Nurkowanie na Zanzibarze

Nurkowanie na Zanzibarze Ocean Indysjki rafa koralowa

Nurkowanie na Zanzibarze to odkrywanie głębin Oceanu Indyjskiego, pięknych lagun i tętniących życiem raf koralowych. Kiedy najlepiej wybrać się na Zanzibar? Gdzie są najciekawsze nurkowiska? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu!

Zanzibar – informacje praktyczne

Zanzibar nazywany Wyspą Przypraw leży na Oceanie Indyjskimi należy do Tanzanii. Jest też największą wyspą Archipelagu Zanzibar, który oprócz głównej wyspy o tej samej nazwie, składa się z drugiej dużej wyspy Pemba i wielu małych wysepek.

To popularny kierunek wakacyjny Polaków, choć stosunkowo nowy wśród miłośników nurkowania. Wybrzeże Oceanu Indyjskiego w tym rejonie oferuje wspaniałe warunki naturalne i bogaty podwodny świat.

Jak się dostać na Zanzibar?

Można tu dotrzeć lotem czarterowym z jednym z biur podróży, które oferują wakacje na Zanzibarze. Drugą opcją jest lot do Dar es Salaam lotem rejsowym i przeprawa promową z Tanzanii na Zanzibar.

Klimat: tropikalny, wilgotny z porą deszczową od marca do maja.

Język: suahili, ale w większości miejsc można dogadać się po angielsku.

Strefa czasowa: Coordinated Universal Time (UTC) +3

Waluta: szyling tanzański (TZS); 1 PLN to ok. 631 TZS, 1 EUR = 2838 TZS, 1 USD = 2319 TZS (stan na grudzień 2020).

Wiza: Jest wymagana. Można ją kupić na lotnisku, po przylocie do Tanzanii (koszt ok. 50 USD).

Paszport: musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju.

Transport lokalny: najbezpieczniej poruszać się taksówkami lub dala-dala, czyli lokalnymi busami (nie ma przystanków i rozkładu jazdy). Inną opcją jest wynajem samochodu, do którego trzeba doliczyć dodatkowo ok. 10 USD za pozwolenie na prowadzenie pojazdów.

Na Zanzibarze obowiązuje ruch lewostronny, w miastach obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Gniazdka: typu brytyjskiego, 230 V, 50 Hz.

Wymagane szczepienia: nie są wymagane dla osób przylatujących z Europy. Osoby przylatujące z krajów Afryki muszą mieć certyfikat szczepienia na żółtą febrę.
Zalecane szczepienia to: żółtaczka typy A i B, polio, tężec, błonica i dur brzuszny.

Dlaczego nurkowanie na Zanzibarze?

Archipelag Zanzibar to główny rejon nurkowy w Tanzanii. Większość nurkowań odbywa się wokół dwóch dużych wysp: Zanzibaru (inaczej zwanego także Unguja) oraz Pemby.

Obie wyspy oferują doskonałe miejsca do nurkowania – ciekawe gatunki żyjące w Oceanie Indyjskim i piękną, zdrową rafę koralową.

Kolejny ciekawe miejsce w tym archipelagu to Wyspa Mafia (ok. 200 km od Zanzibaru) i okoliczne mniejsze wyspy. To wspaniały, dziewiczy obszar z rezerwatem morskim Rufiji Mafia Island.

Wody wokół wysp archipelagu są wciąż miejscami niezbyt dobrze odkrytymi przez nurków, co czyni je wyjątkowo ciekawymi.

Pod wodą zachwycą Cię kwitnące rafy koralowe, ciekawa topografia i strome ściany rafy. Masz okazję spotkać tu naprawdę ciekawe okazy morskiej fauny, w o których niżej przeczytasz nieco więcej.

Zanzibar – podwodny świat

Zanzibar posiada jedne z najbogatszych raf koralowych na świecie z ok. 500 gatunkami żyjącymi w wodach Oceanu Indyjskiego, u wybrzeży wysp archipelagu.

Podczas nurkowania na Zanzibarze możesz potkać rekiny rafowe i wielorybie, żółwie i delfiny. Żyją tu barwne ryby rafowe, kolorowe ślimaki nagoskrzelne i żabnice, a także płaszczki, skorpeny i mątwy. Spośród ciekawszych stworzeń warto wspomnieć o konikach i wężach morskich. Inne występujące tu gatunki to mureny cętkowane i błękitne, barakudy czy tuńczyki.

Pod wodą zobaczysz także szerokie wachlarze gorgonii oraz zdrowe i piękne korale

Nurkowanie na Zanzibarze – kiedy nurkować

Najlepszy czas na nurkowanie na Zanzibarze to marzec, październik i listopad. Pogoda jest wtedy stabilna, jest ciepło, a widoczność pod wodą jest dobra. Przede wszystkim jednak tafla wody jest spokojna.

