Nurkowanie w Norwegii – najlepsze miejsca

Nurkowanie w Norwegii na pierwszy rzut oka może wydawać się kiepskim pomysłem. Jednak tutejsze wody obfitują w różnorodne i bogate życie morskie oraz kilkadziesiąt świetnie zachowanych wraków. Sprawdź, dlaczego warto i gdzie nurkować w Norwegii!

Nurkowanie w Norwegii

Norwegia z pozoru wydaje się być niezbyt przyjaznym miejscem na nurkowanie. Niskie temperatury, prądy morskie, a co za tym idzie – zimna woda i kiepska widoczność. Choć faktycznie nie ma tu tropikalnych upałów, a woda nie jest krystalicznie czysta, to widoczność jest dobra, a kraj ma swój „ocieplacz”, którym jest Golfsztrom – Prąd Zatokowy. Płynie on ok. 400 km od wybrzeża Norwegii i sprawia, że klimat jest tu zdecydowanie bardziej przyjazny, porównywalny do tego w Polsce (ok. 2° równicy pod względem temperatur na niekorzyść tego skandynawskiego kraju).

Podobno zimą temperatura w okolicach oceanu u wybrzeży Kraju Fiordów jest ponad 20°C cieplejsze niż w innych miejscach na tej samej szerokości geograficznej.

Kraj skrywa też setki świetnych miejsc nurkowych, dlatego nurkowanie w Norwegii to świetny pomysł!. Jednym z nich jest archipelag Lofotów położony za kołem podbiegunowym z wodami bogatymi w różnorakie ryby i mnóstwo wraków. Zresztą, wody wokół Norwegii są tak bogate we wraki, że nie sposób zliczyć, ile ich jest, a wciąż odkrywane są nowe.

Temperatury w Norwegii

Temperatura powietrza zimą (grudzień-luty) to średnio ok. 0°C, a latem (maj-wrzesień) ok. 12°C. W pozostałe miesiące temperatury wahają się od 3 do 8°.

Temperatury wody od listopada do kwietnia wynoszą średnio ok. 5°, natomiast od maja do października to śr. ok. 10°C. Woda jest najcieplejsza latem, od lipca do września i ma ok. 12°C.

Widoczność pod wodą jest zróżnicowana, zależy od miejsca, w którym nurkujemy i oczywiście warunków pogodowych, ale zazwyczaj można określić ją jako dobrą.

Warunki do nurkowania w Norwegii

W Norwegii nie można nurkować w pojedynkę, a na nurkowanie zazwyczaj nie trzeba uzyskiwać żadnego pozwolenia. Wyjątkiem są tereny prywatne i obszary wojskowe. Jeśli chcesz zanurkować na terenie prywatnego portu, to powinieneś uzyskać zgodę od jego zarządcy.

Miejsca nurkowe są tu oznaczone biało-niebieską flagą, a jeśli nurkujesz przy wraku, to pamiętaj, że zabieranie z niego czegokolwiek jest zabronione. Ważny jest także sprzęt, z którym schodzisz pod wodę – Twoja butla tlenowa musi mieć ważny atest.

Ponieważ nurkowie regularnie odkrywają w Norwegii nowe obiekty, jeśli będziesz jednym ze szczęśliwców i natrafisz pod wodą na nowy wrak, koniecznie zgłoś to na lokalnym komisariacie.

Najlepsze miejsca do nurkowania w Norwegii

Lofoty

Archipelag 7 wysp, wokół których jest kilkanaście miejsc nurkowych. Lofoty są uważane nie tylko za najpiękniejsze miejsce w kraju, ale też za jedno z najlepszych rejonów na nurkowanie w Norwegii. Pod wodą czekają na nurków lasy wodorostów, alg i brunatnic oraz różnorodność ryb i dobrze zachowane wraki. Zimą pływają tutaj orki oceaniczne, więc jeśli chcesz je spotkać, możesz spróbować nurkowania właśnie w tym okresie. Widoczność pod wodą w okolicy Lofotów jest bardzo dobra.

Zobaczysz tu bardzo ciekawe Zębacze pasiaste, znane także jako wolf fish, rozgwiazdy, homary, żabnice i kolorowe ślimaki nagoskrzelne. Dodatkowo żyją tu kolorowe ukwiały.

Jeśli jesteś miłośnikiem nurkowania wrakowego, na Lofotach możesz zanurkować m.in. do:

  • Gudrun Gisladottir – islandzkiego statku towarowego. Zatonął w 2002 r. i jest świetnie zachowany. Głębokość nurkowania to max. 40 m.
  • DS Hadsel – parowie, który zatonął w 1958 r. Głębokość nurkowania w tym miejscu: 35-45 m.
  • MFV Stella Orion – wrak brytyjskiego trawlera, który zatonął w 1955 r. Głębokość nurkowania: ok. 10, do maks. kilkunastu metrów.

