Nurkowanie w Jordanii – najlepsze miejsca

Nurkowanie w Morzu Czerwonym przy rafie koralowej

Rekiny, kolorowe ryby, rafa koralowa i świetne wraki – to wizytówka nurkowania w Morzu Czerwonym i Jordanii. W tej części Zatoki Akaba aż roi się od ciekawych nurkowisk. Zobacz, które z nich to absolutny „must” podczas nurkowania w Jordanii

Nurkowanie w Jordanii

Nurkowanie w Jordanii to przede wszystkim wyprawa do Zatoki Akaba, gdzie jest ponad 20 miejsc nurkowych. Aby zejść do tych, które znajdują się w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską, wymagane jest specjalne pozwolenie na nurkowanie, które uzyskuje się w granicznej jednostce wojskowej.

Miejsce, w którym prawdopodobnie rozpoczniecie swoja nurkową przygodę w Jordanii, będzie Akaba, miejscowość położona nad zatoką o tej samej nazwie. Znajduje się tu mnóstwo baz nurkowych wyposażonych w sprzęt dobrej jakości. Wszystkie nurkowania w Jordanii rozpoczyna się z brzegu (choć oczywiście łodzie też są dostępne na życzenie klientów), w okolicy plaży South Beach.

Jordania – warunki do nurkowania

Sezon nurkowy trwa w Jordanii cały rok. Widoczność pod wodą jest doskonała i sięga ponad 30 m. Lata są tu długie, suche i gorące, a zimy krótkie i chłodne. Średnia temperatura wody latem to ok. 26-28°C, a zimą ok. 20°C, dlatego do nurkowania w zupełności wystarczą cienkie pianki (2,5-3 mm latem i 5-6 mm zimą). Nie wiesz, jaką piankę do nurkowania wybrać? Sprawdź naszą ofertę na https://divezone.pl/skafandry-mokre-pianki-neoprenowe/skafandry-na-cieple-wody lub napisz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/DiveZonePL.

Dno morskie opada tutaj łagodnie, nie spotkasz pod wodą pionowych skał ani wielkich głębin. Nurkowania odbywają się do głębokości maks. 90 m. Znajdą się tutaj nurkowiska odpowiednie dla początkujących, średniozaawansowanych i już doświadczonych nurków. Gratką dla nurków technicznych będą podczas nurkowania w Jordanii tutejsze wraki.

Nurkowanie w Jordanii – życie podwodne

Wody Morza Czerwonego w Jordanii są objęte ochroną w ramach Parku Narodowego Akaba, dlatego podczas nurkowania spotkasz tutaj wspaniałe, dziewicze korale. Wśród mieszkańców tego podwodnego terenu warto wymienić skrzydlice, mureny, płaszczki, frog fishe, wargacze napoleony, ślimaki nagoskrzelne o intensywnych, jaskrawych kolorach, koniki morskie, bardzo rzadkie i zagrożone żółwie szylkretowe. W niektórych miejscach nurkowych, jak np. przy Power Station, spotkać można różne gatunki rekinów (w tym rekin wielorybi). Inne ciekawy przykłady tutejszej fauny to czerwone i pomarańczowe koralowce, gąbki i iglicznie.

Najlepsze miejsca na nurkowanie w Jordanii

Power Station

Piękna i praktycznie niezniszczona rafa. Dno opada tu łagodnie, a nurkować można a głębokościach od 5 do ponad 200 m. Miejsce nurkowe jest dostępne z brzegu i z łodzi, ale częściej nurkowie wybierają tę drugą opcję. Zobaczysz tu sporo miękkich koralowców, ryby rafowe, węgorze, żółwie i ślimaki nagoskrzelne. Podwodne życie jest znacznie bogatsze w górnych partiach rafy.

W pobliżu znajduje się port przeładunkowy, z którego zapachy (i nie tylko) przedostają się do wody i wraz z prądem morskim roznoszą się po Zatoce Akaba. Tym sposobem np. przy przeładunku zwierząt przypływają tu chyba wszystkie gatunki rekinów Morza Czerwonego.

Siedem sióstr

Zaledwie 30 m od brzegu znajduje się niewielka rafa, gdzie zanurkujesz na kilkanaście metrów głębokości. Na małej powierzchni, żyje tuj dużo ryb, piękne korale i gąbki. Woda jest tu przejrzysta, więc to świetne miejsce do podwodnej fotografii.

Miejsce jest też często odwiedzane przez miłośników nurkowania z rurką.

Japanese Garden

Piękna rafa koralowa, z miękkimi i twardymi koralami. Na głębokości ok. 25 m znajduje się pionowa skała, przy której jest największe zagęszczenie morskiej fauny. Dalej, na głębokości ok. 30 metra znajduje się wspaniała dolina czarnych korali. Można tu spotkać m.in. pięknego ślimaka morskiego – Hiszpańską Tancerkę, żółwie i orlenie.

Nurkowanie w tym miejscu odbywa się z brzegu, rzadziej z łodzi. Możesz zejść do głębokości ok. 40 m. Podwodny teren to łagodnie opadająca rafa, skalne ściany i podwodny kanion. Przy dnie występują łagodne prądy.

Cable Reef

Niezwykłe miejsce nurkowe, które swoją nazwę wzięło od kabli prawdopodobnie zasilających Jordanię w prąd elektryczny. Cztery przechodzące przez dno kable zostały zabezpieczone siatką i kamieniami, a te szybko stały się siedliskiem koralowców. Choć miejsce znajduje się niedaleko od brzegu, to głębokość nurkowania w tym miejscu dochodzi do ok. 40 m.

