Nurkowanie w 2021 r. – 5 najlepszych miejsc

Uchatka kalifornijska pływa w Zatoce Kalifornijskiej w Meksyku

Nurkowanie w 2021 r. powinno być niezapomniane! Po blisko roku otwierania i zamykania granic, szeregach obostrzeń i lockdownach spowodowanych pandemią koronawirusa pewnie każdy nurek chciałby zejść pod wodę i… oniemieć z zachwytu. Oto pięć propozycji miejsc, w których jest to możliwe i bardzo prawdopodobne!

Nurkowanie w 2021 na Palau: Blue Corner i Blue Hole

Miejsce z czołowej piątki nurkowisk na świecie. Znajduje się ok. 40 km na południowy zachód Kororu – największego miasta i dawnej stolicy Palau. Występują tu silne prądy, które lubią zmieniać kierunek. Nurkuje się tu na drifcie. W rafie zamocowany jest hak rafowy, do którego należy się przypiąć.

Głębokość nurkowania w Blue Corner to od 8 do 30 m. Widoczność jest tu dobra i sięga ok. 28 m. Pod wodą zobaczysz niesamowicie różnorodne i bogate życie morskie. Skorpiony, ślimaki nagoskrzelne i ukwiały, skrzydlice i ogromne ławice tuńczyków, lucjanowatych i barakud – to zaledwie prolog, jeśli chodzi o podwodną faunę.

Zobaczysz tu też żółwie zielone, papugoryby i manty oraz rekiny rafowe i białopłetwe. Głębokość nurkowania tutaj sięga ok. 18 m, ale jest to miejsce przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych nurków.

W rafie w Blue Corner znajdują się cztery otwory, przez które możesz wpłynąć do jaskini, która spada do głębokości ok. 35 m. To Blue Hole ze ścianami pełnymi gąbek i koralowców. Pływa tu też sporo ryb rafowych.

Można też zanurkować najpierw do Blue Hole i po wypłynięciu z jaskini popłynąć w lewo. Za rogiem ukaże Ci się to niesamowite miejsce nurkowe.

Nurkowanie w Silfrze na Islandii

Na terenie Parku Narodowego Thingvellir, w jeziorze Thingvallavatn znajduje się szczelina między płytami tektonicznymi. To właśnie Silfra – jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych na świecie.

Najpiękniejsza z islandzkich szczelin zachwyca krystalicznie czystą wodą i wizurą przekraczającą 100 m. Temperatura wody jest tu stale niska, ale nie warto się tym zrażać. Nurkowanie tutaj to niezapomniane przeżycie, a więc to idealne miejsce na nurkowanie w 2021 r.

Trasa nurkowania przebiega między dwoma płytami tektonicznymi – północnoamerykańską i eurazjatycką, które stopniowo się rozszerzają. To miejsce nurkowe ulega więc ciągłym zmianom.

Silfra jest podzielona na cztery główne sekcje: Lagoon, Big Crack, Hall i Cathedral. Wszystkie prócz Lagoon to głębokie kaniony z niezbadanymi jaskiniami. Wpływanie do wszystkich jaskiń i tuneli w Silfrze jest surowo zabronione.

Kiedy przypłyniesz już serię pęknięć, dotrzesz do ok. 100-metrowej laguny porośniętej algami.

Głębokość nurkowania w tym miejscu to ok. 7-12 m, a maksymalna głębokość to 18 m. Nurkowanie trwa zwykle od 30 do 45 m.

Nie ma tu bogatego życia podwodnego. Oprócz pola alg w Silfra Lagoon, możesz tu spotkać unikalnego skorupiaka Crymostygius Thingvallensis, który żyje wyłącznie tutejszym jeziorze. Pływają tu też pojedyncze pstrągi potokowe i cierniki. Nieco więcej jest tu golcy, zwłaszcza tych karłowatych i arktycznych.

