Latarka do nurkowania - jaką wybrać?

Latarka do nurkowania - jaką wybrać?

Latarka nurkowa, podwieszona na karabinku do jacketu czy skrzydła wielu osobom na początku drogi nurkowej wydaje się elementem zbędnym na wyposażeniu. Faktycznie w wielu polskich zbiornikach na głębokości 15-18m jest jeszcze na tyle jasno, że można się bez światła obyć. Jedocześnie latarka może uatrakcyjnić nasze nurkowanie, dać większe. możliwości i pozytywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo pod wodą, ale też na powierzchni.

Spis treści

Gadżet czy niezbędny element wyposażenia nurka?

 Jak wiemy przebywanie pod wodą i obserwacja życia podwodnego wiąże się z szeregiem zjawisk optycznych – najistotniejsze z nich to zjawisko dyfrakcji – pochłaniania światła przez wodę. Zjawisko to zachodzi w sposób nierównomierny dla różnych barw fali światła – najpierw zanika kolor czerwony (około 5m), następnie pomarańczowy (10m), żółty (15m), a od około 20 metrów świat podwodny widziany naszymi oczami staje się już wyłącznie niebiesko zielony.

Chcąc wydobyć, nawet w ciągu nurkowań dziennych oryginalne kolory stworzeń wodnych, warto sięgnąć po latarkę, już na głębokości 1 metrów zauważymy ogromną różnicę w postrzeganiu otoczenia. Ponadto  często zakamarki rafy, czy skalnej ściany, małe groty czy zupełnie zacienione zagłębienia terenu kryją ciekawe stworzenia, widoczne jedynie jeśli przyświecimy w to miejsce latarką.

Ze zjawiskiem pochłaniania światła związany jest też aspekt zawiesiny nieorganicznej i organicznej – szeregu mikroorganizmów, przede wszystkim glonów, które niezwykle skutecznie zatrzymują światło. Nurkując w polskich wodach, nawet tych stosunkowo czystych, z reguły już na głębokości 15-20 metrów zapadają kompletne ciemności, stąd w ogóle trudno wyobrazić sobie nurkowania tu bez latarki.

Wielu nurków za najwspanialsze uznaje nurkowania nocne – nie bez powodu. To samo miejsce nurkowe, poznane w ciągu dnia, nocą nabiera zupełnie innego charakteru – pojawiają się nowe stworzenia, inne ukrywają się w zakamarkach rafy, wiele podwodnych drapieżników wyrusza na łowy, a wyłaniające się z mroku, pełne autentycznych barw fragmenty dna morskiego, robią niesamowite, wręcz magiczne wrażenie. Posiadanie własnej latarki, a najlepiej dwóch w takich sytuacjach jest absolutnie nieodzowne.

Nurkowania wrakowe, jaskiniowe czy cavern’owe, głębokie, wielogazowe nurkowania dekompresyjne to, dla niektórych wyższy stopień wtajemniczenia, niemniej tam dobre światło to absolutna podstawa i gwarancja bezpieczeństwa.

R-Ewolucja w dziedzinie podwodnego światła   

Kilkanaście ostatnich lat to okres burzliwej rewolucji technologicznej w kwestii latarek podwodnych.


Latarki halogenowe – pierwsze w nurkowaniu

Dwadzieścia lat temu większość latarek posiadała zwykłe małe żaróweczki, a marzeniem każdego nurka było posiadanie solidnej, halogenowej latarki, dającej mocne światło. Montowano w nich nawet 35W żarówki (zasilane 12V), które miały potężny pobór prądu i dlatego latarki te były ciężkie i nieporęczne. W tamtych czasach nie było praktycznie akumulatorów stąd koniecznością było stosowanie drogich baterii R20, czy R14. Jednak ich największym minusem była zółtawa barwa światła (widać to np. w samochodach wyposażonych w światła halogenowe w porównaniu do świateł xenonowych czy LED). Nurkując w polskich, zielonych wodach ich żółte światło było bardzo mocno pochłaniane i świeciły blisko. Poza tym miały szeroki kąt świecenia, co dodatkowo powodowało efekt „mgły” w naszych średnio przezroczystych akwenach.


Latarki HID. Milowy krok w nurkowaniu.

Kolejnym krokiem milowym okazały się latarki typu HID – High-Intensity Discharge, czyli tzw. lampa wyładowcza, w której elementem święcącym jest nie tyle przewodnik w postaci włókna, a łuk elektryczny, który jest czymś w rodzaju błyskawicy. Latarki typu HID zawsze składają się z dwóch elementów – świecącego – palnika oraz zasilającego – kanistra.  Ogromnym plusem tego systemu jest niezwykle jasne światło, podobne do światła dziennego oraz możliwość koncentrowania wiązki światła, minusem przede wszystkim dość wysoka cena takiego rozwiązania. Stąd była i jest to propozycja głównie dla nurków technicznych. W nurkowaniu rekreacyjnym te latarki nie przejęły się właśnie ze względu na wysoką cenę. W gronie nurków technicznych ten rodzaj światła jest dalej bardzo popularny.


