Nurkowanie w Egipcie: gdzie nurkować w Sharm el Sheikh

Nurkowanie w Egipcie: gdzie nurkować w Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh to popularny kurort turystyczny, ale i świetne miejsce na nurkowanie. W pobliżu są dwa parki narodowe z pięknymi rafami i popularne wraki statków: SS Thistlegorm i Dunraven. Sprawdź miejsca na nurkowanie w Sharm el Sheikh!

Sharm el Sheikh – najpopularniejszy egipski kurort

Sharm el Sheikh to najpopularniejszy spośród wszystkich egipskich kurortów. Znajdziesz tu pięciogwiazdkowe hotele z bogatą infrastrukturą, centrami spa i basenami, a nawet parkami wodnymi. Właściwie wszystkie z nich działają w formule all inclusive, dzięki czemu nie musisz się martwić o posiłki główne, przekąski i napoje, w tym te alkoholowe.

Tutejsze hotele posiadają prywatne piaszczyste plaże z bezpłatnym serwisem, najczęściej również z barem i własnym centrum sportów wodnych. Miłośnicy aktywnych wakacji mogą tu wypożyczyć sprzęt do nurkowania i snurkowania oraz wind- i kitesurfingu. Najczęściej w tego typu miejscach dostępne są także kursy nurkowe i surfingowe.

Nurkowanie w Sharm el Sheikh

Region Sharm el Sheikh to świetne miejsce na nurkowe wakacje, ale nurkować można tu przez cały rok. Znajduje się tu ponad 30 miejsc nurkowych – od niewielkich raf przez ogrody koralowców i skalne ściany. Z tutejszych portów wypływają też wyprawy do świetnych wraków, w tym jednego z najpopularniejszych wraków na świecie – SS Thistlegorm.

Również życie podwodne zaskakuje swoją różnorodności. Nurkowanie w Sharm el Sheikh to m.in. eksploracja wód objętych ochroną najstarszego parku narodowego w Egipcie – Ras Muhammad.

Sharm el Sheikh – warunki do nurkowania

Warunki do nurkowania w Sharm el Sheikh są wręcz idealne. Temperatury powietrza nie spadają tu poniżej 20°C, a od kwietnia do października wynoszą ok. 30°C.

Temperatura wody zimą wynosi ok. 21°C, wiosną około 24°C, latem sięga 30°C, a jesienią 27°C. Nurkowaniu w Sharm el Sheikh sprzyja tez duża ilość godzin słonecznych w trakcie dnia. Słońce świeci tu średnio przez 11 godz. dziennie, w tym od listopada do marca to 8-9 godz., a od kwietnia do października 11-13 godz.

Widoczność w miejscach nurkowych w regionie Sharm el Sheikh jest zazwyczaj doskonała i wynosi powyżej 30 m.

Ceny nurkowania w Sharm el Sheikh

Pojedyncze nurkowanie z brzegu w Sharm el Sheikh kosztuje ok. 35-40 EUR.

Jeden dzień nurkowy na łodzi (2 nurkowania) to koszt ok. 70-75 EUR. Dopłata do każdego kolejnego nurkowania podczas dnia nurkowego to ok. 5 EUR. Pakiet nurkowy w dobrej bazie nurkowej to 240-300 EUR.

Nurkowanie wrakowe z Sharm el Sheikh:

  • SS Thistlegorm: ok. 125-140 EUR/os.
  • Dunraven: ok. 30 EUR/os.

Nurkowanie w Parku Narodowym Ras Muhammad wiąże się z opłatą za wstęp – 7 EUR.

Gdzie nurkować w Sharm el Sheikh

Najbardziej znane miejsca nurkowe w tym regionie, to Park Narodowy Ras Mohammed z Yolanda i Shark Reef, Cieśnina Tiran z Jackson i Thomas Reefs, a także południowa część wybrzeża Sharm el Sheikh. Z tutejszego portu wypłyniesz też łodzią do popularnych wraków: Thistlegorm i Dunraven.

