Indonezja – najlepsze miejsca nurkowe

Indonezja – najlepsze miejsca nurkowe

Indonezja jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Kraj liczy kilkanaście tysięcy wysp i wysepek i leży między dwoma oceanami – Spokojnym i Indyjskim. Podwodne muzea, rekiny, żółwie, wraki – poznaj najlepsze miejsca nurkowe w Indonezji.

Wakacje w Indonezji

Indonezja słynie z pocztówkowych krajobrazów i doskonałych miejsc do nurkowania. Właśnie dlatego, wakacje w tym kraju to doskonały wybór na połączenie wypoczynku z eksplorowaniem kraju – na lądzie i pod wodą. Choć warunki do nurkowania i zwiedzania są tu dobre przez cały rok, najlepszym wyborem na wakacyjną wyprawę będzie pora sucha (maj-wrzesień). Najniższa w roku wilgotność powietrza i wysokie temperatury (ok. 28°C), przyjemna słoneczna pogoda i niewielka szansa na deszcz, to recepta na doskonałe warunki na plażach i przy zabytkach, a także na świetną widoczność pod wodą.

Indonezja krajobrazy i ludzie
Indonezja krajobrazy

Najlepsze miejsca do nurkowania

Nie sposób wymienić wszystkich miejsc nurkowych, które powinieneś odwiedzić w Indonezji. Na pewno jest to nierealne podczas jednej czy dwóch wizyt w tym kraju. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych miejsc nurkowych wśród pasjonatów nurkowania.

Nurkowanie na Bali

Bali to zdecydowanie najpopularniejszy cel podróży turystów i nurków w Indonezji. Odpowiednie miejsca nurkowe znajdą tu zarówno początkujący, jak i zaawansowani nurkowie. Ci pierwsi powinni wybrać spoty, w których prądy morskie są słabe. Odpowiednie będą okolice Amed, Padang Bay i Pulau Menjang. Zaawansowani nurkowie mogą wybierać ze znacznie szerszej gamy.

Najpopularniejsze miejsca nurkowe na Bali:

Tulamben na wchodzie Bali, to miejsce, które nurkowie wybierają ze względu na wrak amerykańskiego statku towarowego, USAT Liberty. Znalazł się pod wodą, zepchnięty w 1963 r. przez erupcję wulkanu Gunung Agung, u którego stóp teraz leży. Możesz tu zejść na głębokość od 3 do 30 m i podziwiać miękkie korale, którymi porasta dziób statku. Prądy morskie przyciągają tu masę ciekawych okazów, a dodatkowo skalne ściany porośnięte są gąbkami i gorgoniami, w tym różową Muricellą. Zaopatrz się w aparat z obiektywem makro, bo pod wodą możesz spotkać rekiny młoty, żagiewki, bardzo ciekawe pławikoniki – Hippocampus bargibant, samogłowy czy homary.

– Crystal Bay – zatoka w południowo-wschodniej części Bali, gdzie regularnie spotkać można samogłowy, czyli znane mola mola. To miejsce nurkowe, mogą eksplorować nurkowie o różnym poziomie zaawansowania, bo większość zatoki jest dość płytka. Należy jednak uważać na podwodne skały i silne prądy. Pod wodą zobaczysz przepiękne korale, tuńczyki psozębne, zmiatacze karaibskie, kolorowe cyruliki (pokolce królewskie), a nawet rekiny.

Gili Tepekong na południu Bali słynie ze wspaniałych korali i pięknych raków florydzkich, skrywających się w otworach skalnych. W tutejszych podwodnych jaskiniach pojawiają się też czasem żarłacze białopłetwe.

Close Encounters podczas nurkowania w tym miejscu spotkasz manty, rekiny wielorybie, wargacze garboglowe i ogromne graniki kartoflane.

– Zatoka Amuk to kolejne miejsce nurkowe na wschodzie Bali. Długa na ok. 6 km. zatoka znajduje się w okolicy miejscowości Candidasa. To dobre miejsce również dla początkujących nurków – prądy są tu delikatne. Podczas nurkowania zobaczysz tu żółwie, płaszczki, batfishe, a także ryby mola mola czy rekiny rafowe i małe rekinki psie.

