Nurkowanie w Arabii Saudyjskiej

Nurkowanie w Arabii Saudyjskiej

Nurkowanie w Arabii Saudyjskiej to odkrywanie praktycznie niezbadanych, dziewiczych raf Morza Czerwonego w północnej części Zatoki Akaba, od końca granicy Jordańskiej, aż po granicę z Jemenem. Co czeka tu na miłośników nurkowania? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Nurkowanie w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska posiada w wodach Morza Czerwonego jedne z najlepiej zachowanych raf koralowych. W dużej mierze wynika to z ograniczonego ruchu turystycznego. Dopiero w 2000 r. wprowadzono wizy turystyczne do tego kraju. Miejsca nurkowe są słabo oznaczone, nie są naniesione na mapy. Mimo to, nurkowanie tutaj to ekscytujące doświadczenie – w Arabii Saudyjskiej jest podobno tyle samo raf, co w pozostałej części Morza Czerwonego. Jej zachodnie wybrzeże rozciąga się na ok. 1600 km, obejmując ok. 79 procent wybrzeża tego morza na Półwyspie Arabskim.

Największym plusem, zaraz po dziewiczych rafach, jest zupełny brak tłumów w naprawdę wspaniałych miejscach nurkowych.

Instruktorzy i trenerzy nurkowania w Arabii Saudyjskiej są przygotowani do radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych, więc zarówno początkujący, jak i profesjonaliści powinni czuć się bezpiecznie podczas nurkowania w Arabii Saudyjskiej.

Komory dekompresyjne znajdują się w dwóch szpitalach – Dr. Soliman Fakeeh Hospital w Jeddah i Armed Forces Hospital w King Abdul Aziz Naval Base w Jubail.

Życie pod wodą

Lokalne miejsca nurkowe wyróżniają się dużą liczbą gatunków pelagicznych, w tym licznej populacji rekinów. Już na niewielkich głębokościach możesz też podziwiać ponad 200 gatunków koralowców w przeróżnych barwach.

Nurkowanie w Arabii Saudyjskiej – warto wiedzieć

Latem panują tu niewiarygodnie wysokie temperatury, które sięgają nawet ponad 45 °C, choć dzięki wyższa wilgotności powietrza, na wybrzeżu temperatury są nieco niższe i łagodniejsze. W Jeddach temperatury powietrza wahają się od 29 do 37°C przez cały rok.

Woda jest na ogół bardzo ciepła, a jej temperatura wynosi ok. 25-35°C.

Najlepsze miejsca na nurkowanie w Arabii Saudyjskiej

Wrak Staphonos, Jeddah

Znany także jako Cable Wreck statek zatonął w 1978 r. z ładunkiem kabli, łańcuchów i dużych stalowych belek. Znajduje się na rafie Abu Tair Reef i w najgłębszym miejscu leży na 24 metrach. Leży na boku, a jego spora część jest pięknie doświetlana przez promienie słoneczne, wpadające przez krystalicznie czystą wodę. Przy okazji oświetla też ładunek statku i pomaga w nawigacji.

Nurkować może tu osoba na każdym poziomie zaawansowania, jednak okresowo mogą tu występować silniejsze prądy.

Przy wraku spotkasz żarłacze białopłetwe, barweny i płaszczki, a także lucjanowate i rhina ancylostoma, czyli „rybę gitarę”.

Jabal Al lith

Koralowa wyspa niedaleko Jeddah, w bezpośrednim sąsiedztwie rybackiego miasta Al-Lis. Pod wodą zobaczysz tu wielkie ściany rafy z wielokolorowymi koralami. Woda jest tu krystalicznie czysta, a głębokość nurkowania rozpoczyna się od 30 m.

To miejsce słynie z możliwości nurkowania z rekinami wielorybimi. Nurkując wiosną lub wczesnym latem zwiększasz szanse na ich zobaczenie. Oprócz nich, przy tutejsze rafie żyje sporo dużych gatunków ryb.

Sama wyspa słynie z turkusowej wody i białych plaż, a także górskich wąwozów i jaskiń, więc warto na niej spędzić nieco więcej czasu.

Farasan Island Marine Sanctuary

Na południu Arabii Saudyjskiej, u wybrzeży Jazan znajduje się Wyspa Farasan, a wokół niej Rezerwat Morski Farsan Island Marine Sanctuary. Utworzono go w 1996 r. i obejmuje obszar ok. 3310 km2. To doskonałe miejsce nurkowe składa się z 84 wysp i wysepek obfitujących w życie morskie.

