Sardynia – najlepsze miejsca na nurkowanie

nurkowanie między skałami na Sardynii we Włoszech

Nurkowanie na Sardynii docenią miłośnicy jaskiń, bogatego życia podwodnego i wraków. Pod błękitną taflą Morza Śródziemnego spotkasz m.in. orlenie, delfiny i samogłowy. Sprawdź, jakie atrakcje oferuje nurkom Sardynia!

Sardynia – warunki do nurkowania

Sardynia to druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Wody wokół jej wybrzeża skrywają wspaniałe jaskinie, a nawet całe ich systemy oraz świetne wraki. Tutejsze miejsca nurkowe są różnorodne, więc niezależnie od poziomu doświadczenia, każdy nurek znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Zachwyca również obfitością życia podwodnego. Cała gama różnokolorowych gąbek, rozłożyste wachlarze gorgonii i czerwone korale, a do tego ślimaki nagoskrzelne, małże i koniki morskie – to zaledwie wstęp do podwodnego życia w skali mikro.

Spośród większych morskich stworzeń, podczas nurkowania na Sardynii masz okazję spotkać delfiny, orlenie i barakudy, a także rzadko spotykane samogłowy, znane także jako mola mola.

Kiedy nurkować na Sardynii

Typowo śródziemnomorski klimat wyspy sprzyja nurkowaniu. Na Sardynii jest ono możliwe przez cały rok. Jeśli jednak chcesz podziwiać morskie życie, najlepszym czasem na nurkowanie będzie sezon letni – od maja do października.

Latem temperatura wody na Sardynii wynosi średnio ok. 26°C, jednak trzeba uważać na termokliny. Podczas schodzenia, na głębokościach powyżej 12 m temperatura wody może spaść nawet do 15°C.

Widoczność podczas nurkowania na Sardynii jest dobra i wynosi od 15 do 30 m.

Nurkowanie na Sardynii – ceny

Pojedyncze nurkowanie w Parku Morskim La Maddalena i Lavezzi to koszt ok. 75 EUR. W przypadku dwóch zejść pod wodę cena wzrasta do ok. 125 EUR.

Pakiety nurkowań zaczynają się od ok. 200 EUR i obejmują 4 nurki, 8 zanurzeń kosztuje ok. 380 EUR, a 10 to koszt ok. 410 EUR.

Sardynia – miejsca na nurkowanie

Grotta del Nereo

Kompleks rozległych grot, które rozciągają się na ponad 350 m. To prawdopodobnie największa morska jaskinia Morza Śródziemnego. Znajduje się w północno-zachodniej części Sardynii na Riwierze Koralowej Alghero.

Jest tu ok. 10 wejść, skalne łuki i tunele, przez które można tu zanurkować do głębokości ok. 35 m. Przez trzy z nich można zanurkować głębiej i dokładnie eksplorować znajdujący się tu system jaskiń. Dwa z wejść znajdują się płytko, trzecie to komin na głębokości ok. 30 m.

Na ścianach jaskiń można podziwiać kolorowe ślimaki nagoskrzelne, żyjące tu homary i ośmiornice oraz gąbki i korale, w tym niesamowity leptosamnia pruvoti, czyli tzw. słoneczny koral.

Secca del Papa

Miejsce nurkowe położone w samym sercu Chronionego Obszaru Morskiego Tavolara na północno-wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest uważane za jedno z dziesięciu najlepszych nurkowisk na Morzu Śródziemnym.

Nurkowanie tutaj odbywa się na głębokościach do 42 m. Zarówno na dnie, jak i na ok. 18 m zobaczysz granitowe struktury pełne pęknięć. W okolicy pływają m.in. mureny, gromadniki i barakudy.

Capo Testa

Nurkowisko w północnej części Sardynii na terenie Parku Morskiego La Maddalena. Czysta i spokojna woda czynią to miejsce doskonałym dla początkujących nurków, choć Ci zaawansowani też nie będą się tu nudzić.

Pod wodą spotkasz tu żółwie, homary i węgorze oraz twarde czerwone korale. Pod wodą spoczywają też ślady starożytnej cywilizacji – pozostałości rzymskiej kolumny. Widoczność jest tu doskonała i sięga nawet 50 m.

Secca di Torre delle Stelle

To nurkowisko znajduje się na obszarze morskim Capo Carbonara na południu Sardynii, zwanym także Zatoką Aniołów.

W tym miejscu nurkowym możesz podziwiać stosy granitowych głazów, które tworzą system tuneli i jaskiń w tych ukrywają się m.in. ławice leszczy i barakud, a w okolicy nietrudno o spotkanie delfina butlonosa.

Głębokość nurkowania w Secca di Torre delle Stelle to od 15 do 36 m.

Washington Rock

Miejsce nurkowe uważane za jedno z najlepszych na terenie Parku Morskiego La Maddalena z ciekawą topografią, miękkimi koralami, grouperami i barakudami pod wodą. Świetne nurkowisko do podwodnej mikro- i makrofotografii.

Średnia głębokość nurkowania w tym miejscu to ok. 20 m, choć maksymalnie można tu zejść do 27 m. Widoczność sięga ok. 30 m.

Sardynia – nurkowanie wrakowe

Wrak Nasello

Znajdujący się w Cala Gonone na wschodzie Sardynii wrak zatopionego podczas II wojny światowej niemieckiego transportowca. Długi na 45 metrów statek spoczywa na lewej burcie na piaszczystym dnie. Znajduje się na głębokości ok. 35 m. 

Interesujący wrak, którego eksploracja możliwa jest z zewnątrz i od wewnątrz, jednak przeznaczony dla doświadczonych nurków.

KT-12

Imponujący i właściwie nietknięty wrak w okolicach Cala Gonone. To niemiecki transportowiec, który został zatopiony w trakcie II wojny światowej.

Nurkowanie w tym miejscu to zadanie dla doświadczonych nurków. Wrak ma długość 65 m i leży na głębokości do 35 m.

Wrak Angelica

Statek towarowy, którego wrak spoczywa na piaszczystym dnie, na terenie Parku Morskiego La Maddalena. Jest dobrze zachowany i łatwo dostępny.

Mogą tu nurkować nawet początkujący nurkowie, bo kabina statku znajduje się na głębokości ok. 10 m, a maksymalna głębokość, na którą można tu zejść, to 22 m. Widoczność jest dobra i wynosi ok. 20 m.