W tych miesiącach temperatura wody wynosi 25-27°C, a temperatura powietrza to ok. 30-32°C. Widoczność zazwyczaj przekracza 30 m.

Ceny nurkowania na Zanzibarze

Koszt dwóch nurkowań podczas 1 dnia to ok. 110 USD.

2 dni nurkowe z 4 nurami to koszt ok. 210 USD, a 3 dni nurkowania (6 zanurzeń) kosztuje ok. 306 USD.

Cena pakietu 10 nurkowań to ok. 480 USD.

W centrach nurkowych na Zanzibarze można także zrobić kursy nurkowe. Ich koszt wynosi ok. 500 USD za OWD i ok. 470 USD za AOWD.
W cenę kursów są zazwyczaj wliczone sprzęt, instruktor, certyfikat i podręcznik.

Nurkowanie na Zanzibarze – najlepsze miejsca nurkowe

Wyspa Zanzibar – nurkowanie

· Leven Bank

Nurkowisko na północnym krańcu wyspy. Jedno z najpopularniejszych i najciekawszych w całym archipelagu. To podwodna góra utworzona z rozległej rafy, znajdująca się na otwartym morzu.

Głębokość nurkowania w Leven Bank to od 14 do ponad 55 m. Przeznaczone dla zaawansowanych nurków ze względu na występujące tu silne prądy.

Spotkasz tu twarde i miękkie koralowce, ławice tropikalnych ryb rafowych i ślimaki nagoskrzelne. Żyją tu także mureny, ośmiornice i ostrobokowate oraz barakudy i tuńczyki. Inne ciekawe gatunki, które można spotkać w tym miejscu to wargacze garbogłowe i białe rekiny rafowe

· Rafa Nankivell i Hunga

Dwie rafy koralowe znajdujące się obok siebie. Pierwsza z maksymalną głębokością do 12, a druga do 16 m. Świetne miejsce dla początkujących nurków z ciekawymi formacjami rafowymi, barwnymi koralowcami.

Można tu spotkać delfiny, rekiny rafowe i wargacze garbogłowe, a także papugoryby, pokolce królewskie i lucjanowate.

· Rafa Boribu

Dziewicza rafa z koralowcami, wachlarzami gorgonii i dużymi gąbkami. Żyją tu tuńczyki błękitnopłetwe, mureny i barakudy, a także homary.

Maksymalna głębokość nurkowania to 30 m. Nurkowanie na tej rafie jest przeznaczone dla doświadczonych nurków.

Nurkowanie na Pembie

· Manta Point

Rafa pokryta fioletowymi ukwiałami z wystającymi z dna skalnymi wierzchołkami, które pełnią funkcje stacji czyszczących dla żerujących w tym miejscu mant i orleni. Czasem można tu spotkać żółwie morskie i rekiny rafowe.

Miejsce przeznaczone dla doświadczonych nurków ze względu na głębokość nurkowania – ok. 40 m. Najlepszy czas na obserwacje mant w tym miejscu to miesiące od stycznia do marca.

· Fundu

Kolejne nurkowisko dla zaawansowanych nurków z rafą koralową i niewielkimi jaskiniami, w których kryje się podwodne życie. Występują tu silne prądy, na które należy uważać już od początku nurkowania.

Zobaczysz tu piękny ogród koralowców i różne ryby rafowe. Czasem przypływają tu też manty.
Głębokość nurkowania na Fundu: 3-60 m.

Wyspa Mafii – miejsca nurkowe

· Przełęcz Kinasi

Przełęcz w Zatoce Chole z koralowymi sterczynami, nawisami i skalnymi wyspami. Maksymalna głębokość nurkowania tutaj to 26 m, ale należy uważać na silne prądy morskie.

Wyłącznie osoby zawansowane, z doświadczeniem powinny nurkować w tym miejscu. W skalnych jaskiniach można podglądać kolorowe ślimaki nagoskrzelne, węgorze heteroconger hassi i homary oraz papugoryby. Spośród większych gatunków spotkasz tu barakudy, żółwie i mureny, czasem również wargacze garbogłowe, rekiny rafowe i delfiny.

· Dindini Wall

Dwie skalne ściany – północna i południowa, które opadają do 28 m. Dindini Wall znajduje się na otwartych wodach z silnymi prądami, więc nurkowanie tutaj poleca się zaawansowanym nurkom.

Miejsce ciekawe ze względu na podwodne skinie, ciekawe nawisy i zakamarki pełne korali i tętniące życiem. Zobaczysz tu m.in. delfiny, żółwie i rekiny rafowe oraz płaszczki.