Głębokości nie są tu duże, wahają się od 10 do nawet 500 m, więc mogą tu nurkować początkujący i ci bardzo zaawansowani nurkowie.

Pod wodą zobaczymy tu kolorowe korale, a przy nich urocze błazenki, mureny, barakudy i kilka gatunków rekinów. Rezerwat jest domem dla ponad 230 gatunków ryb, zagrożonego wyginięciem żółwia szylkretowego, a także delfinów, krów morskich i mant. Między marcem a czerwcem pojawiają się tu także rekiny wielorybie.

Jest też co zobaczyć na lądzie. Wyspa słynie z białych, piaszczystych plaż i zabytków, m.in. zbudowanej z piaskowca wioski Al Qassar.

Arabia Saudyjska – informacje praktyczne

Królestwo Arabii Saudyjskiej to muzułmański kraj leżący na Półwyspie Arabskim. W kraju obowiązuje prawo szariatu. Turystyka w kraju jest mocno ograniczona, ale nie niemożliwa. Arabia Saudyjska sąsiaduje m.in. z Jordanią, Omanem, Katarem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Stolica: Rijad

Waluta: Rial saudyjski (SAR)

Język: arabski

Czas: UTC+3

Lot: Z Warszawy można dolecieć do Rijadu i Jeddah z przesiadką w ok. 10,5-11 godzin.

Wiza: O wizę turystyczną można aplikować online na https://visa.mofa.gov.sa/ lub https://scth.gov.sa/en/. Wizę można też uzyskać na lotnisku, po przylocie do Arabii Saudyjskiej

Paszport: musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy.

Warto wiedzieć! Jeśli w paszporcie posiadasz pieczątkę izraelską, może to uniemożliwić uzyskanie wizy lub przekroczenie granicy z Arabią Saudyjską. Ważność wizy określa się zgodnie z kalendarzem muzułmańskim, w którym rok trwa 354 dni. Miesięczna wiza jest więc de facto ważna 29 lub 30 dni, a jej ważność liczy się od dnia przekroczenia granicy.

Szczepienia: Nie są wymagane ani zalecane. Władze Arabii Saudyjskiej mogą wymagać szczepień przeciwko zapaleniu opon mózgowych w okresie pielgrzymek do Mekki i Medyny.

Inne: Na teren Arabii Saudyjskiej nie można wwozić broni i narkotyków oraz niczego, co mogłoby zostać uznane za sprzeczne z zasadami Islamu. Zakaz ten obejmuje publikacje i dewocjonalia inne niż islamskie, więc nie warto zabierać ze sobą medalików czy krzyżyków, które nosicie na co dzień. Nie możesz też posiadać wieprzowiny i jej przetworów, alkoholu oraz wszystkiego, co władza może uznać za pornografię. Wszystkie „podejrzane” artykuły policja konfiskuje. Turyście grozi kara grzywny i wpis na czarną listę, co w praktyce oznacza, że już nie wjedziemy na teren Arabii Saudyjskiej.

Ogólne zasady, które dobrze znać:

  • mężczyźni nie powinni nosić szortów poza hotelowymi terenami rekreacyjnymi i osiedlami dla cudzoziemców;
  • kobiety muszą nosić w miejscach publicznych czarne zapinane peleryny do kostek (abbaya) oraz szale lub chustki na głowie;
  • nie wolno fotografować saudyjskich kobiet, meczetów, obiektów o znaczeniu strategicznym, wojskowym, budynków instytucji państwowych i ambasad;
  • palenie tytoniu w miejscach publicznych przez kobiety jest społecznie nieakceptowane;
  • w restauracjach, parkach, bankach i instytucjach publicznych obowiązuje podział według płci, tzn. oddzielne pomieszczenia dostępne są dla mężczyzn oraz rodzin i kobiet. Wyjątkiem są sklepy i centra handlowe, choć tu możemy spotkać się z napisem „family only”, czyli do środka nie mogą wejść mężczyzna z kobietą, jeśli nie jest ona członkiem jego rodziny;
  • kobieta i mężczyzna, niebędący małżeństwem lub jeśli nie łączy ich bliskie pokrewieństwo, nie powinni przebywać razem w samochodzie lub miejscu publicznym. Nie mogą też być zameldowani w jednym pokoju hotelowym;
  • nadzór nad przestrzeganiem surowych norm obyczajowych sprawują funkcjonariusze mutawwy, czyli policji religijnej.


Wróć do listy