Nurkowanie zimą – jak się przygotować?

Nurkowanie zimą – jak się przygotować?

Wielu nurków decyduje się nie przerywać sezonu nurkowego tylko dlatego, że warunki pogodowe uległy pogorszeniu, a woda w akwenach jest zimniejsza. Dla wielu entuzjastów podwodnych wojaży te utrudnienia stanowią nawet dodatkową motywację do przekraczania własnych ograniczeń. Dodatkowo w polskich akwenach występuje wtedy rewelacyjna widoczność. Choć zimy w Polsce ostatnio nie są mroźne to jest szansa na nurkowanie podlodowe, które dostarcza zupełnie nowych doświadczeń.

By jednak nurkowanie zimą było bezpieczne i sprawiało frajdę, należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak? Przede wszystkim zapewniając sobie wysokiej jakości ochronę termiczną.

By zabezpieczyć się przed utratą ciepła podczas zanurzeń nawet w najbardziej zimnych wodach, należy wyposażyć się w cały zestaw akcesoriów od odpowiedniego skafandra, przez ocieplacze, kamizelki grzewcze, na rękawicach, butach oraz bieliźnie termoaktywnej kończąc.

Jaki skafander do zimowych nurkowań?

Jeśli zamierzamy nurkować zimą, koniecznie wybierzmy skafander suchy. Zapewni on nam maksimum komfortu podczas nurkowania oraz uchroni przed przemarznięciem, dbając zarówno o nasze zdrowie, jak i bezpieczeństwo.

Skafandry suche, jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczają nurka przed kontaktem z wodą. Są wyposażone w specjalne kryzy przy szyi i przy nadgarstkach. Z całością połączone są buty lub skarpety neoprenowe, co uniemożliwia dostanie się wody pod skafander.

Wyróżniamy skafandry suche powłokowe wykonane najczęściej z trylaminatu lub cordury oraz neoprenowe. Te pierwsze są na tyle cienkie, że zawsze wymagają ocieplacza pod spodem. Z kolei wersje neoprenowe wersje cechują się zróżnicowaną grubością. Im grubszy materiał ich wykonania, tym wyższe właściwości termoizolacyjne produktu, ale też mniejsza wygoda.

Ocieplacze pod suchy skafander

Pragnąc nurkować zimą, nawet najgrubszy, suchy skafander neoprenowy, będzie niewystarczającą ochroną przed zimnem. W takim wypadku należy sięgnąć po ocieplacze, które zakłada się pod spód skafandra.

Ocieplacze pod suchy skafander cechują się zróżnicowaną grubością. Obecnie najcieplejsze i najgrubsze ocieplacze nurkowe są wykonane z materiału Polartec® Power Stretch® oraz Thinsulate 200 lub 400. Ocieplacze wykonane z materiału Power Strech dorównują ciepłotą nawet ocieplaczom wykonanym z Thinsulate 400, a są wygodniejsze w użytku z powodu swojej rozciągliwości. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Powinien on nie tylko grzać, ale też posiadać odpowiednią wentylację, która ochroni skórę przed poceniem w trakcie ruchu. Najpopularniejszymi ocieplaczami pod suche skafandry są KWARK NAVY PPS, SANTI Flex 360 oraz SANTI BZ400 grzewczy dla bardzo wymagających nurków wykonujących naprawdę długie nurkowania w zimnej wodzie. Cieszy nas bardzo, bo zarówno KWARK jak i SANTI to polskie firmy produkujące wysokiej jakości ocieplacze.

Kamizelki i kombinezony grzewcze

Świetnym dodatkiem do ocieplacza są kamizelki grzewcze, które posiadają elektryczny system grzania. Dzięki niemu możemy samodzielnie i w bezpieczny sposób regulować temperaturę ocieplenia pod wodą. Mają one tą zaletę, że można ich używać w razie potrzeby. Wykonując nurkowania w lecie, w cieplejszej wodzie nie musimy ich używać. Kiedy chcemy nurkować dłużej i w zimniejszych warunkach to po prostu dokładamy je pod ocieplacz (pamiętając, żeby dodać balastu). Tego rodzaju produkty zostały zaprojektowane i wykonane z najwyższą precyzją. Gwarantują 100% bezpieczeństwa użytkowania nawet po zalaniu wodą. Z powodzeniem można je stosować nawet w najbardziej wymagających warunkach termicznych.

Jeśli wykonujemy cały czas nurkowania w zimnej wodzie np. dekompresyjne na Bałtyku, to możemy kupić ocieplacz, który od razu ma wbudowany system grzewczy. Świetnym przykładem takiego ocieplacza jest SANTI BZ400 grzewczy. Łączy on zalety świetnego ocieplacza SANTI BZ400X oraz kamizelki grzewczej. W ofertach sklepów nurkowych takich jak Divezone.pl można znaleźć zarówno kamizelki grzewcze, jak i całe kombinezony wyposażone w tego rodzaju system. Wybór odpowiedniego sprzętu zależy od naszych osobistych potrzeb.

