Nurkowanie w Czarnogórze – Ulcinj

nurkowie pod wodą przy skałach nurkowanie z butlą

Nurkowanie w Ulcinj to coraz popularniejsza aktywność, wśród osób wypoczywających na południowym wybrzeżu Czarnogóry. Są tu rafa, ciekawe skały i wraki statków oraz… zatopione skarby piratów i nieodnalezione starożytne miasto. Kto wie, może to Ty zostaniesz ich odkrywcą!

Nurkowanie w Czarnogórze

Czarnogóra to niewielki kraj położony nad Morzem Śródziemnym, który pod względem turystyki, w tym tej nurkowej, pozostaje w cieniu znacznie popularniejszej Chorwacji. To jednak się zmienia, a nurkowie coraz częściej wybierają na wyjazdy nurkowe właśnie Czarnogórę.

Wzdłuż wybrzeża znajduje się tu sporo świetnych miejsc nurkowych – zarówno na południu, jak i na północy kraju. Lepsze pod względem przejrzystości wody są te w północnej części Czarnogóry, nie oznacza to jednak, że nie warto nurkować na południu. Jedną z najlepszych nurkowych miejscówek w tej części kraju jest właśnie Ulcinj.

Warunki do nurkowania

W Czarnogórze najczęściej nurkowanie odbywa się na pełnym morzu, a tu warunki pogodowe zmieniają się często z godziny na godzinę. To niestety może powodować, że już w drodze do nurkowiska okaże się, że nurkowanie się nie odbędzie ze względu na pogodę.

Nurkowanie jest możliwe jedynie z przewodnikiem. Centra nurkowe nie są tak dobrze wyposażone, jak te w Chorwacji czy dobrze znanym Egipcie. Spokojnie można jednak wypożyczyć podstawowy sprzęt.

Kiedy nurkować

Temperatura wody od grudnia do kwietnia wynosi średnio ok. 13°C, a od maja do listopada ok. 19-20°C. Najcieplejsza woda (ok. 23°) jest w lipcu i sierpniu, to też najcieplejsze miesiące w roku. Najbardziej deszczowy okres w roku przypada od listopada do lutego. Pod względem pogodowym wyróżniają się dwa miasta – Bar i Ulcinj, gdzie dobra pogoda występuje aż przez 8 miesięcy w roku.

Ceny nurkowania

Nurkowanie w Czarnogórze jest możliwe ze specjalną legitymacją. Można ją wykupić za ok. 15 EUR i jest ważna przez rok.

1 nurkowanie z brzegu to koszt ok. 20 EUR (w cenie butla, balast i przewodnik).

Koszt pojedynczego nurkowania z łodzi to 25 EUR.

1 dzień nurkowy z 2 nurkowaniami kosztuje ok. 50 EUR, a pakiety powyżej 6 zanurzeń (do 10) to koszt ok. 23 EUR za 1 nurkowanie.

Z reguły, im więcej zejść pod wodę, tym cena za pojedyncze nurkowanie niższa (ok. 20 EUR/nurkowanie przy pakiecie powyżej 10 nurkowań).

Ulcinj – najlepsze miejsca do nurkowania

Dżerane Reef

Miejsce nurkowe znajdujące się naprzeciwko popularnej w Ulcinj plaży – Velika Plaż. Tak naprawdę, to nie rafa, a skała, niemniej to bardzo ciekawe miejsce. Maksymalnie na ok. 10 m głębokości znajdują się liczne tunele, otwory i groty, w których żyją małe rybki i skorupiaki. Dno jest tu piaszczyste, warto też opłynąć skałę, która jest ciekawym tworem geologicznym.

Nurkować mogą tutaj nawet początkujące osoby – głębokości są niewielkie, a nawigacja pod wodą jest prosta.

Old Ulcinj

Kilkanaście kilometrów wybrzeżem od miejscowości Ulcinj znajduje się niewielka wysepka Old Ulcinj (na wysokości miejscowości Kruce). Według miejscowych legend, na wyspie znajdowało się starożytne miasto Dolcigno Vecchio, które pochłonęło morze. To właśnie ta legenda przyciąga tutaj część z nurków, którzy szukają pod wodą ruin zatopionego miasta. Dotychczas jednak nie udało się go znaleźć. Ci, którzy nie wierzą w legendy, nurkują tutaj dla rafy i podwodnych jaskiń, które są doskonałym miejscem do treningu nurkowego dla początkujących i średniozaawansowanych nurków.

Głębokość nurkowania w Old Ulicinj to od 5 do 25 m, widoczność pod wodą jest dobra.

Nurkowanie wrakowe w Ulcinj

Gortitia

Wrak niewielkiego transportowca, który od 1914 r. pływał pod banderą albańską, jako jednostka wojskowa. W sierpniu 1916 r. wpłynął na minę morską, przełamał się na 2 części i zatonął.

Gortitia znajduje się na niewielkiej głębokości ok. 15 m i jest dobrze zachowany. Widoczność jest tu ograniczona i wynosi ok. 7 m. Niedaleko wraku jest także ciekawa formacja skalna, przy której możesz spotkać skorupiaki i mureny. Widoczność jest tu całkiem dobra i sięga ok. 20 m. Głębokość nurkowania przy skale: 10-15 m.

Carola

Wrak parowca, który należał kiedyś do Austro-Węgierskiego klubu Adria. Zatonął w 1914 r. po zderzeniu z innym statkiem, podczas którego doznał znacznych uszkodzeń. Miejsce nurkowe jest przeznaczone dla zaawansowanych nurków, ponieważ wrak znajduje się na znacznej głębokości. Warto też mieć przy sobie latarkę, ponieważ widoczność może być w tym miejscu ograniczona (wizura od ok. 5 do 20 m).

Wrak, ze względu na historię zatonięcia, nie jest w zbyt dobrym stanie, jednak żyje przy nim mnóstwo podwodnej fauny. Jest tu też bujna wodna roślinność. Jeśli jesteś fanem podwodnej fotografii i masz odpowiednie doświadczenie nurkowe – to miejsce z pewnością Cię zainteresuje.

Miejsce nurkowe jest dostępne z łodzi, przy wraku nie występują prądy morskie.

Nurkowanie w Ulcinj

Ulcinj to coraz popularniejsza lokalizacja na wakacje w Czarnogórze. Oprócz wybrzeża z długą, piaszczystą plażą Velika Plaż, wyróżnia się też zróżnicowana fauną i florą. To ostatnie dotyczy zarówno lądu, jak i wody.

Miejscowość staje się też coraz popularniejsza wśród miłośników nurkowania. Choć warunki są tu kapryśne i mogą skutecznie uniemożliwić nurkowanie, a wizura często nie jest najlepsza, to pod wodą znajdują się naprawdę ciekawe punkty nurkowe. Oprócz opisanych wyżej skał i wraków, w okolicy Ulcinj organizowane są także nurkowania do epicentrów trzęsień ziemi. Najczęściej wyprawy nurkowe odbywają się z lokalnych centrów do epicentrum trzęsienia z 1979 r., które zniszczyło wybrzeże Czarnogóry.

Na tutejszym dnie znajdują się także prawdziwe skarby. Ulcinj było dawniej miastem piratów, dlatego wzdłuż tutejszego wybrzeża zatopionych jest wiele łodzi, które nadal nie zostały odkryte i opisane. W piaszczystym dnie ukrywają się też stare amfory, antyczne narzędzia i sztućce oraz inne cenne przedmioty, które zatonęły tu setki lat temu. Nurkowanie w Ulcinj to idealna okazja, żeby zostać odkrywcą tych podwodnych skarbów.