Latarki nurkowe LED – rewolucja

Największą rewolucją w dziedzinie światła nurkowego bezapelacyjnie było jednak wprowadzenie latarek diodowych.

Praktycznie same zalety:

 • duża moc świecenia, nawet przy małych i poręcznych latarkach
 • stosunkowo niski pobór prądu pozwalający na długie czasy pracy,
 • możliwość uzyskania wąskich kątów skupienia, dzięki temu latarki świecą na większą odległość,
 • barwa światła o idealnej temperaturze – o białym i niebieskim odcieniu, które przebija się świetnie przez zieloną wodą,
 • wreszcie niezwykle atrakcyjny stosunek ceny do jakości.

Wybierając latarkę typu LED warto pomyśleć o sprzęcie firmy Hi-Max i Gralmarine – to niezwykle wydajne i poręczne latarki w bardzo atrakcyjnych cenach.

Jak wybrać dla siebie odpowiednie światło?    

Każdy nurek wie, że planując nurkowanie nocne, jaskiniowe czy wrakowe należy posiadać co najmniej dwa źródła światła – światło podstawowe i zapasowe tzw. backup.

Idealnym rozwiązaniem jest:

 • Duża akumulatorowa latarka z głowicą i osobnym kanistrem
 • Mała bateryjna latarka zapasowa.

Jednocześnie jest to rozwiązanie najdroższe z możliwych opcji. Stąd obecnie, w dobie popularyzacji latarek LED nawet mała, zgrabna latarka daje na tyle silne światło, że dla wielu nurków rekreacyjnych staje się światłem podstawowym. Nurkowie często kupują po prostu dwie małe, jasne latarki diodowe – które stanowią światło podstawowe i backup jednocześnie np. Gralmarine KX Max czy Hi-Max X5.


Latarka podstawowa z głowicą i kanistrem

W sytuacji, kiedy jesteśmy nurkami, którzy kochają nurkowania nocne, a poza tym lubimy również wraki i jaskinie, mało tego, nie stronimy od polskich, mało przejrzystych wód to powinniśmy zdecydować się na solidniejsze i mocniejsze światło. Palnik LED na przewodzie z osobnym akumulatorem. Tutaj doskonale sprawdzą się takie modele jak np. Hi-Max H01 Slim czy też jedna z latarek Gralmarine: Gralmarine 3XML-2 albo Gralmarine GL7. Jako backup warto pomyśleć o niezwykle popularnym i wydajnym modelu Hi-Max X5.

To, co należy wziąć pod uwagę kupując duże i silne światła na z osobną głowicą to:

 • strumień świetlny (jak mocno świeci latarka – wyrażony w lumenach [lm]
 • kąt skupienia wiązki światła,
 • czas świecenia (pojemność akumulatora),
 • rodzaj akumulatora i jego ładowanie.

Jak mocno świeci latarka, czyli strumień świetlny.

Najprościej mówiąc Lumen (w skrócie lm), to jednostka strumienia świetlnego określającego ilość światła emitowanego przez dane źródło światła. Oznacza to, że im więcej jest lumenów, tym więcej mamy światła.

Dla przykład żarówki LED używane do oświetlanie pomieszczeń w mieszkaniu mają najczęściej 600-1000 lumenów. Światła Xenonowe montowane w samochodach mają strumień światła ok. 3200 lumenów. Oczywiście nie można tego porównywać wprost ze świeceniem pod wodą, gdyż woda „pochłaniając” światło zmniejsza jego zasięg.

Jaki kąt świecenia latarki nurkowej wybrać dla siebie?

Z zasięgiem latarki, czyli długością promienia światła (jak daleko możemy świecić pod wodą) jest ściśle powiązany kąt skupienia światła. Czym światło mocniej skupione, tym zasięg będzie większy, a promień świetlny bardziej widoczny (efekt „miecza świetlnego). Jednocześnie im bardziej skupiony, tym mniej oświetla nam otoczenie. Odwrotnie, im mniej skupiony, tym lepiej oświetla nam otoczenie, ale ma krótszy zasięg i jest mocniej pochłaniany przez wodę.