W północno-zachodniej części wyspy możesz nurkować z łodzi lub z brzegu, a oprócz dwóch zatopionych statków, spotkasz całe mnóstwo przedstawicieli podwodnej fauny: batfishe, błazenki, wargacze. W morskiej trawie ukrywają się koniki morskie, mątwy, płazińce czy bardzo ciekawie wyglądające jednorożki chwastniczki.

Miejsca nurkowe na Komodo

Narodowy Park Morski Komodo to idealne miejsce nurkowe. Zostało ono wpisane na listę UNESCO. Tutejsze wody tętnią życiem: korale, gąbki, manty, rekiny i mnóstwo kolorowych rybek. Temperatura wody w tym rejonie waha się od 22 do 29°C, a widoczność sięga 20m. Najlepszy czas na nurkowanie w wodach Komodo to okres od kwietnia do października.

Najciekawsze miejsca nurkowe na Komodo to:

Castle Rock & Crystal Rock – miejsca przeznaczona dla doświadczonych nurków, ze względu na silne prądy. Świetne miejsce do obserwacji rekinów. Zajrzyj między skalne przesmyki – zobaczysz tam przepływające ławice ryb, m.in. ogromnych tuńczyków.

Batu Bolong – raj dla miłośników podwodnej fotografii. Tu właściwie ciągle coś się dzieje: ściany rafy niemal w całości pokryte są koralami i gąbkami. Pod wodą czekają ławice małych kolorowych rybek, rekiny rafowe, tuńczyki, lucjany i żółwie.

GPS Point jest przez wielu uważane za najlepsze miejsce nurkowe w okolicach Komodo. Regularnie widywanych jest tu aż 5 gatunków rekinów, a także pokolce, barakudy, orlenie i manty. Występują tu silne prądy.

Cannibal Rock – to miejsce wyróżnia się dużym zróżnicowaniem terenu – mniejsze i większe ściany, głazy, podwodne doliny i skalne półki. Dodatkowo korale mają tu naprawdę wszystkie kolory tęczy – jaskrawe zielenie, błękity, fiolety, czerwienie i żółcie. Podobnie, jak w pozostałych miejscach nurkowych, tak i tutaj szaleją silne morskie prądy. Spotkasz tu manty, płetwale karłowate i jeżowce – również te jadowite.

Nurkowanie na Raja Ampat

Archipelag wysp Raja Ampat leży niedaleko Papui Zachodniej. Dla miłośników podwodnej fauny i flory to istny raj – jeden z najbogatszych pod tym względem regionów świata. Podobno podczas jednego nurkowania można tu spotkać ponad 350 gatunków ryb (w 2014 r. na Cape Kri padł rekord – 374 gatunki). Choć jest to miejsce, do którego – nawet będąc już w Indonezji – trudno dotrzeć, a nurkowanie tu sporo kosztuje, to zejście pod wodę jest marzeniem prawie każdego nurka! Co ważne – w tutejsze głębiny nie powinni się zapuszczać początkujący nurkowie – występują tu bardzo silne prądy morskie.

Najpiękniejsze miejsca nurkowe na Raja Ampat:

Cape Kri – krzyżuje się tutaj kilka prądów, dzięki czemu różnorodność fauny i flory jest tu niesamowita! Kilka rodzajów rekinów, ławice małych kolorowych rybek, różnorodne koralowce – widoki rodem z National Geographic! Możesz się tu zanurzyć nawet na głębokość 40 m, a widoczność pod wodą sięga ok. 30 m. Jakie okazy zobaczysz pod wodą? Jest ich naprawdę mnóstwo. Te najciekawsze, to: mureny, żółwie, skrzydlice, skorpeny, koniki morskie, ryby-jaszczurki, garbiki, ukwiały, wężowidła i rozgwiazdy, rekiny wąsate i koralowe czy ośmiornice. Oprócz tego piękne gąbki, miękkie i twarde korale oraz piękne wachlarze czerwonych i żółtych gorgoni.

