Nurkowanie w Meksyku – 5 najlepszych miejsc

Nurek podczas nurkowania w cenocie na półwyspie Jukatan w Meksyku

Nurkowanie w Meksyku to przede wszystkim eksplorowanie arcyciekawych studni krasowych i podglądanie ciekawych morskich stworzeń. Olbrzymie manty „szybujące” nad Twoją głową, humbaki, uchatki i foki oraz cała gama rekinów – kto nie chce doświadczyć czegoś takiego? Zobacz, które miejsca najlepiej wybrać na nurkowanie w Meksyku.

Nurkowanie w Meksyku

Nurkowanie w Meksyku cieszy się rosnącą popularnością. Pacyfik, zatoki i wyspy Morza Karaibskiego, a także naturalne studnie Majów dają wiele możliwości do nurkowania.

Pod wodą spotkasz nie tylko standardowe ryby rafowe, żółwie i koralowce. To okazja do spotkania z rekinami wielorybimi, żarłaczami białymi i uchatkami kalifornijskimi oraz fokami i humbakami.

Odpowiednie miejsce nurkowe znajdzie tu każdy – początkujący, jak i wprawny nurek. Jeśli zaczynasz swoja przygodę z nurkowaniem, w Meksyku powinieneś zacząć od nurkowisk na Karaibach. Te, znajdujące się na Pacyfiku, są przeznaczone dla średniozaawansowanych i doświadczonych nurków. W większości miejsc nurkowych podwodną przygodę rozpoczniesz z brzegu.

Warunki do nurkowania

Nurkowanie w Meksyku wyróżnia widoczność nawet do 60 m przy zawsze bardzo przyjemniej temperaturze wody. Waha się ona od 19 do 29°C na Morzu Corteza, od 22 do 28°C na Socorro i w granicach 25-29°C na Morzu Karaibskim.

Sezon nurkowy zależy od miejsca, w których chcesz nurkować. Nurkowiska na Morzu Karaibskim stwarzają idealne warunki przez cały rok. Najlepszy czas na nurkowanie w cenotach jest od maja do września. Od listopada do maja trwa sezon nurkowy na Wyspach Socorro, a od sierpnia do listopada na Morzu Corteza.

Jeśli zamierzasz nurkować w jaskiniach, zabierz ze sobą latarkę i bojki. Podczas nurkowania w Meksyku miej ze sobą także swój certyfikat nurkowy, świadectwo zdrowia i logbook oraz adapter INT.

Nie masz sprzętu, a zbliża się Twój wyjazd nurkowy? Wszystko kupisz online z szybką dostawą na www.divezone.pl.

W Meksyku znajduje się ok. 120 miejscu nurkowych, których głębokość to od 5 do 40 m. W karaibskich nurkowiskach raczej nie występują silne prądy, trzeba na nie uważać nurkując w Pacyfiku.

Komory dekompresyjne w Meksyku znajdują się w Cancún, La Paz i Cabo San Lucas oraz na Wyspie Cozumel.

Koszt nurkowania w Meksyku

Ceny nurkowania w Meksyku są zróżnicowane i zależą głównie od regionu, w którym będziesz nurkować.

Nurkowanie w cenotach

  • Koszt pojedynczego nurkowania to ok. 100 USD
  • 2 nurki w tym samym cenocie – ok. 130 USD
  • 2 nurkowania w dwóch różnych cenotach to koszt ok. 150 USD
  • Nurkowanie w dwóch zróżnicowanych cenotach (jednym standardowym, drugim głębokim) – po jednym zanurzeniu w każdym – ok. 160 USD.

Wyspa Cozumel

  • Cena jednego nurkowania to ok. 75 USD/os.
  • 2 dni nurkowe z 4 nurkowaniami kosztują ok. 165 USD, a 3-dniowy pakiet z 6 nurkami – ok. 265 USD.
  • Do kosztu nurkowania na Wyspie Cozumel należy doliczyć koszt 2 USD za wstęp do Parku Morskiego.

Pojedyncze nurkowanie na Riwierze Maya kosztuje ok. 95 USD.
Jeśli chcesz nurkować z rekinami wielorybimi, cena takiej wycieczki nurkowej to ok. 150 USD.
Nieco mniej, bo ok. 110 USD kosztuje wycieczka na nurkowanie z żarłaczami tępogłowymi.

Meksyk – gdzie nurkować

Regiony szczególnie polecane na nurkowanie w Meksyku to wybrzeże Morza Karaibskiego, Wyspa Cozumel i okolice Cancún. Ciekawe nurkowiska znajdują się też na Pacyfiku, u wybrzeży Meksyku. Najbardziej znane to Morze Corteza, Wyspy Socorro, gdzie można pływać z wielkimi mantami i delfinami butlonosymi oraz nurkowanie w rejonie Guadelupy. To ostatnie jest wyjątkowo ekscytującym doświadczeniem z uwagi na ławice żarłaczy białych, które można obserwować w asyście naukowców, którzy chętnie opowiadają o tych fascynujących stworzeniach.

