Nurkowanie w Portugalii – Madera i Porto Santo

Nurkowanie w Portugalii – Madera i Porto Santo

Te dwie wyspy – Madera i Porto Santo to doskonałe miejsca na nurkowanie w Portugalii. Na obu stale panują wiosenne temperatury, a woda, choć chłodniejsza niż w czerwonomorskich czy karaibskich kurortach, pełna jest świetnych miejsc nurkowych! Gdzie leżą te wyspy? Dlaczego warto tam nurkować i gdzie najlepiej? Jakie są ceny nurkowania? Na wszystkie pytania dotyczące nurkowania na Maderze i Porto Santo odpowiadamy w naszym artykule.

Nurkowanie w Portugalii: Madera

Portugalska wyspa Madera leży na północnym Atlantyku na południe od Portugalii. Na jej terenie znajdują się parki ekologiczne i miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Madera to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w Europie. Bez problemu znajdziesz tu profesjonalne centra nurkowe, które pomogą Ci przeżyć niezapomniane podwodne chwile.

Wody wokół wyspy są krystalicznie czyste, występują tu raczej umiarkowane prądy. Nurkowanie na Maderze to nurkowanie w miejscach chronionych, w których spotkamy wiele gatunków fauny i flory. Więcej o podwodnym życiu w tym regionie przeczytasz w dalszej części tekstu.

Popularnej miejsca na nurkowanie na Maderze znajdują się w okolicach Caniço, Garajau, Machico, Caniçal i Santa Cruz, ale także w Madalena do Mar. Tu, na głębokości od 22 do 32 metrów, 180 metrów od wybrzeża, znajduje się statek Bowbelle. Jednostka zatonęła tam kilka lat temu i jest teraz sztuczną rafą.

Nurkowanie w Portugalii: Porto Santo

Znacznie mniejsza „sąsiadka” Madery. Jest tu nieco cieplej niż na popularnej wśród turystów „Wyspie wiecznej wiosny”, jednak warunki do nurkowania są tu równie dobre.

Mimo niewielkich rozmiarów, na Porto Santo znajdziesz bez problemu szkoły nurkowania i firmy, które specjalizują się w organizacji wycieczek do najpopularniejszych miejsc nurkowych. Posiadają one świetnie wyposażone wypożyczalnie sprzętu i profesjonalnych instruktorów i przewodników.

Tak, jak Madera, Porto Santo leży w archipelagu Madery należącym do Makaronezji. Nurkowanie tutaj, to zanurzanie się w wodach północno-wschodniego Atlantyku. Pod wodą znajdziesz wraki i bogactwo życia podwodnego.

Nurkowanie w Portugalii: podwodne życie wokół wysp

Wody wokół Madery i Porto Santo to istny raj dla różnorodności morskiej flory i fauny. To także jedno z najlepszych miejsc do obserwacji wielorybów i delfinów. Inne gatunki morskie, które możesz spotkać tu podczas nurkowania to m.in. olbrzymie grupkowce, mureny i barakudy, żabnice, płaszczki, a czasem także manty i mobule.

Wokół wysp występuje kilka gatunków krabów, w tym dziwnie wyglądający krab pająkowy. Na terenie Morskiego Rezerwatu Przyrody Garajau zobaczysz jedną z najrzadszych fok świata – mniszkę śródziemnomorską, a także graniki wielkie, mureny śródziemnomorskie i bardzo ciekawe, fioletowe jeżowce sphaerechinus granularis.

W krystalicznie czystych wodach wokół Madery i Porto Santo można obserwować parzydełkowce, takie jak ukwiały i czarne koralowce.

Od wiosny do połowy lata (do końca lipca) można tu spotkać wiele gatunków wielorybów: płetwale błękitne, czerniakowe i zwyczajne, kaszaloty i grindwale.

Madera i Porto Santo – kiedy na nurkowanie?

Na Maderze i Porto Santo można nurkować przez cały rok, jednak najsłabszy czas w ciągu roku to styczeń i luty. W tych miesiącach prądy są silniejsze, zazwyczaj mocno wieje wiatr, więc i fale są wyższe. Najlepszy czas na nurkowanie to miesiące od kwietnia do lipca. Temperatura wody ma 20-23°C, prądów właściwie nie ma, brak też termokliny. Dodatkowo w tych miesiącach masz też największe szanse na spotkanie wielu gatunków wielorybów, które w tym okresie pojawiają się u wybrzeży tych portugalskich wysp.

3 najlepsze miejsca nurkowe na Maderze i Porto Santo

Wrak Bowbelle

Pogłębiarka do piasku, która zatonęła w marcu 1996 r. u wybrzeży Madery. Łódź ma bardzo ciekawą historię. Otóż w 1989 r. jako Bowbelle, brała udział w dramatycznym w skutkach wypadku na Tamizie w Londynie. Jednostka uderzyła w łódź klubu tanecznego Marchioness, która poszła na dno wraz z 51 pasażerami. Po tym wydarzeniu pogłębiarkę sprzedano maderskiej firmie, która przemianowała ją na Bom Rei, co z portugalskiego oznacza „Dobry Król”.

Podczas rutynowych działań łódź pękła na środku i poszła na dno. Spoczywa na piaszczystym dnie, na głębokościach 22-32 m. Wrak jest w bardzo dobrym stanie, a w jego okolicy żyje wiele ryb i organizmów morskich, m.in. mureny.

Porto Santo

U wybrzeży Porto Santo celowo zatopione zostały dwa statki – Madeirense i Corveta General Pereira d’Eça. Obie jednostki mają stworzyć sztuczną rafę i znajdują się na głębokości ok. 30 m. Zatopiony w 2001 r. Madeirense zachwyca bogatym życiem morskim – seriolami olbrzymimi, granikami wielkimi, salpami i karanksami białymi.

Okręt wojenny Corveta General Pereira d‘ Eça zatopiono latem 2016 r. Bioróżnorodność jest mniejsza niż przy pierwszym z wraków, jednak ciągle się rozwija i ma duży potencjał wzrostu.

Morski Rezerwat Przyrody Garajau

Kolejne wspaniałe miejsce na nurkowanie w Portugalii to Morski Rezerwat Garajau na Maderze. Przyciąga on nurków z całego świata i obejmuje obszar wybrzeża na długości ok. 7 km. Na jego terenie znajduje się właściwie aż 7 punktów nurkowych: Lazareto, Mamas (znany też jako T-Reef), Galo i Arena oraz Pináculo, Baía dos Porcos i Garajau Beach.

Zanurkujesz tu na głębokościach do 10 do ponad 30 m. Możesz tu spotkać barakudy, mureny, seriole olbrzymie i makrele, a także groupery i płaszczki. Oprócz tego są tu też olbrzymie ukwiały i ławice salp.

Więcej pomysłów na nurkowanie wrakowe w Europie znajdziesz na naszym blogu w artykule Nurkowanie wrakowe w Europie – 5 najlepszych wraków w ciepłej wodzie.
Inne miejsca nurkowe w okolicy? Koniecznie sprawdź nasze propozycje na nurkowanie na Fuerteventurze: Fuerteventura – najlepsze miejsca na nurkowanie.


Wróć do listy