Nurkowanie w Egipcie: Marsa Alam

Nurkowanie w Egipcie: Marsa Alam

Marsa Alam to świetne miejsce na nurkowanie. Są tu rafy w doskonałym stanie, bogactwo podwodnego życia i świetne warunki nurkowe przez cały rok. Zobacz, gdzie warto zanurkować w regionie Marsa Alam w Egipcie.

Nurkowanie w Marsa Alam

Marsa Alam to resort na południu Egiptu, który cieszy się coraz większą popularnością. Nie tylko wśród turystów, którzy korzystają z uroków kameralnego kurortu i jego wysokiej klasy bazy hotelowej, ale także wśród nurków. Podwodne życie jest tu bardzo bogate, a rafy koralowe w świetnym stanie. Nurkować można tu przez cały rok, a pod wodą spotkasz żółwie i arcyciekawe diugonie przybrzeżne.

Oprócz pięknych raf, w wodach Morza Czerwonego w pobliżu Marsa Alam znajduje się też kilka ciekawych wraków statków.

Warunki do nurkowania

Nurkowanie w Marsa Alam możliwe jest przez cały rok, a warunki są tu doskonałe. Widoczność pod wodą jest bardzo dobra. Liczba godzin słonecznych w zimie to średnio 8 godzin, a od marca do października słońce świeci tu nawet po 12-13 godzin. Temperatura wody właściwie nie spada poniżej 22°C, od sierpnia do listopada ma nawet 30-31°C.

W Marsa Alam jest też sporo świetnych centrów nurkowych z instruktorami, wypożyczalnią sprzętu i możliwością zrobienia kursów nurkowych.

Marsa Alam – ceny nurkowania

Pojedyncze nurkowanie z przewodnikiem to koszt ok. 30 EUR.

Jednodniowe nurkowanie z brzegu z dwoma nurkami kosztuje ok. 60 EUR, a 4 zanurzenia w ciągu 2 dni to koszt ok. 100 EUR. Cena sześciu zejść pod wodę w ciągu trzech dni to ok. 145 EUR.

Pakiet 10 nurkowań to około 200 EUR.

Miejsca nurkowe w Marsa Alam

Elphistone

Słynna wśród turystów i nurków rafa koralowa. Są tu strome skalne ściany ze wspaniałymi koralami, również tymi czarnymi i pięknymi wachlarzami gorgonii. Dodatkowo aż roi się tu od lucjanów, barakud i napoleonów. Spotkasz tu też żagiewki długonose, a na głębokościach powyżej 40 m pływają manty, rekiny młoty, żarłacze białopłetwe i szare rekiny rafowe.

Ze względu na silne prądy, powinni nurkować tu tylko doświadczeni nurkowie.

Marsa Abu Dabbab

Rafa koralowa, do której można nurkować z brzegu na głębokości od 4 do 18 m, więc mogą tu nurkować również początkujący nurkowie. Pod wodą jest tu sporo zielonych żółwi, płaszczek, napoleonów, skorpen, barwen i rekinów. Z ciekawszych okazów, w Marsa Abu Dabbab zobaczysz iglicznie solenostomus paradoxus (ghost pipefish), pigmejskie koniki morskie i pławikoniki kolczaste.

Na pewno każdy miłośnik podwodnej makrofotografii będzie zachwycony, eksplorując to miejsce.

Fury Shoal

To miejsce różnorodne pod względem formacji rafowych. Nurkuje się tutaj pośród podwodnych kanionów i jaskiń, są tu też piękne ogrody koralowe, przy których spotkać można mnóstwo kolorowych rybek, a nawet delfiny. Pływają tu tez różne rodzaje rekinów rafowych.

Widoczność jest tutaj bardzo dobra i wynosi ponad 30 m. Miejsce nurkowe jest odpowiednie dla średnio doświadczonych i doświadczonych nurków.

SS Hamada

Wrak transportowca, który zatonął w 1993 r. po pożarze na pokładzie, który doprowadził do uderzenia w rafę podczas rejsu z Jeddah do Suezu.

Statek miał 65 m długości i 11 m szerokości oraz wyporność 654 ton, jego przełamany na pół wrak leży na głębokości do 18 m, na prawej burcie. Górna część wraku znajduje się tuż pod powierzchnią wody.

Wrak jest porośnięty koralami, a do eksploracji jest także dostępne jego wnętrze, choć poleca się to wyłącznie doświadczonym nurkom. Wewnątrz nienaruszone pozostały sterownia, ładownia i maszynownia, a w pobliżu wraku pływają m.in. mureny.

Gebel Rosas

Zatoka z piaszczystym dnem, do której można nurkować z brzegu. Znajduje się ok. 8 km od wybrzeża Marsa Alam, dno opada tu łagodnie. Głębokość nurkowania w tym miejscu to od ok. 30 do nawet 50 m i rozpoczyna się od przepłynięcia przez gęstą trawę morską. Stąd już tylko przysłowiowy krok do pięknych raf koralowych tętniących życiem. Możesz tu spotkać morskiego ssaka – długonia przybrzeżnego.

Marsa Assalaya

Miejsce nurkowa położone kilkanaście kilometrów na północ od Marsa Alam. Znajduje się tu laguna z rafą w świetnym stanie, obfitującą w podwodne życie.

Do Gebel Rosas powinni nurkować wyłącznie zaawansowani nurkowie, ponieważ rafa kończy się na głębokości ok. 60 m. Tutaj znajduje się też sporo niewielkich jaskiń w rafie.

El Quher

Wrak brytyjskiego niszczyciela, który zatonął w 1970 r. w wyniku ataku izraelskiego samolotu Dassault Mirage. Konstrukcja niszczyciela została rozerwana przez pociski, a rufa została uszkodzenia w wyniku uderzenia w rafę.

Statek miał 111 m długości i był wyposażony w cztery działa 119 mm, działa przeciwlotnicze, ładunki głębinowe i torpedy. Wrak leży ok. 100 km na południe od Marsa Alam.

Wrak statku znajduje się na głębokości ok. 21 m. Najlepiej eksplorować go z zewnątrz, uważając na niewybuchy, które mogą znajdować się również wokół statku. Wewnątrz znajduje się sporo ładunków, które nie są w żaden sposób zabezpieczone i mogą stanowić niebezpieczeństwo.

Wrak, mimo ataku powietrznego i licznych uszkodzeń, jest w dobrym stanie. Przy El Quher możesz zobaczyć miękkie korale, gąbki, napoleony i rozdymki. Czasami pojawiają się też pojedyncze barakudy.


Wróć do listy