Sharm el Sheikh – miejsca nurkowe

Shark and Yolanda Reef

Shark Reef i rafa Yolanda to znajdują się w Parku Narodowym Ras Muhammad na Półwyspie Synaj. Znajdziesz tu wspaniałe koralowe ogrody i ściany skalne opadające w głębiny. Wśród ukwiałów spotkasz urocze błazenki, a przy skałach również ławice tuńczyków i plataksów. Nurkowanie zaczyna się tu od głębokości kilkunastu metrów, więc w teorii jest dostępne nawet dla nurków z niewielkim doświadczeniem. W praktyce jednak warto być przynajmniej średniozaawansowanym nurkiem, bo prądy są tu bardzo silne i mogą tworzyć niewielkie wiry.

W tym miejscu spoczywa tu też wrak statku handlowego, który pływał pod cypryjską banderą i zatonął w 1980 r. Ponieważ transportował armaturę, na jego pokładzie zobaczysz ceramikę łazienkową czy wanny. Znajduje się tu też stare BMW, które kiedyś było własnością kapitana statku. Przy wraku zobaczysz szkaradnice (uwaga, są jadowite!), lucjany, płaszczki i strzępiele.

Nurkować można cały rok, temperatura wody waha się w zależności od pory roku, od 15 do 35°C, a widoczność sięga ok. 30 m. Nurkowanie odbywa się z łodzi i jest przeznaczone dla doświadczonych nurków technicznych (głębokość przy dnie sięga tu nawet 200 m).

To jedno z najlepszych miejsc nurkowych w Egipcie.

Ras Umm Sid

Stroma rafa z pięknym ogrodem koralowym, wielkimi gorgoniami i ciekawymi formacjami skalnymi. Można tu nurkować cały rok, bo temperatura wody waha się tu między 22 a 28°C, a widoczność pod wodą sięga do 30 m.

W Ras Umm Sid występują silne prądy, co przyciąga tu większe ryby. Podczas nurkowania tutaj spotkasz m.in. ukwiały, rozdymki i węgorze, ślimaki nagoskrzelne, papugoryby oraz skrzydlice. Wielobarwne koralowce będą pięknie wyglądały na podwodnych zdjęciach zrobionych w tym miejscu.

Miejsce nurkowe dostępne jest z łodzi i przeznaczone dla zaawansowanych nurków. Maksymalna głębokość nurkowania to 35 m.

Ras Za’tar

Miejsce nurkowe położone na południu zatoki Marsa Bareika w PN Ras Muhammad. Znajduje się tu pionowa ściana skalna i imponujące kominy. Podczas nurkowania towarzyszyć Ci będą duże tuńczyki, barakudy, a w sezonie letnim nawet szare rekiny rafowe.

Nurkowanie w Ras Za’tar przeznaczone jest dla nurków na co najmniej średnim poziomie zaawansowania. Głębokość w tym miejscu sięga 30 m.

Far Garden

Rafa koralowa na północ od Naama Bay z pięknymi formacjami skalnymi. Znajduje się tu podwodny ogród koralowy z koralowymi wieżyczkami i pięknymi, rozłożystymi gorgoniami. Zobaczysz ty m.in. skrzydlice, lucjany i skorpeny, a także żółwie i manty.

Nurkować mogą tu nurkowie na każdym poziomie zaawansowania. Głębokość nurkowania w Far Garden to od 5 do nawet 45 m.

Jackson Reef

To połączenie nurkowania rafowego i wrakowego. Jackson Reef znajduje się w cieśninie Tiran i rafą najbardziej wysuniętą w kierunku północnym. Rafa koralowa znajduje się w płytszych partiach nurowiska i jest częściowo poprzecinana piaskiem.

W tym miejscu spoczywa także wrak cypryjskiego statku handlowego Lara, który zatonął w 1985 r. Tuż za wrakiem ściana rafy gwałtownie opada do głębokości ok. 45 m. Miłośnicy podglądania podwodnego życia powinni zanurkować w okolice 25-30 m, gdzie będą mogli podziwiać czerwone ukwiały i gorgonie, a także szare rekiny rafowe i rekiny białopłetwe. W okresie letnim pojawiają się tu także rekiny młoty.

Nurkowanie tutaj zalecane jest dla co najmniej średniozaawansowanych nurków. Głębokość nurkowania w tym miejscu to od 7 do 45 m.

Thomas Reef

Jedno z najlepszych miejsc nurkowych w północnej części Morza Czerwonego, przeznaczone dla doświadczonych nurków. Głębokość nurkowanie w tym miejscu dochodzi do nawet 52 m.