O innych wrakach w Norwegii, w tym również na Lofotach przeczytasz niżej, w akapicie poświęconym nurkowaniu wrakowemu w Norwegii.

Gulen

Nurkowisko znajdujące się na północ od Bergen u podnóża Sognefjordu z miękkimi rafami koralowymi i różnorodnymi rybami czy ślimakami nagoskrzelnymi. Znajdują się tu także wraki, m.in. niemieckiego parowca DS Frankenwald, który osiadł tu na mieliźnie w 1940 r. Leży on w osłoniętej zatoczce, widoczność jest tu słaba, więc to miejsce przeznaczone dla doświadczonych nurków. Z pewnością pędzie on dla nich podwodnym placem zabaw, bo jest w stanie idealnym. W stanie nienaruszonym zachowało się blisko 90% statku, w tym maszty.  

Stingray city

Miejsce nurkowe zlokalizowane niedaleko Narwiku w Ofotflordzie w północno-zachodniej części Norwegii. Stingray city to rafa przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Nurkowanie odbywa się z łodzi i jest możliwe przez cały rok. W zależności od pory roku temperatura wody waha się od 2 do 12°, a widoczność to maksymalnie 30 m.

Ze względu na możliwość zobaczenia różnorodnych morskich stworzeń, np. ukrywających się w piaszczystym dnie płastug, to miejsce jest popularne wśród osób nurkujących w Norwegii. Głębokość przy dnie jest niewielka i wynosi ok. 20 m.

Hattan

Na północ od Oslo znajduje się kolejne miejsce, które będzie szczególnie interesujące dla miłośników podwodnej fauny i flory. Pod wodą znajdują się tu lasy wodorostów, które wyglądają niesamowicie. Dno jest piaszczyste ze skalistymi brzegami. Skalne ściany opadają tu pionowo do głębokości ok. 30 m. To nurkowisko będzie odpowiednie również dla mniej doświadczonych nurków.

Vestre Seli

Ta rafa na południu Norwegii to, podobnie jak poprzedniej nurkowisko, dobre miejsce dla początkujących i doświadczonych nurków. Podobne są także warunki nurkowania, zarówno temperatura wody, jak i widoczność. Vestre Seli znajduje się tuż przy wyspie o takiej samej nazwie, a głębokość w tym miejscu to maksymalnie 23 m. Co zobaczysz tu pod wodą? Piaszczysto-skaliste dno i sporo głazów, ciekawe formacje skalne, a do tego ciekawe ryby i skorupiaki, np. homary.

Hamborra

Ścianka w zachodniej części Norwegii, w miejscowości Agdenes, do której można nurkować zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Maksymalna głębokość nurkowania w tym miejscu to nawet kilkaset metrów, ale na mniejszych głębokościach jest równie ciekawie, więc mogą tu nurkować osoby na każdym poziomie wyszkolenia. Przeciętna głębokość nurkowania w tym miejscu wynosi ok. 15 m.  

Pod wodą zobaczysz sporo ciekawych formacji skalnych, tuneli i wnęk. Są także mniejsze szczeliny w ścianie, w których ukrywają się ryby. Żyją tu też rozgwiazdy, a pod wodą zobaczysz też piękne pomarańczowe ukwiały i lasy kwitnących wodorostów. To miejsce nurkowe jest doskonałe dla podwodnych fotografów i świetnie nadaje się do nurkowania nocnego.

Tufjorden Cave

Płytkie (ok. 8 m), ale ciekawe miejsce nurkowe w północnej części wybrzeża Norwegii. Będzie idealnym miejscem dla początkujących nurków, choć powinni oni uważać na silne prądy morskie. Wejście do jaskini znajduje się na głębokości ok. 4-5 m, skąd wpływa się do niezbyt szerokiego tuneli. Dalej dopływa się do długiej na ok. 80 m jaskini. Temperatura wody waha się tu od 2 do 12 m, a widoczność pod wodą to max. 30 m. Najlepiej nurkować do Tufjorden Cave w trakcie odpływu.

North Cape (Nordkapp)

Niedaleko od Tufjorden Cave znajduje się kilka innych miejsc nurkowych dla początkujących i zaawansowanych nurków. Jednym z nich, przeznaczonym dla bardziej doświadczonych nurków, jest jaskinia o głębokości maks. do 45 m. Nurkowanie rozpoczyna się z łodzi, a pod wodą spotkać można kaniony i skały o ciekawych kształtach oraz ukwiały, małże i skorupiaki.

Norwegia – nurkowanie wrakowe

W wodach Norwegii znajduje się kilkadziesiąt wraków, zwłaszcza z okresu II wojny światowej, a wciąż odkrywane są nowe. Niedawno nurkowie odnaleźli tutaj wrak niemieckiego krążkownika Karsruhe, który został zatopiony podczas inwazji na Norwegię w trakcie II wojny światowej. Niedaleko Bergen nurkowie techniczni znaleźli wrak SS Draugen – parowca z czasów II wojny światowej, inni nurkowie odnaleźli poszukiwany od lat wrak statku Juffrau Elisabedt, który zatonął w marcu 1760 r.