Stąd wybierając latarkę musimy dopasować ją do naszych preferencji. Najczęściej wybierane latarki do nurkowań rekreacyjnych, mają kąt skupienia:

 • Latarka GRALMARINE 3XML-2 – bardzo wąska wiązka światła – idealna do komunikacji i duży zasięg, ale kosztem pola widzenia.
 • Latarka GRALMARINE GL 7 LED – 16°szeroki kąt światładobra do oświetlania szeroko, nie najlepiej sprawdzi się w komunikacji podwodnej.
 • Latarka HI-MAX Slim H01 – kompromis pomiędzy pierwszą a drugą z tym, że lepiej się nadaj do komunikacji niż do oświetlania szerokiego planu.

Od czego zależy czas świecenia latarki nurkowej?

Jest on zależny od użytego akumulatora oraz mocy naszej latarki. Czym większa moc, tym krócej latarka świeci na tym samym akumulatorze.

Dlatego niektóre latarki umożliwiają regulację mocy naszego światła, aby dobrać sobie czas świecenia do potrzeb.

Przykładowo latarka HI-MAX H01 Slim (3500 lm) wyposażona w akumulator 4Ah, posiada 3 tryby świecenia:

 1. 3500lm ~ 130 minut
 2. 2000lm ~ 185 minut
 3. 1300lm ~ 260 minut

a latarka o regulowanej mocy GRALMARINE GL 7 LED (8400 lm / 3600 lm) w zależności od użytego akumulatora i użytej mocy osiąga czasy świecenia:

 • 6,8 Ah – czas świecenia 80/195 min (8400 lm / 3600 lm)
 • 10,2 Ah – czas świecenia 125/290 min
 • 13,6 Ah – czas świecenia 165/390 min

Czym większy akumulator, tym dłuższy czas świecenia latarki, ale też wyższa cena. Zastanówmy się, czy nurkując rekreacyjnie potrzebujemy więcej niż 2 godziny świecenia dziennie?

Podobnie jak w przypadku innych elementów sprzętu nurkowego, należy odpowiedzieć sobie na pytania związane z rodzajem aktywności nurkowych oraz odwiedzanych miejsc nurkowych.

Rodzaj akumulatora i jego ładowanie

Czym większy, tym lepszy 🙂

Z jednej strony im większy akumulator, tym dłuższy czas świecenia. Z drugiej strony również jego wielkość i cena. W chwili obecnej na rynku są już praktycznie dostępne tylko akumulatory litowo-jonowe, które są pozbawione problemów poprzedniej generacji Ni-Mh.

W przypadku zakupu latarki z kanistrem występują dwa rozwiązania:

 • akumulator zamknięty w kanistrze, ładowany przez złacze,
 • akumulatory wyjmowane np. 26650

Akumulator zamknięty w kanistrze, ładowany przez złacze

To pierwsze rozwiązanie ma taką zaletę, że minimalizuje ryzyko zalania, gdyż do ładowania nie otwieramy pojemnika. Wadą jest niemożność szybka wymiana akumulatorów np. pomiędzy nurkowaniami, czy w przypadku uszkodzenia na wyjeździe.

Akumulatory wyjmowane np. 26650

Zaletą drugiego sposobu jest to, że możemy zakupić większą ilość takich akumulatorów (są stosunkowo tanie) i mieć ich zapas na nurkowaniach i wymieniać nawet pomiędzy nurkowaniami, kiedy np. zapomnimy ich naładować lub ulegną uszkodzeniu.

Podsumowując wybór latarki głównej z akumulatorem zewnętrznym. Jest kilka ważnych czynników, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem, a wybór opcji jest naprawdę bardzo duży. Warto skontaktować się z nami, Znamy wszystkie modele dostępne na rynku i możemy pomóc dobrać latarkę do Twoich potrzeb.


Mała latarka LED – do ręki

Jeśli jestem nurkiem, który sporadycznie nurkuje nocą. Nurkuję rekreacyjnie, a latarka ma być uniwersalnym źródłem światła, które przyda się do doświetlania miejsc nurkowych w ciągu dnia, ewentualnie jako główne światło podczas nurkowań nocnych, to idealnym rozwiązaniem będzie latarka do ręki: Hi-Max H7 lub Gralmarine KX Narrow

Latarki charakteryzują się mocnym, skupionym światłem a jednocześnie są bardzo poręczne i wygodne w obsłudze. Łatwo zamontujemy je do swojego sprzętu np. do uprzęży za pomocą karabinka i nie musimy o nich pamiętać w trakcie ubierania się. One zawsze tam będą.

Sposób włączania małej latarki

W małych latarkach nurkowych stosuje się dwa sposoby włączania:

Każda z tych metod ma swoje wady i zalety i jednocześnie pod wodą to na latarki włączane przez przekręcenie głowicy należy zwrócić szczególną uwagę.

Latarki włączane poprzez przekręcenie głowicy:

 • WŁĄCZAJĄ SIĘ i uszczelniają, gdy kręcimy  głowicą w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegarka),
 • WYŁĄCZAJĄ SIĘ i  przy obrocie w lewo, a po nadmiernej ilości obrotów rozszczelnią się..