Meksyk – TOP 5 miejsc na nurkowanie

1. Cenoty

To naturalne studnie krasowe w wapiennych skałach na półwyspie Jukatan. Nurkowanie tutaj to niezapomniane doświadczenie. Wizura jest zachwycająca, a światło wpadające do nich sprawia, że można poczuć się jak w niemal magicznym miejscu.

Wnętrze każdej cenoty jest inne, jednak elementem wspólnym są fantazyjne formacje wapienne, gęsta roślinność podwodna i systemy tuneli, którymi będziesz się tu poruszał.

Najpopularniejsza ze studni krasowym to Dos Ojos, która łączy się systemami korytarzy z 25 innymi cenotami. Inne znane cenoty Jukatanu to TajMa Ha i Angelita.

Nurkowanie w studniach jest przeznaczone w większości dla nurków na wszystkich poziomach zaawansowania. Głębsze z nich są oznaczone jako te, przeznaczone dla osób z doświadczeniem.

2. Wyspy Socorro

Cztery wyspy wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, wchodzące w skład Archipelagu Revillagigedo na Pacyfiku. O ich wyjątkowości stanowi bogactwo gatunków pelagicznych i rekinów.

Nurkowanie tutaj jest możliwe z łodzi i przeznaczone jest dla zaawansowanych nurków ze względu na silne prądy oceaniczne.

Jednym z najpopularniejszych nurkowisk na Wyspach Socorro jest Roca Partida z wieloma gatunkami rekinów, w tym żarłaczami jedwabistymi, młotami i żarłaczami białopłetwymi. Sezonowo można tu też spotkać rekiny wielorybie i humbaki.

Kolejne świetne miejsce nurkowe w rejonie Socorro to The Boiler (Kocioł) ze skalistą rafą i ogromnymi mantami oceanicznymi, które pływają nad głowami nurków.

Sezon na obserwacje rekinów wielorybich jest w listopadzie i grudniu. Luty i marzec to dobre miesiące na obserwację humbaków.

3. Wyspa Cozumel

Leżąca na ciepłych wodach Morza Karaibskiego Wyspa Cozumel oferuje ok. 45 miejsc do nurkowania, a jej południowy kraniec jest objęty ochroną parku morskiego.

Rafa koralowa jest tu wyjątkowo zdrowa, co w Meksyku nie jest normą, ze względu na silne prądy i intensywne zjawiska atmosferyczne, jak huragany i tajfuny.

Tutejsza rafa tętni życiem. Żyje tu mnóstwo kolorowych twardych korali, gorgonie i gąbki. Przy rafie pływają żółwie, płaszczki, a czasem również rekiny rafowe.

Najpopularniejsze nurkowiska w tym rejonie to rafy Palancar, Panta Sur i Columbia z ciekawą topografią koralowców.

4. Morze Corteza

700-kilometrowy odcinek znany jako Zatoka Kalifornijska. Oddziela Półwysep Kalifornijski od reszty Meksyku i jest doskonałym miejscem na nurkowanie. Ze względu na swoją bioróżnorodność został wpisany na listę UNESCO.

W wodzie mnóstwo jest ciekawych stworzeń: lwów morskich, delfinów i płaszczek, a nawet rekinów wielorybich. Występują tu tez płetwale. To unikalne siedlisko z największą liczebnością ssaków morskich w Meksyku.

Do najciekawszych nurkowsk w tym rejonie należy rezerwat morski Cabo Pulmo z jedną z trzech raf koralowych w tej części Ameryki Północnej. Kolejne ciekawe miejsce na nurkowanie to wyspy Midriff z lampartami morskimi, rekinami wielorybimi i duża różnorodnością gatunków ślimaków nagoskrzelnych.

Wody są tu spokojne, a widoczność bardzo dobra (najlepsze warunki od sierpnia do listopada).

5. Wybrzeże Cancún

Nurkowanie na wybrzeżu Cancún to eksplorowanie Morza Karaibskiego w części dzielącej Meksyk i Kubę.

Do najciekawszych miejsc nurkowych w tym rejonie należy niewątpliwie MUSA, czyli Museo Subacuático de Arte. To największa na świecie wystawa sztuki podwodnej. Znajduje się tu ponad 400 posągów przedstawiających ludzi i w ich naturalnych rozmiarach. Wykonał je brytyjski rzeźbiarz Jasón deCaires Taylor jako sztuczną rafę. Głębokość nurkowania w tym miejscu to ok. 7m.

Przy wybrzeżu Cancún znajduje się też dwa wraki – C-55 i C-58. Kanonierki, które zostały zatopione przez meksykańską armię jako sztuczne rafy. Wraki można penetrować, ale jedynie przy dobrych warunkach pogodowych i słabych prądach. Głębokość nurkowania to ok. 27 m.

Głębsze nurkowanie w okolicach Cancún możesz odbyć do Manta Valley. Przy maksymalnej głębokości do 30 m spotkasz tu podwodne szczyty skalne i gigantyczne manty, które upodobały sobie to miejsce.