Nurkowanie w Norwegii – Top 10 wraków

MS Hamburg

120-metrowy wrak leżący w porcie w Svolvær (Lofoty) leżący na głębokości do 30 m.

SS Frankenwald

Wrak leżący w zachodniej części Norwegii. Wrak niemieckiego statku towarowo-pasażerskiego, miał prawie 122 m długości i ponad 16 m szerokości. Przeznaczony dla zaawansowanych nurków. Zatonął w 1940 r. po wpłynięciu na mieliznę. Wrak leży na głębokościach od 7 do 41 m.

U319

Wrak niemieckiego okrętu podwodnego U319, położony w południowo-zachodniej części wód Norwegii. Okręt został zbombardowany w 1944 r. przez lotnictwo brytyjskie. Wrak spoczywa na ok. 70 m, więc jest przeznaczony wyłącznie dla nurków technicznych.

Ildjernsflu

Wrak norweskiego latarniowca, który leży na południe od Oslo. Niewielki statek miał niecałe 13 m długości i niespełna 5,5 m szerokości. Zatonął w 1929 r. i spoczywa na głębokości 15 m. Jest w dobrym stanie, po lewej stronie kadłuba widać dziurę, która spowodowała zatonięcie jednostki (po zderzeniu z innym statkiem). Dostępny dla każdego nurka.

M1101 Foch & Hubert

Niemiecki trałowiec miał prawie 52 m długości i prawie 8 m szerokości. Poszedł na dno we wrześniu 1940 r. i leży na piaszczystym dnie, u południowego wybrzeża Norwegii. Spoczywa na głębokości ok/ 14 m, więc jest dostępny nawet dla początkujących nurków.

Kong Helge/Bjorg

To norweska jednostka pasażerska i towarowa. Statek miał ok. 56,5 m długości i 9 m szerokości, zatonął w sierpniu 1940 r. Zachował się w bardzo dobrym stanie i leży na głębokości ok. 40 m. Przeznaczony jest dla zaawansowanych nurków.

MOSEL (V-1605)

Leżący na głębokości ok. 50 m wrak niemieckiej łodzi patrolowej, która zatonęła podczas II wojny światowej. Wrak jest w dobrym stanie i jest przeznaczony dla nurków technicznych.

Wraki Gressholmen

6 wraków położonych na południe od Oslo, wokół wyspy Gressholmen. Wśród nich są duże barki, łodzie rybackie i statek restauracyjny. Najlepiej nurkować tu jesienią i zimą – wtedy widoczność jest lepsza. Wraki spoczywają na głębokości ok. 20 m i zanurkować mogą tu nawet osoby z niewielkim doświadczeniem w nurkowaniu wrakowym. Aby zanurkować w tym miejscu, trzeba zdobyć odpowiednie pozwolenie.

Junker 52

Na głębokości zaledwie 8 m, w jeziorze Hartvikvatnet w Narwiku spoczywa wrak niemieckiego samolotu. Jest świetnie zachowany i nurkować mogą tu nawet początkujący nurkowie.

Oliva

Wrak statku towarowego, który spoczywa w południowej części Norwegii. Ze względu na duże głębokości (60 m) jest dostępny dla nurków technicznych. Jednostka została zbudowana w Gdańsku i przewoziła wino, piwo, kawę oraz przyprawy. We wraku można nadal zobaczyć liczne butelki.

Ceny nurkowania w Norwegii

Koszt 1-dniowego pakietu nurkowego z transferem do nurkowiska i 2 zanurzeniami wynosi ok. 100-150 USD.

Pakiet na 2 dni to odpowiednio dwukrotność kosztów, czyli ok. 200-300 USD.

Dziesięć nurkowań z przewodnikiem w ciągu 5 dni kosztuje od 500 do nawet 1000 USD (w zależności od centrum nurkowego).

Warto dodać, że są miejsca w Norwegii, gdzie nie płaci się za nurkowanie. Można nurkować we własnym zakresie. Gospodarze posiadają łodzie, sprężarki i razem z zakwaterowaniem można sobie to wynająć i nurkować samemu. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy cała odpowiedzialność jest po naszej stronie. Sami podejmujecie decyzję.

Norwegia – kiedy nurkować

Najlepszy czas na nurkowanie w Norwegii przypada od maja do września. Woda jest wtedy najcieplejsza, a widoczność najlepsza. Jeśli marzysz o nurkowaniu z orkami, to taka możliwość pojawia się zimą w wodach Morza Norweskiego w północnej i północno-zachodniej części wybrzeża Norwegii.