Jaką piankę, skafander neoprenowy wybrać do Egiptu na nurkowanie?

Często pytacie nas jaką piankę wybrać dla siebie. Jakiej grubości pianka będzie odpowiednia do nurkowań w Egipcie. Nie ma tutaj jednej uniwersalnej odpowiedzi dla każdego, ale postaram się przybliżyć generalne zasady przy wyborze takiej właśnie pianki.

Najważniejsze trzy czynniki, które biorę podczas decyzji o tym, jaką piankę polecić są:

  • pora roku o której chcę jechać,

  • osobnicze odczuwanie zimna podczas nurkowania,

  • poziom umiejętności, długość i głębokość nurkowania. 

    • Inaczej będzie odczuwał zimno nurek, który pod wodą wykonuje całą masę ruchów podczas krótkiego nurkowania (bo mi się powietrze szybko skończy), a inaczej doświadczony nurek o idealnej pływalności, który robi dłuższe nurkowania. 

    • Czym większa głębokość tym bardziej się kompresuje neopren. Inną grubość i ochronę będzie miał przy nurkowaniach na 12-15m a inną przy nurkowaniach na 30m.

Kiedy jedziemy nurkować do Egiptu?

Wbrew temu, co myśli większość ludzi w Egipcie nie zawsze jest bardzo ciepło. Pory roku przyjąłem umownie na podstawie różnic w temperaturze powietrza i wody. Kiedy piszę o temperaturach wody mam na myśli temperatury zmierzone na głębokości poniżej 6m, a nie przy powierzchni.

Ostatnimi laty pogoda potrafi płatać figle i nawet w teoretycznie ciepłych miesiącach potrafią być chłodne dni, a wiatr tak mocny, że uniemożliwia wypłynięcie łodzi na nurkowanie.

Poza latem, warto zabierać do Egiptu ciepłą bluzę. Nigdy nie wiemy, kiedy nadejdzie silny i chłodny wiatr, a nam zrobi się zimno.

Moje ulubione miesiące na nurkowanie są od czerwca do października, choć lepiej wczesną jesienią niż późną wiosną, bo wtedy woda jest cieplejsza.

SEZON NURKOWY ZIMA: grudzień - luty

To jest czas, który ewidentnie bym odradzał do nurkowań w Egipcie.

Jest zimno i bardzo wietrznie. Często zdarzają się mocne fale, które utrudniają lub uniemożliwiają wypłynięcie łodzi. Potrafi mocno popadać deszcz i zdarzają się burze.

Oczywiście do nurkowań technicznych w Dahab nie jest to przeszkoda, ale rekreacyjne z łodzi nie będą przyjemne, a wręcz mogą się nie odbyć.

Temperatura powietrza

W nocy temperatura spada do 13 stopni (!), a w dzień nie przekracza 21 stopni. Wieje bardzo silny i zimny wiatr, który czasem może spowodować takie fale, że łódź wcale nie wypłynie na nurkowania. W związku z tym, temperatura odczuwalna może wynosić nawet 16 stopni! Po wyjściu z wody potrafi być bardzo zimno.

Temperatura wody

Woda w zależności od regionu może mieć tylko 19 stopni w chłodniejszej części a 22 stopnie w cieplejszej części Morza Czerwonego. 

W związku z tym w źle dobranej piance można podczas nurkowania nieźle zmarznąć, a przenikliwy wiatr czekający na nas po wyjściu z wody jest bardzo nieprzyjemny. W niektórych sytuacjach jedynym miejscem w którym można się nagrzać jest mesa na statku, bo na pokładzie nawet w pełnym słońcu jest po prostu zimno. 

Osobiście zimą nie jeżdżę na nurkowania do Egiptu chyba, że techniczne i wtedy suchy skafander. Praktycznie zawsze zabieram ze sobą kaptur, ale to dlaczego, że mam bardzo krótkie włosy :) Osoby, które mają gęste włosy często kapturów nie używają. To są bardzo osobiste wybory. Ja uważam, że lepiej mieć kaptur i nie ubierać niż nie mieć i marznąć.

Podsumowując, co zabieramy na nurkowania zimą do Egiptu:

Oczywiście będą osoby, którym wystarczy pianka 5mm, ale ja cenię sobie komfort termiczny. Na ostatnim wyjeździe było tak zimno, że chętnie założyłbym jeszcze żyletę pod skafander.

