Nurkowanie w Egipcie: Safaga

Safaga – nurkowanie

Safaga to niewielka miejscowość oddalona ok. 55 km od lotniska w Hurghadzie. Miejsce dużo bardziej kameralne i spokojniejsze niż inne egipskie kurorty turystyczne. Jest tu baza noclegowa w standardzie od 3 do 5 gwiazdek. Safaga przyciąga także miłośników innych sportów wodnych jak wind- i kitesurfing.

Nurkowie, którzy odwiedzili już miejsca nurkowe w Hurghadzie, Sharm el Sheikh czy Dahab, koniecznie powinni zajrzeć do Safagi. Rafa koralowa jest tu w znacznie lepszym stanie, a podwodne życie bogatsze. W tutejszych głębinach żyją m.in. rekiny, delfiny i żółwie wodne. Spotkasz też mureny, płaszczki i koniki morskie.

Nurkowanie odbywa się tu z brzegu lub z łodzi. Zdecydowanie polecamy nurkowanie z łodzi. Dostępnych jest wtedy wiele ciekawszych raf niż z brzegu.

Miejsca nurkowe w Safadze

Wrak Salem Express

Statek pasażerski, który w 1992 r. zatonął niedaleko Safagi, do której płynął z Mekki. Jego historia i nienaruszony stan czynią go jednym z najciekawszych wraków nurkowych na świecie.

Zaledwie 20 km od portu docelowego, tuż przed północą, statek uderzył w rafę, wyrywając dziurę w części dziobowej prawej burty. MV Salem Express poszedł na dno w ciągu ok. 20 minut od uderzenia. Na jego pokładzie znajdowało się ponad 600 (oficjalne szacunki, a nieoficjalnie mówi się nawet o ponad 1000!) osób, w większości pielgrzymów wracających z Mekki. Według oficjalnych danych, podczas katastrofy zginęło oficjalnie 470 osób (łącznie z kapitanem). Udało się uratować 180 pasażerów.

Po zatonięciu statku, do wraku wysłano misję nurkową, aby wydobyć stamtąd jak najwięcej ciał ofiar. Nie udało się jednak wydobyć wszystkich, dlatego wrak należy traktować jako podwodną zbiorową mogiłę.

Najlepszy czas na nurkowanie do wraku MV Salem Express jest od maja do października, ale warunki pogodowe pozwalają na nurkowanie tu przez cały rok. Wrak jest naprawdę spory i zachowany w stanie praktycznie nienaruszonym. Leży przechylony na prawą burtę. Nurkując wokół niego, na dziobie zobaczysz kotwice i otwartą w wyniku zderzenia z rafą, furtę dziobową. W środkowej części wraku zwróć uwagę na dwa kominy z wybitymi wielkimi literami „S”, które otoczone są laurem.

O historii statku i nurkowaniu do wraku MV Salem Express przeczytasz w artykule na blogu Divezone: https://divezone.pl/blog/wraki-morza-czerwonego-egipt-salem-express.

Panorama Reef

To, zaraz po Salem Express, najpopularniejsze miejsce nurkowe i jedna z największych raf w Safadze. Inaczej nazywane jest Abu Alama. Główną atrakcją miejsca są pionowe, sięgające ponad 400 m w głąb, ściany koralowców, jaskinie i szczeliny z miękkimi koralowcami i gorgoniami.

Miejsce jest na tyle duże, że spokojnie można wykonać tutaj kilka nurkowań. Trzeba jednak uważać na silne prądy.

W Panorama Reef możesz spotkać rekiny rafowe białopłetwe i rekiny młoty, mureny zielone, skrzydlice, manty, żółwie i wargacze.

Miejsce jest odpowiednie dla nurków na każdym poziomie zaawansowania.

 • Dostęp: z łodzi
 • Widoczność: 20-40 m
 • Dno: piasek i koral.

Abu Kefan Reef

Przepiękna rafa, której ściany opadają nawet do 300 m w dół, z dwoma płaskowyżami – na północy i południu. To doskonałe miejsce dla miłośników podwodnej fotografii. Zobaczysz tu piękne czarne korale i gorgonie. W szczelinach rafy ukrywają się mureny, a wokół regularnie pojawiają się rekiny rafowe, barakudy, żółwie morskie i tuńczyki. Rzadziej także rekiny młoty.