Chcesz wiedzieć więcej o nurkowaniu w Silfrze? Wszystkie niezbędna iformacje znajdziesz w artykule Nurkowanie na Islandii – Silfra w Parku Narodowym Thingvellir na naszym blogu.

Nurkowanie w Libanie w 2021: Wrak Souffleur

Najlepsze miejsce nurkowe w Libanie i jeden z najlepszych na świecie wraków z czasów II wojny światowej. Souffler to znajdujący się ok. 12 km od Bejrutu wrak francuskiego okrętu podwodnego, który walczył podczas II Wojny Światowej po stronie francuskiego rządu Vichy.

Zatopiła go w kwietniu 1941 r. brytyjska jednostka. Mimo sporych uszkodzeń (wrak jest przecięty na pół), spoczywa na głębokości od 30 do 36 m praktycznie nietknięty. Mogą tu nurkować doświadczeni i zaawansowani nurkowe. Występują tu prądy morskie, które mogą utrudnić eksplorację wraku i ograniczyć widoczność (od 6 do 25 m, w zależności od sezonu, prądów i ilości planktonu).

We wraku, tuż przy dużym uszkodzeniu w burcie, zobaczysz fragmenty działka i karabin maszynowy. Z maszyny wystaje peryskop, a wokół wraku są rozrzucone butle z powietrzem. Wewnątrz wraku nadal są torpedy. Dlatego wpływanie do niego jest niebezpieczne i niezalecane. W okolicach Souffleur życie morskie jest zróżnicowane – zobaczysz tu m.in. płaszczki i mureny.

Zainteresowało Cię nurkowanie w Libanie? Więcej przeczytasz na naszym blogu – Nurkowanie w Libanie – najlepsze miejsca.

Raja Ampat w Indonezji

Archipelag wysp Raja Ampat leży niedaleko Papui Zachodniej. Dla miłośników podwodnej fauny i flory to istny raj – jeden z najbogatszych pod tym względem regionów świata. Podobno podczas jednego nurkowania można tu spotkać ponad 350 gatunków ryb (w 2014 r. na Cape Kri padł rekord – 374 gatunki). Choć jest to miejsce, do którego – nawet będąc już w Indonezji – trudno dotrzeć, a nurkowanie tu sporo kosztuje, to zejście pod wodę jest marzeniem prawie każdego nurka! Co ważne – w tutejsze głębiny nie powinni się zapuszczać początkujący nurkowie – występują tu bardzo silne prądy morskie.

O najpiękniejszych nurkowiskach w okolicach Raja Ampat i inncy ciekawych miejscach nurkowych w Indonezji przeczytasz w artykule Indonezja – najlepsze miejsca nurkowe.

Cenoty, Półwysep Jukatan, Meksyk

Cenoty to naturalne studnie krasowe utworzone w wapiennych skałach. Znajdują się na półwyspie Jukatan w Meksyku, a nurkowanie tutaj to niezapomniane doświadczenie. Wizura jest zachwycająca, a światło wpadające do nich sprawia, że można poczuć się jak w niemal magicznym miejscu.

Wnętrze każdej cenoty jest inne, ale elementem wspólnym są fantazyjne formacje wapienne, gęsta roślinność podwodna i systemy tuneli, którymi będziesz się tu poruszał.

Najpopularniejsza ze studni krasowym to Dos Ojos, która łączy się systemami korytarzy z 25 innymi cenotami. Inne znane cenoty Jukatanu to TajMa Ha i Angelita.

Nurkować w studniach mogą nurkowie na wszystkich poziomach zaawansowania. Głębsze z nich są oznaczone jako te, dla doświadczonych osób.

Opisy najciekawszych cenotów na Jukatanie znajdziesz w artykule Nurkowanie w cenotach na Jukatanie. Jeśli interesują Cię także inne miejsca nurkowe w Meksyku, koniecznie przeczytaj tekst Nurkowanie w Meksyku – 5 najlepszych miejsc.