Thomas Reef to wspaniała rafa pełna różnokolorowych korali i gorgonii, schodząca na 25 metrach do piaszczystego płaskowyżu. Głębiej, na 35 m znajduje się głęboki, biegnący równolegle do rafy kanion.

Północna ściana rafy pełna jest szczelin, pęknięć i jaskiń. Zobaczysz tu rozłożyste gorgonie, ryby rafowe i żółwie morskie.

Nurkowanie wrakowe – Sharm el Sheikh

SS Thistlegorm

Wielki i piękny wrak brytyjskiego statku handlowego, który spoczywa na dnie wód Zatoki Sueskiej w Sha’ab Ali. Ma ponad 120 metrów długości i oferuje dostęp do bogato wyposażonych ładowni z załadunkiem porośniętym koralowcami.

Nurkowanie na tym wraku, ze względu na jego rozmiary, składa się z co najmniej dwóch zanurzeń. Pierwsze z nich obejmuje podziwianie podwodnego olbrzyma z zewnątrz. Świetnie zachowała się śruba, ster statku i dwa działa.

W części dziobowej, na głębokości 15-20 m, warto zwrócić uwagę na pokład z mostkiem kapitańskim. Tuż za nim znajdują się 2 wagony węglowe, a jeden z nich przygnieciony został głównym masztem statku.

Wnętrze SS Thistlegorm to bardzo wdzięczny obiekt do podwodnego zwiedzania. Między poszczególnymi sprzętami w ładowni i sklepieniem jest spora przestrzeń. Jest też dużo otworów, przez które wydostaniesz się z ładowni na otwarte wody.

W dwupoziomowej ładowni nr 2 zobaczysz ciężarówki Ford WOT2 i Bradford OY, motocykle Norton 16H i BSA W-M20 i jeepy Morris Commercial CS8. Na niższym dek znajdują się ciężarówki i załadowane na nie motocykle oraz terenowe opony i skrzydła.

LOKALIZACJA WRAKU: 27 48’ 800” N, 33 55’250” E

Więcej o nurkowaniu do SS Thistlegorm przeczytasz w artykule na naszym blogu: https://divezone.pl/blog/nurkowanie-w-egipcie-wrak-thistlegorm

Dunraven

Wrak SS Dunraven to doskonałe miejsce do nurkowania i podziwiania podwodnego życia Morza Czerwonego. Zbudowano go w Wielkiej Brytanii, w 1873 r. i pod brytyjską banderą służył do transportowania towarów między Liverpoolem a Bombajem w Indiach. W 1876 r. przepłynął przez Adenę, skąd zabrał węgiel i płynął w kierunku północnym – do Suezu. Niestety, przy wejściu do Zatoki Sueskiej, uderzył w południową część rafy Sha’an Mahmud i w efekcie poszedł na dno.

Cały wrak możesz zobaczyć podczas jednego nurkowania. Głębokość nurkowania na Dunraven to 17-32 m. Widoczność waha się tu – w zależności od warunków atmosferycznych – od 10 do 30 m.

To bardzo ciekawy obiekt, pod warunkiem, że poświęcisz mu sporo czasu i dokładnie się mu przyjrzysz. Wrak został zaadaptowany przez podwodną faunę i florę. Kadłub pokryty jest koralami. Na zewnątrz zobaczysz imponującą śrubę statku i ster.

Wrak można eksplorować od wewnątrz, jednak aktualnie odbywa się to w ograniczonym zakresie. Korozja spowodowała miejscowe zawalenie się kadłuba, przez co możliwości eksploracji są mniejsze. Niemniej, do wraku można wpłynąć przez trzy otwory, a w środku, w części maszynowej znajdują się wielkie kotły, koła zamachowe i przekładnie. Jest tu też wiele ryb. Za kotłami zobaczysz rury, zawory, wał okrętowy i silnik główny.

LOKALIZACJA WRAKU: 27 42′ 22″ N, 34 07′ 02″E

Więcej informacji na temat nurkowania do wraku Dunraven znajdziesz w artykule na naszym blogu: https://divezone.pl/blog/wrak-dunraven-egipt.


Wróć do listy