Dno jest tu piaszczyste, a widoczność nawet na głębokości powyżej 30 m jest doskonała. Można tu spotkać ryby rafowe, a z ciekawszych okazów – płaszczki.

Eel Canyon

Nazwa tego miejsca nurkowego nie jest ani trochę nadużyciem. Eel Canyon to doskonałe miejsce dla każdego nurka, który chciałby popływać w towarzystwie węgorzy, ale także muren. Tych drugich jest tu naprawdę sporo. Tutejsze szczeliny skalne i piaszczyste dno upodobały sobie zwłaszcza mureny szare, które mimo nazwy mają raczej kolor biały. Eel Canyon znajduje się na głębokości ok. 25 m.

W pobliżu, oprócz mnóstwa węgorzy i muren, na głębokości od 15 do 25 m, znajdują się dwie rafy w świetnym stanie. Są one domem dla barwen, skrzydlic i koników morskich oraz dużych czarnych korali i gąbek. W pobliżu rafy żerują też płaszczki, barakudy i orlenie.

Nurkowie techniczni schodząc jeszcze głębiej, dotrą do głębokich, połączonych ze sobą kanionów. Miejsca to znane jest jako Kirk’s Forest i nurkowanie tu jest naprawdę trudne – zwłaszcza ze względu na rzeźbę terenu. Znajdują się tu las czarnych koralowców i wrak niewielkiego statku. Głębokość nurkowania: ok. 40-60 m.

Nurkowanie wrakowe w Jordanii

Cedar Pride

Najpopularniejsze miejsce nurkowe w Jordanii. To wrak libijskiego frachtowca o długości 74 metrów, który poszedł na dno w 1982 r. w porcie w Akabie. Z niewyjaśnionych przyczyn na pokładzie wybuchł pożar, co doprowadziło do uszkodzeń i ostatecznie uziemiło jednostkę. Ta stała na redzie i rdzewiała, dopóki król Jordanii nie postanowił z okazji swoich urodzin, że da krajowi nową atrakcję. Podjął decyzję o zatopieniu Cedar Pride, która stała się prawdziwą gwiazdą wśród miłośników nurkowania.

Wrak dostępny jest z brzegu (ok. 130 m od wybrzeża), głębokość nurkowania do Cedar Pride to od 7 do ok. 28-30 m. Leży na lewej burcie, na dwóch kawałkach rafy. Rufa statku znajduje się już na 16 metrach, więc nurkowie z mniejszym doświadczeniem również mogą dać tu nura. Wnętrza wraku można swobodnie eksplorować, a wokół jest też sporo zwierząt (m.in. skrzydlice, mureny i ośmiornice), a statek porastają miękkie i twarde korale.

Niedaleko, na głębokości ok. 35 m znajduje się też wojskowa łódź patrolowa, która poszła na dno, pociągnięta przez tonącą 10-metrową boję, do której była zacumowana.

Lockheed C-130 Hercules

Wrak czterosilnikowego samolotu wojskowego o długości 34 m i 40-metrowej rozpiętości skrzydeł. To kolejna atrakcja, która została zatopiona w wodach Jordanii dla podniesienia ich nurkowej atrakcyjności.

Herculesa na zatopienie podarowały Jordańskie Siły Powietrzne. Samolot został zatopiony w 2017 r. na głębokości od 12 do 17 m i jest jedną z najmłodszych podwodnych atrakcji Jordanii.

Życie podwodne dopiero zaczyna się ty sprowadzać i wkrótce stanie się pewnie sztuczną rafą dla morskiej flory i fauny. Wrak leży w bardzo czystej wodzie o doskonałej widoczności, ok. 300 m od brzegu.

Podwodne Muzeum Wojskowe

U wybrzeży Morza Czerwonego w Akabie, w lipcu 2019 r. uroczyście zatopiono 19 wycofanych ze służby pojazdów jordańskiej armii. Pod wodą umieszczono odpowiednio przygotowany sprzęt, który ma odwzorowywać jordańską bojową formację taktyczną.

To kolejne ciekawe miejsce dla nurków. Pod wodą znajdują się m.in. śmigłowiec szturmowy Royal Jordanian Air Force Bell AH-1F Cobra, czołg Chieftain z działem 120 mm, karetka pancerna FV104 Samaritan i samochód pancerny FV701 Ferret.

Osiem wraków został umieszczonych na głębokościach między 15 a 20 m, a jedenaście pojazdów spoczęło 20-28 m pod powierzchnią Morza Czerwonego.

Oliver’s Canyon

Niewielki kanion, w którym władze Jordanii zatopiły amerykański czołg M42. Wrak znajduje się na głębokości ok. 7 m, a wokół niego żyje sporo zwierząt: skrzydlice, mureny, skorpeny i mniejsze rybki oraz rozgwiazdy, kraby czy krewetki.

Czołg jest świetnie zachowany i niezniszczony, leży na piaszczystym dnie. Lufa, włazy, gąsienice i działa – wszystko to możesz podziwiać podczas nurkowania tutaj. Miejsce jest też znane pod inną nazwą – „The Tank”, czyli po prostu „Czołg”.

Ceny nurkowania:

Koszt jednodniowego nurkowania (2 nurkowania z przewodnikiem i transport) to ok. 50-70 Dinarów jordańskich (JOD), czyli ok. 70-100 USD/60-85 EUR.

Możesz też od razu wykupić pakiet nurkowań w Jordanii (jest co zobaczyć):

6 nurkowań z brzegu to koszt ok. 130 JOD (180 USD/155 EUR), 8 zanurzeń – 180 JOD (250 USD/215 EUR), a pakiet 10 nurków kosztuje ok. 210 JOD (300 USD/250 EUR).