Blue Magic – w tym miejscu zanurkujesz na głębokość od 7 do 30 m. Widoczność, podobnie jak w przypadku Cape Kri, sięga 30 m. Blue Magic leży między wyspami Kri i Waisai. Znajduje się tu podwodna góra, która swój szczyt ma na głębokości 7 m i to wokół niej odbywają się nurkowania. Można tu nurkować przez cały rok, jednak szczyt sezony przypada na okres os października do kwietnia. Spotkasz tu rekiny rafowe, płaszczki, tuńczyki, barakudy i karanksy.

The Passage – to miejsce nurkowe znajduje się między wyspami Waigeo i Gam. Dokładniej, jest to kanał o szerokości 25 m i 5 metrach głębokości. Pod wodą czekają na ciebie tunele, przesmyki w podwodne baseny, które czekają na ich zbadanie. W okolicy kwitnie morskie życie – pomarańczowe wachlarze gorgoni, fioletowe gąbki, rekiny dywanowe, ośmiornice, ogromne ławice barakud i tuńczyków, a także koniki morskie i mątwy.

Manta Sandy – to jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych na Raja Ampat. Słynie przede wszystkim z możliwości obserwacji żerujących tu mant. Zobaczysz tu tez wargacze i wiele rodzajów koralowców. Nurkować można tu na głębokości od 5 do 20 m. W okolicy występują umiarkowane prądy.

Podwodne życie Indonezji

Położenie Indonezji na równiku, pomiędzy dwoma oceanami – Spokojnym i Indyjskim, to gwarancja bogatego życia podwodnego. Jedną z największych atrakcji jest nurkowanie z rekinami. Spotkasz tu rekiny rafowe i największego na świecie przedstawiciela tego gatunku – rekina wielorybiego. Wśród morskich stworzeń, które zobaczysz podczas nurkowania w Indonezji, są żółwie i koniki morskie, ogromne samogłowy (mola mola), wspaniałe diabły morskie (Manty), rogatnice czy węże morskie. Z popularnych gatunków występują tu mureny, skrzydlice, tuńczyki i małe różnobarwne rybki, jak błazenki, skalary, żagiewki czy skrzydlice. A to zaledwie wstęp do gatunków, które zamieszkują indonezyjskie głębiny! Dodatkowo, ze względu na ogromną różnorodność gatunków koralowca, Indonezja wchodzi w skład tzw. trójkąta koralowego.

Indonezja – nurkowanie i zwiedzanie

Jeśli wybierasz się na nurkowanie w Indonezji, koniecznie uwzględnij również czas na zwiedzanie. Miejsca, których nie możesz przegapić, to

Park Narodowy Bromo-Tengger-Semeru – park znajduje się na Jawie i zobaczyć w nim można przede wszystkim bujna roślinność i wulkany. Jednym z nich jest Bromo (2329 m n.p.m.) – jedna z największych atrakcji turystycznych Indonezji. Warto wybrać się na niego wcześnie rano, by móc podziwiać wschód słońca nad zieloną wyspą. Wulkan jest aktywny, a widoki ze szczytu zapierają dech! Drugo to Semeru (3676 m n.p.m.) – jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Jego kopcący komin można podziwiać z niższego Bromo.

Borobudur i Prambanan – to kolejne miejsca na Jawie i absolutny „must see” podczas pobytu w Indonezji. To dwa kompleksy świątynne – buddyjski Borobudur odnaleziony w XVIII w. przez archeologów w bujnej jawajskiej dżungli. Hinduistyczny Prambanan to pozostałości zespołu 237 świątyń z IX wieku.

Park Narodowy Komodo – obejmuje kilka wysp i wysepek oraz podwodny świat między nimi. Słynie przede wszystkim z waranów (Smoków z Komodo), czyli największych żyjących na świecie jaszczurek. Mimo dużych rozmiarów – do 3 m długości i 100 kg wagi, swobodnie i bardzo szybko poruszają się na lądzie. Potrafią też pływać.

Jatiluwih na Bali – wioska z przepięknymi i jednymi z największych na Bali, tarasami ryżowymi. Widoki są tu na tyle zachwycające, że miejsce zostało nominowane do wpisu na listę UNESCO.

Małpi Las w Ubud – 12,5 hektara lasu, w którym możesz zobaczyć ok. 700 małp żyjących na wolności i ponad 180 rodzajów drzew.

