejonie Palau. Znajduje się w południowej części wybrzeża Peleliu. Na wyspie tej rozegrała się słynna bitwa podczas walk na Pacyfiku wojsk USA z armią Japonii podczas II wojny światowej.

W rafie znajdują się jaskinie, kaniony i szczeliny. Strome ściany rafy pokryte są twardymi i miękkimi koralowcami oraz ukwiałami. Żyją tu m.in. rogatnice, lucjanowate i manty, żarłacze białopłetwe, szare rekiny rafowe, a nawet żółwie i węże morskie.

Głębokość nurkowania w tym miejscu to od 5 do maksymalnie 25 m, a widoczność sięga ok. 25 m.

Wrak Irō Maru

Olejarka należąca do Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii zatopiona w 1944 r. przez samolot Marynarki Wojennej USA. Samolot miał ok. 140 m długości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosiła 17,5 m. Irō posiadał dwa działa przeciwlotnicze 76,2 mm oraz 2 działa morskie 120 mm.

Wrak spoczywa w pionowej pozycji, na głębokości maks. 40 m. Najpłycej, na ok. 8 m znajduje się mostek i maszt. Z przodu i na rufie znajdują się działa. We wnętrzu statku i wokół niego znajduje się też sporo potencjalnie niebezpiecznej amunicji z czasów II wojny światowej.

Wokół Irō Maru zobaczysz skrzydlice, błazenki i mnóstwo koralowców. Widoczność przy wraku to od 10 do 30 m. Nurkowanie w tym miejscu jest przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych nurków.

Hyroplan Jake (Jake Seaplane)

Japoński zwiadowczy hydroplan marynarki wojennej Aichi E13A-1 o kryptonimie alianckim JAKE. Wrak znajduje się zaledwie kilka minut drogi od Kororu. Samolot miał ponad 11 m długości i rozpiętość skrzydeł na 14,5 m. Na pokładzie mieściły się trzy osoby.

JAKE miał 14-cylindowy silnik, który wraz z częścią ogonową i jednym z pontonów oderwały się od samolotu podczas uderzenia w wodę. Brakujące części można znaleźć ok 6 m od wraku. Wrak zachował się w dobrym stanie, można go dobrze zobaczyć. Widać m.in., że śmigła są proste. To może sugerować, że rozbił się w wyniku zatrzymania pracy silników, tuż po starcie lub chwilę przed lądowaniem.

Wrak leży na głębokości ok. 15 m. Prawe skrzydło jest przechylone w dół, a reszta wraku leży prosto na dużej koralowej skale. Widoczność w tym miejscu nurkowym to ok. 20-30 m. Najlepiej nurkować podczas przypływu, wtedy wizura jest lepsza.