Jak łatwo się domyśleć, podczas nurkowania kręcąc głowicą w lewą stronę spowodujemy zalanie latarki.

Ponieważ zastanawianie się pod wodą, w którą stronę włącza się nasza latarka może doprowadzić do jej zalania, dobrze jest sobie to przećwiczyć kilka razy na powierzchni.

Niezależnie od typu włącznika musisz pamiętać o czystość gwintu oraz włączników – dbaj by gromadziła się tam sól i piasek.

Przydatne wskazówki:

 1. Przed nurkowaniem włącz latarkę i sprawdź, czy świeci, a następnie odkręć o pół obrotu, aby ją wyłączyć.
 2. Przy włączaniu, jeśli po dwóch półobrotach latarka się nie włączyła to sprawdź, czy kręcisz we właściwą stronę.
 3. Aby upewnić się, czy zgasiłeś latarkę, możesz skierować ją na swoją dłoń.

Stroboskopy, błyskacze

Nurkowie zaawansowani, realizujący nurkowania samodzielnie z partnerem i nurkujący podlodowo albo wrakowo, powinni dodatkowo zaopatrzyć się w latarkę typu „błyskacz”. Jest światłem stroboskopowym i przyda się do oznaczenia wyjścia z wody np. liny opustowej na wraku, czy wyjścia z pod lodu. Latarki te w jednym błysku wyzwalają bardzo dużą ilość światła stąd widoczne są ze znacznej odległości.


Uszczelnienia i oringi w latarce

Słabością każdej latarki są uszczelki zwane potocznie o-ringami. To właśnie na tych okrągłych uszczelkach, opiera się wodoszczelność naszej latarki. Warto więc o nie dbać. Jak to zrobić? 

 1. Od czasu do czasu warto o-ringi nasmarować np. wazeliną techniczną (tak, aby się łatwo latarkę zakręcało. Zapobiega to też zniszczeniu o-ringów). 
 2. Po każdej zmianie baterii/akumulatorów sprawdzić, czy uszczelki są na miejscu.
 3. Po każdej zmianie baterii/akumulatorów sprawdzić, czy na uszczelkach nie osadził się kurz, piasek, albo np. włos. (jeśli pozostanie to uszczelka nie będzie szczelna)
 4. Jeśli widać, że oring uległ odkształceniu lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego stanu, to koniecznie wymień go na nowy.

PS. niektóre modele latarek (przede wszystkim Hi-Max H7, H14 i X7) skręcana są zarówno od strony głowicy jak i z tyłu. Zwróć uwagę, czy Twoja latarka przez przypadek nie jest rozkręcona i również regularnie stan o-ringów.

Akumulatory i zasilanie latarki

To już ostatni, ale bardzo ważny element każdej latarki nurkowej. 

Bez dobrego zasilania nasza latarka:

 1. nie będzie świecić wcale, 
 2. może świecić krótko lub słabo
 3. a może ulec uszkodzeniu!

Pod wodą chcemy uniknąć sytuacji, gdy nagle zabraknie nam światła.

Dlatego tak ważne jest, żeby korzystać z dobrych źródeł zasilania.

Jeśli chodzi o latarki zasilane bateriami, to jedyną zasadą jest kupowanie baterii alkalicznych sprawdzonych firm np. GP, Energizer, Duracell itd. Używanie baterii niesprawdzonych producentów lub baterii cynkowych może spowodować uszkodzenie latarki.

Podobnie jest w przypadku latarek zasilanych bateriami, akumulatory powinny być sprawdzonych producentów. W przypadku akumulatorów 18650/26650, zwróć uwagę na faktyczną budowę, na rynku są akumulatory o przeznaczeniu przemysłowym, które mogą nie być kompatybilne z twoją latarką.

Jak dbać o latarkę?

Jak każdy element sprzętu nurkowego, należy dokładnie wypłukać nasze światło w słodkiej wodzie po zakończeniu nurkowania. Warto również sprawdzać regularnie stan o-ringów, a ponadto jeśli nie używamy latarki przez dłuższy czas to wyjąć z niej akumulatory lub baterie.  

Przydatne wskazówki używania latarki:

 1. Pamiętaj, by podczas dłuższych okresów nie nurkowych, profilaktycznie wyjąć baterie lub akumulatory.
 2. Używaj tylko sprawdzonych baterii i akumulatorów sprawdzonych firm.

Mam nadzieję, że dzięki tym poradom, Twoja latarka będzie Ci służyła długo i świeciła jasno podczas wspaniałych nurkowań, których tysiące Ci życzymy!

Latarka będzie nam służyć długie lata pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad.


Wróć do listy