SEZON NURKOWY WIOSNA: marzec - maj

Jeśli chcesz jechać w tym terminie to jedź, ale pamiętaj, że ciepło nie będzie.

Temperatura powietrza

Temperatura zaczyna się podnosić i w marcu to 15-25 stopni na powierzchni (noc-dzień), a w maju już 20-30 stopni (noc-dzień). Cały czas trzeba pamiętać o silnych wiatrach, które znacząco obniżają temperaturę odczuwalną oraz powodują spore falowanie. W hotelu można się schować za parawanem. Na łodzi dalej potrafi być zimno.

Temperatura wody

Zaczyna się podnosić, tak jak temperatura powietrza, ale trzeba pamiętać, że pod wodą później robi się cieplej niż na powierzchni w związku z tym marzec to przełom zimy/wiosny - jest zimno.

W maju temperatura wody może już mieć 25 stopni w części afrykańskiej Morza Czerwonego, co w połączeniu z wyższą temperaturą powietrza powoduje, że maj z wiosennych miesięcy jest najlepszym wyborem, choć jeśli możecie to poczekajcie do czerwca, bo wtedy już jest znacznie cieplej.

Jak widać wiosna w Egipcie (zresztą tak jak u nas) ma zróżnicowane temperatury. Na początek wiosny polecam tak jak na zimę. Na koniec wiosny: maj/czerwiec można już się ubrać inaczej.

Osobiście obiecałem sobie już, że nigdy pomiędzy listopadem, a majem do Egiptu nie polecę rekreacyjnie nurkować, ale jeśli już się wybieracie wiosną to:

SEZON NURKOWY LATO: czerwiec - wrzesień

Jeśli ktoś lubi ciepło (jak ja) to lato jest najlepszym momentem na nurkowania w Egipcie. Jest ciepło zarówno na powierzchni jak i pod wodą.

Temperatura powietrza

Latem w cieniu w Egipcie temperatury są w okolicach 30 stopni. Oczywiście odczuwalna temperatura w pobliżu hotelowego basenu może być znacznie większa, ze względu na nagrzewanie się kamieni i odbijanie promieni słonecznych, ale z kolei często występujący wiatr powoduje, że nad morzem panują bardzo miłe warunki do odpoczynku.

Temperatura wody

Pod wodą w zależności od rejonu Morza Czerwonego będziemy mieć temperaturę od 26 stopnie (Dahab, Synaj) do 30 stopni (Hurghada, Safaga). Są to już bardzo przyjemne temperatury do nurkowania i w połączeniu z wysoką temperaturą na zewnątrz powodują, że bardzo chętnie wskakujemy do wody.

Jakie skafandry zabieram na nurkowanie w lecie:

Dahab - Synaj

Hurghada, Safaga

SEZON NURKOWY JESIEŃ: wrzesień - listopad

Jest to dobry czas na wyjazd i nurkowanie, bo skończyły się wakacje, a więc ruch turystyczny jest znacznie mniejszy. Ceny niższe i tłok w hotelach mniejszy. Dodatkowo dalej jest ciepło, choć temperatury spadają.

Temperatura powietrza

We wrześniu zaczyna już powoli spadać w kierunku listopadowych 24 stopni więc, na początku jesieni będziemy mieć jeszcze temperatury letnie. Wieczory są przyjemne, aczkolwiek biorąc pod uwagę wiatr, to pod koniec jesieni bluza będzie obowiązkowe po nurkowaniu oraz jeśli chcemy do późna posiedzieć na zewnątrz.

Temperatura wody

Pod wodą robi się chłodniej. Już we wrześniu możemy odczuć spadek temperatury wody, a do listopada spadnie ona do 24 stopni w Hurghadzie, a 22 w Dahabie.

Najlepiej jechać na nurkowanie na początku jesieni. Pod koniec listopada bywa różnie.

Jakie skafandry zabieram na nurkowanie jesienią:

Dahab - Synaj

  • Pianka 5mm + kaptur (na koniec jesieni coś cieplejszego)

Hurghada, Safaga

To są moje przemyślenia. Oczywiście każdy wybiera pod siebie, ale ważne, żeby wziąć pod uwagę wiatr i temperaturę.

Wspaniałych nurkowań!


Dlaczego Divezone.pl?

Firma pracuje już od 1996 roku!
Z nami zakupy są bezpieczne

Ponad 18 lat doświadczenia w nurkowaniu
100% zadowolonych klientów

Ponad 5000 produktów na magazynie
Zawsze znajdziesz coś dla siebie :)