Nurkowanie w cenotach na Jukatanie

Nurkowanie w cenotach na Jukatanie

Nurkowanie w cenotach na Jukatanie to unikalne doświadczenie. Wizura jest tu zachwycająca, tak jak podwodne formacje skalne. Czym są cenoty i jak powstały? Co w nich niezwykłego i dlaczego nurkowanie w nich jest tak wyjątkowe? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są i jak powstały cenoty?

Cenoty to naturalne studnie krasowe, które powstały w skale wapiennej. Woda w nich jest czysta dzięki filtracji przez wapienne podłoże.

Powstały podczas ostatniego zlodowacenia. Odsłonięte wapienne skały Jukatanu podczas deszczu były narażone na działanie wody. Kropla drąży skałę, a w tym wypadku każda powodowała małe pęknięcia i szczeliny, które z czasem pogłębiały się, tworząc studnie. Z czasem, ściekająca po brzegach otworu, woda utworzyła dodatkowo ciekawą szatę naciekową.

Klimat się ocieplił, a poziom wód w oceanach podniósł się. Wydrążone korytarze i groty zalała woda. Efekty tego procesu znamy dziś jako cenoty i możemy je podziwiać na Półwyspie Jukatan w Meksyku.

Studnie te były dla Majów podstawowym źródłem czystej wody i to wokół nich powstały niektóre z miast. Dla Majów cenoty miały także znaczenie religijne. Zgodnie z ich wierzeniami, zamieszkiwał w nich bóg deszczu i wody Chaaka. Cenoty miały też prowadzić w zaświaty.

Wszystkie korytarze cenotów mogą mieć łącznie nawet ok. 500 km i dziś pełnią funkcje turystyczne i rekreacyjne. Z całego świata przybywają tu osoby, które chcą nad cenotami wypoczywać lub w nich nurkować.

Cenoty na Jukatanie

Na Jukatanie znajdują się tysiące cenotów, choć większość z nich nie została jeszcze zbadana. Dzielą się na trzy rodzaje. Zamknięte znajdują się całkowicie pod ziemią, półotwarte są w grotach z otworem w ścianie lub suficie. Otwarte cenoty są położone na powierzchni ziemi i najczęściej porasta je bujna roślinność.

Podziemne korytarze ciągną się kilometrami, łącząc ze sobą cenoty. W wodzie wspaniale gra światło słoneczne, które wpada przez skalne otwory do półotwartych studni i przebija się przez rośliny w otwartych jaskiniach. Korytarze pełne są ciekawych formacji, stalaktytów i stalagmitów.

W niektórych cenotach występuje jednocześnie słodka i słona woda. Można więc zaobserwować zjawisko halokliny. Przechodząc przez nią masz wrażenie, jakbyś przechodził przez mgłę.

W niektórych cenotach możesz spotkać słodkowodne ryby i żółwie, a w innych niewiarygodną roślinność. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz też pozostałości po ceremoniach składania ofiar przez Majów czy ich starożytna ceramikę.

Nurkowanie w cenotach – dlaczego warto

To wyjątkowe doświadczenie dla każdego nurka. Woda jest tu idealnie przejrzysta, a wizura po prostu idealna. Jukatan to miejsce z największa liczbą i różnorodnością tego typu miejsc na globie.

Wnętrze każdej cenoty jest inne, jednak elementem wspólnym są fantazyjne formacje wapienne, gęsta roślinność podwodna i systemy tuneli, którymi będziesz się tu poruszał.

Pod wodą czeka nie Ciebie magiczny spektakl świateł oraz spektakularne stalaktyty i stalagmity. Długie podwodne korytarze, wyraźne halokliny i warstwy siarkowodoru przy dnie, podwodne kłębowiska krzewów, łąki lilii wodnych, ławice ryb –nurkowanie w tak unikalnych miejscach to niezapomniane doświadczenie.

Nurkowanie w cenotach – informacje praktyczne

W cenotach można nurkować przez cały rok, ale najlepszy czas to miesiące od maja do września. Wizura sięga 50 m, a temperatura wody przekracza 25°C.

Jeśli zamierzasz nurkować w jaskiniach, zabierz ze sobą latarkę i bojki. Podczas nurkowania w Meksyku miej ze sobą także swój certyfikat nurkowy, świadectwo zdrowia i logbook oraz adapter INT.