Pałac w Ubud – świetnie zachowany przykład balijskiej architektury i była oficjalna rezydencja Rodziny Królewskiej Ubud. Wieczorami odbywają się tu pokazy tańca balijskiego.

Świątynia Tirta Empul – jedna z najważniejszych balijskich świątyń. Znajdują się tu źródła, które według tutejszych wierzeń, dają oczyszczenie. Turyści również mogą zażyć takiej kąpieli.

To trzeba wiedzieć przed wyjazdem

Przy wjeździe do Indonezji nie obowiązują Cię żadne szczepienia, ale miejscowe władze zalecają profilaktykę antymalaryczną podczas podróży poza Bali i Jawę. Warto pamiętać, że woda w kranach nie nadaje się do spożycia. Będąc w Indonezji, pij wyłącznie wodę butelkowaną, a jedząc posiłki, unikaj niedogotowanych potraw.

W przypadku pobytu turystycznego do 30 dni, Polacy nie muszą wyrabiać wiz. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, musisz wykupić wizę. Wjazd na teren Indonezji odbywa się na podstawie paszportu i biletu powrotnego. Musi być ważny co najmniej przez sześć miesięcy od daty powrotu.

Teren Indonezji jest obszarem aktywności wulkanicznej. Co jakiś czas władze ustalają specjalne strefy zamknięte w związku z aktywnością któregoś z wulkanów. Informacje o specjalnych strefach zamkniętych znajdziesz na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/indonezja.

Planując wycieczkę do Indonezji, uwzględnij, że prowincja Lampung na Sumatrze i Banten na Jawie zostały w grudniu 2018 r. zniszczone w wyniku tsunami.

W związku z pandemią COVID-19, wjazd na terytorium Indonezji jest zakazany dla cudzoziemców.

Nurkowanie w Indonezji – ceny

Kraj składa się z kilkunastu tysięcy wysp, dlatego ceny w Indonezji potrafią być naprawdę zróżnicowane. Najwyższe ceny znajdziesz na popularnej Bali czy położonej z dala od cywilizacji Raja Ampat. Taniej jest na Jawie (wyjątek stanowi Dżakarta – stolica kraju), na Lombok. Poniżej średnie ceny najpopularniejszych produktów, obiadu w restauracji, noclegu w hotelu czy popularnych atrakcji.

Produkty spożywcze i napoje bezalkoholowe:

kilogram ryżu: ok. 4 zł
pomidory (1 kg): ok. 4 zł
kilogram bananów: ok. 5 zł
mleko (1 l): ok. 4,5 zł
duża butelka wody mineralnej: ok. 2 zł
butelka coca-coli 0,33l: ok. 2,5 zł
espresso: ok. 5 zł
paczka papierosów: ok. 7 zł

W restauracji:

obiad w taniej restauracji: ok. 10 zł/os.
obiad w średniej klasy restauracji: ok. 20 zł/os
zestaw obiadowy w restauracjach typu fast-food: ok. 15 zł

Noclegi:

W zależności od lokalizacji hotelu, jego gwiazdkowości oraz udogodnień, ceny wahają się od 40 zł (hotele*) do nawet 1000 zł (hotel*****) za noc/pokój 2-os. Pokoje w miejskich hotelach 3- lub 4-gwiazdkowcyh to zazwyczaj kosz ok. 100-150 zł/noc/pokój 2-os. ze śniadaniem.

Jeśli planujesz nocleg w obiekcie z bungalowami i basenem, to koszt za nocleg ze śniadaniem dla 2 osób może wzrosnąć do ok. 350-500 zł.

Ile kosztuje nurkowanie w Indonezji

Ceny safari nurkowych po indonezyjskich wyspach, organizowanych przez polskie biura i centra nurkowe wahają się od 2 do 5 tys. EUR/os. Cena zależna jest od typu łodzi, liczby wysp i nurkowań na trasie czy długości i miesiąca pobytu. Zazwyczaj w cenę nie jest wliczony transport do Indonezji i powrót do Polski, ubezpieczenie nurkowe, dodatkowe opłaty, sprzęt nurkowy i Nitrox.


Wróć do listy