Podczas nurkowania uważaj na silne prądy, a w północno-wschodniej części także na wysokie fale. Nurkowanie do Abu Kefan Reef jest przeznaczone dla zaawansowanych nurków.

 • Dostęp: z łodzi
 • Widoczność: 20-40 m
 • Dno: koral.

Middle Reef

Rafa położona na wchód od Safagi. Ściana najpierw delikatnie i stopniowo schodzi do głębokości ok. 30 m, a dalej pionowo opada w morskie głębiny. We wschodniej i zachodniej części zobaczysz ogrody koralowców, a w południowej będziesz mógł zanurkować w labiryncie jaskiń i tuneli.

Middle Reef ma kształt ogromnego grzyba, a jego środkowa część jest także dobrym miejscem do snurkowania. Wody są raczej spokojne, rzadko występują tutaj silne prądy. Nurkowanie tutaj jest przeznaczone dla każdego nurka, niezależnie od stopnia zaawansowania. Jednak nurkowanie w jaskiniach i schodzenie na głębokości powyżej 30 m zaleca się doświadczonym nurkom.

Nurkowanie do Middle Reef to okazja do spotkania z mantami, żółwiami, murenami czy żarłaczami białopłetwymi.

 • Dostęp: z łodzi
 • Widoczność: 20-40 m
 • Dno: piasek i koral.

Tobia Arbaa

Miejsce nurkowe znane także jako siedem kolumn lub siedem filarów. Swoją nazwę wzięło od słupów, które wystają z piaszczystego dna na głębokości ok. 12 m. Tak naprawdę jest ich pięć, ale dwa z nich są przełamane na pół.

Podczas przepływania od jednego filara do drugiego, zobaczysz miękkie korale, gorgonie, spotkasz skrzydlice, skorpeny, glassfishe, ośmiornice i płaszczki. Są tu też wargacze, barakudy, błazenki, morskie złote rybki, pokolcowate („ryba-chirurg”) i żółwie. Przy dobrej widoczności, to doskonałe miejsce do robienia podwodnych zdjęć. Siedem kolumn jest odpowiednie dla każdego nurka, prądów nie ma wcale lub są bardzo słabe, a głębokość nurkowania to kilkanaście metrów.

 • Dostęp: z łodzi
 • Widoczność: 10-30 m
 • Dno: piasek.

Wrak Al Kafhain

Wrak statku pasażerskiego, który zatonął w 2005 r. po zderzeniu z rafą Abu Nuhas. Prom miał 115 m długości i 16,5 szerokości. Al Kafhain nie poszedł na dno od razu po kolizji. Załodze udało się opuścić statek, a na pokładzie nie było pasażerów, więc nikt nie zginął. Statek przez długi czas dryfował po morzu, a gdy dotarł do wybrzeża Safagi, skierowano go w kierunku rafy Shaab Sheer (niedaleko znajduje się wrak Salem Express). Po uderzeniu w nią zaczął nabierać wody, obrócił się stępką do góry i zatonął.

Wrak leży na piaszczystym dnie, tuż przy rafie, na głębokościach od 6 do ok. 20 m. Wrak jest obrócony kadłubem do góry. Prom zatonął stosunkowo niedawno, więc nie ma przy nim bujnej fauny ani flory. Prądy w okolicy są średnie lub silne.

Ceny nurkowania w Safadze

Safari nurkowe z Safagi:

 • 3-dniowa wyprawa z 2 nurkowaniami dziennie: ok. 185 EUR
 • 5-dniowe safari z 2 nurkowaniami dziennie: ok. 300 EUR

Wyprawa łodzią do miejsc nurkowych:

 • 1 nurkowanie: ok. 30 EUR
 • 2 nurkowania: ok. 55 EUR
 • Pakiet 10 nurkowań: ok. 200 EUR

Opłata środowiskowa za dzień nurkowania na łodzi (tylko w przypadku raf w parku narodowym): 5 EUR/os.