Bielizna termoaktywna

Kolejnym ważnym elementem, o którym warto pamiętać podczas nurkowań nie tylko zimowych jest bielizna termoaktywna. Posiada ona zarówno właściwości termoizolacyjne, jak i wentylacyjne. Zapewnia skórze maksimum komfortu, odprowadzając nadmiar wilgoci ze skóry, co chroni przed poceniem się i w efekcie szybszym wychłodzeniem. Bielizna termoaktywna musi być dobrana idealnie do nas i naszej termiki, bo na nic nie zda się najlepszy ocieplacz, jeśli koszulka będzie się nam kleić do ciała.

Bieliznę termoaktywną możemy założyć bezpośrednio pod suchy skafander neoprenowy lub pod ocieplacz. Wszystko zależy od tego, jakiego stopnia docieplenia potrzebujemy oraz jak sami znosimy niskie temperatury.

Wyróżniamy różne rodzaje tego rodzaju produktów: od cienkich podkoszulków i kalesonów, po grubsze bluzy i spodnie z Polaru, które gwarantują jeszcze więcej ciepła. Odzież termoaktywna obejmuje także skarpety oraz rękawice. Stopy i ręce to bowiem części ciała, które są najbardziej narażone na wychłodzenie podczas zimowych nurkowań. Warto więc zadbać o nie szczególnie, wybierając odpowiedniej grubości rękawice i skarpety termoaktywne. Obecnie najlepsza bielizna wykonana jest z Polaru Power Strech. Rewelacyjne produkty szyje firma KWARK. Właśnie w jej ofercie znajdziemy najcieplejsze akcesoria: KWARK Bluza ze stójką, długie legginsy. Świetną bieliznę termoaktywną ma w swojej ofercie firma SANTI. Bielizna SANTI Merino, skarpety z Polaru czy Thinsulate zadowolą nawet najbardziej wymagających nurków.

Dodatkowe akcesoria do nurkowania zimowego

Kiedy wybraliśmy już najlepszą dla nas odzież termoaktywną, ocieplacze i skafander suchy, warto także zaopatrzyć się w przydatne dodatki. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ciepło najszybciej ucieka z dłoni i stóp, a także głowy, dobrze więc wybrać nie tylko odzież termoaktywną na te części ciała, ale też dedykowane im ocieplacze. Zimą do suchego skafandra polecamy suche rękawice, które połączne z dobrymi rękawicami z polaru dadzą dobry komfort termiczny. Z kolei na stopy polecamy termoaktywne skarpety. W ofertach sklepów nurkowych znajdziecie szeroki wybór rękawic neoprenowych o zróżnicowanej grubości.

Ostatnim elementem będzie kaptur, który zabezpieczy głowę przed wychłodzeniem. Ponieważ jest to jedyna nasza część ciała wystawiona na bezpośrednie działanie zimnej wody, wymaga więc ona specjalnego zabezpieczenia termicznego. Sklepy nurkowe oferują szeroką gamę kapturów do nurkowania o zróżnicowanej grubości i stopniu zabudowania. W im zimniejszej wodzie planujemy nurkować, tym grubszy i bardziej zabudowany model wybierzmy. Zagwarantuje on nam najwyższy komfort oraz bezpieczeństwo podczas zanurzenia. Kaptury na zimną wodę dostępne są w grubościach od 5mm aż do 9mm! Warto też rozważyć kaptur wyposażony w zamek. Jest on trochę droższy, ale łatwiej się ubiera. Jest to szczególnie ważne przy kapturze 9mm, który jest już dość gruby i sztywny. Bardzo dobre kaptury produkuje firma SANTI (np. Santi Collar, Santi Basic Collar) oraz BARE (np. BARE TechDry, BARE Elastek).

Na zakończenie należy wspomnieć, że wybierając wyposażanie do nurkowania zimowego, koniecznie zwróćmy uwagę na dobór odpowiedniego rozmiaru. Najważniejsze jest dopasowanie bielizny i ocieplacza. Już na etapie zakupu suchego skafandra powinniśmy się zastanowić, czy w przyszłości nie będziemy chcieli się wyposażyć w grubszy ocieplacz. Robiąc zakupy w internetowych sklepach nurkowych, zwracajmy uwagę na tabele rozmiarów i na tej podstawie dobierajmy poszczególne akcesoria, pamiętając, by zadbać o niezbędny naddatek, który pozwoli nam swobodnie założyć pod spód kolejne warstwy nurkowego stroju.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Pamiętajcie, że ubierając na siebie dodatkowe docieplenie pod suchy skafander np. grubszy docieplacz, kamizelkę grzewcza czy grubą bieliznę, będziecie musieli założyć na siebie również większą ilość balastu, aby skompensować wyporność tego dodatkowego ubioru. Jeśli nie weźmiecie tego pod uwagę, to możecie mieć problem z zanurzeniem się 🙂


Wróć do listy