Nurkowanie w studniach jest przeznaczone w większości dla nurków na wszystkich poziomach zaawansowania. Każdy, kto ma podstawowy certyfikat organizacji nurkowej może tu zejść pod wodę. Trzeba jednak uważać, by nie podnosić osadów z dna i szczególnie delikatnie obchodzić się z podwodnymi formacjami skalnymi.

Głębsze cenoty są oznaczone jako te, przeznaczone dla osób z doświadczeniem i tylko takich nurków dopuszczą tu przewodnicy.

Podczas nurkowania grupy liczą maksymalnie 4 osoby, a przewodnikiem jest zazwyczaj doświadczony nurek jaskiniowy. Maksymalna głębokość nurkowania w cenotach to 40 m.

Ceny nurkowania w cenotach

Koszt pojedynczego nurkowania to ok. 100 USD

2 nurki w tej samej cenocie – ok. 130 USD, a 2 nurkowania w dwóch różnych cenotach to koszt ok. 150 USD. Z kolei nurkowanie w dwóch zróżnicowanych cenotach (jednej standardowej, drugiej głębokiej) – po jednym zanurzeniu w każdym – ok. 160 USD.

Cenoty znajdują się na prywatnych terenach i w zależności od jego właściciela oraz atrakcyjności studni należy uiścić opłatę za wstęp. Koszt to najczęściej od 5 do 30 USD. Wykupując nurkowanie w centrum, jest ona najczęściej wliczona w cenę, jednak się jednak upewnić, że na pewno opłaty wstępowe są częścią ceny Twojego pakietu nurkowego.

Nurkowanie w cenotach – najciekawsze studnie

Dos Ojos

Znajdująca się niedaleko Tulum jaskinia jest jedną z największych w tym rejonie. Nie ma tu halokliny i zazwyczaj nurkuje się tu dwukrotnie. Za pierwszym razem do 18, a za drugim – do 11 m. Widoczność w tej studni krasowej sięga nawet 90 m.

Cenota Dos Ojos (dwoje oczu) to 80-kilometrowym systemem korytarzy łączy się z 25 innymi studniami. W podwodnych tunelach zobaczysz stalagmity i stalaktyty oraz wynurzysz się w słynnej jaskini nietoperzy (dostępna tylko z przewodnikiem).

TajMa Ha

Cenota z bardzo wyraźna halokliną na głębokości 11 m. To miejsce bardzo interesujące, zwłaszcza dla miłośników podwodnej fotografii. Naturalne światło wpada tutaj, doświetlając duże przestrzenie z roślinami.

Maksymalna głębokość nurkowania w tym miejscu do 15 m.

Angelita

Głęboka studnia wyłącznie dla doświadczonych nurków. Maksymalna głębokość nurkowania w tej cenocie to 60 m, a haloklina znajduje się na 33 metrach.

Strome ściany jaskini, wystające znad warstwy siarkowodoru gałęzie i czarne pnie martwych drzew robią niesamowite wrażenie. Pod wodą nie ma rozwiniętego życia, zwłaszcza na głębokościach powyżej 30 m. Płycej można spotkać karpieńcowate.

Ik Kil

Jedna z ładniejszych cenotów na Jukatanie. Jest zlokalizowana w Parku Archeologicznym Ik Kil, koło Chichen Itza. To wspaniały, rajski zakątek otoczony tropikalna roślinnością. Pnącza zwisają tu aż do powierzchni wody.

Ik Kil ma głębokość ok. 50 m, ok. 60 metrów średnicy i niemal idealnie okrągły kształt. Lustro wody znajduje się na głębokości 26 m, do których schodzi się po kamiennych schodkach.

W głębinach tej cenoty można zobaczyć pozostałości po tradycji Majów, którzy składali tu ofiary dla boga wody i deszczu. Archeolodzy znaleźli pod wodą ludzkie szczątki i biżuterię. Nurkując tutaj spotkasz m.in. sumiki czarne.

W Ik Kil organizowane były międzynarodowe zawody w nurkowaniu z klifów – Red Bull Cliff Diving.

Ponde Rosa

Bardzo ciekawa cenota z dnem pokrytym zielonymi i żółtymi glonami. Można tu spotkać wiele ryb, m.in. molinezję żagłopłetwą.

Maksymalna głębokość nurkowania w tej studni to 13 m, haloklina znajduje się na 11 m.
Ponde Rosa jest połączona z jaskinią El Coral.


Wróć do listy