- -16%
Automaty oddechowe APEKS
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
- -16%
Automaty oddechowe do nurkowania APEKS - najczęstszy wybór nurków technicznych i rekreacyjnych
Automaty oddechowe od brytyjskiego producenta – marki Apeks, cieszą się niesłabnącą popularnością. To najczęstszy wybór osób nurkujących w zimnych wodach i ekstremalnych warunkach, ale też miłośników egzotycznych wypraw i osób, które dopiero zaczynają przygodę z nurkowaniem. Szeroka gama modeli pozwala dobrać automat do indywidualnych preferencji nurka, stosowanej przez niego konfiguracji oraz wykonywanego typu nurkowań. W nurkowaniu technicznym liczą się przede wszystkim wysokie parametry oraz niezawodność (zwłaszcza na dużych głębokościach), ale także możliwość dopasowania do stosowanej konfiguracji. Jeśli często podróżujemy samolotem, najważniejsza jest niewielka waga sprzętu, który ze sobą zabieramy. Z kolei dla nurka rekreacyjnego ważne są niewielkie opory oddechowe i bezpieczeństwo. Dostępne modele od Apeks spełniają te kryteria, a przy tym są niezawodne, trwałe, mają bardzo dobre parametry oddechowe, a w ostatnich latach postawiono również na ich niezwykły design i kolorystykę.
Divezone oferuje pełną gamę automatów Apeks dla nurków technicznych i rekreacyjnych. Niezależnie od poziomu zaawansowania nurkującej osoby, można być pewnym, że wszystkie modele tej marki są wykonane z największą precyzją i dbałością o komfort i bezpieczeństwo użytkownika.
Najlepszy automat do nurkowania dla początkujących - APEKS
Kupując pierwszy automat oddechowy do nurkowania, warto postawić na sprawdzonych i polecanych producentów. Niezależnie od poziomu zaawansowania nurka, każdy z automatów składa się z pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień automatu APEKS redukuje wysokie ciśnienie w butli do 10 ATA nadciśnienia, natomiast drugi stopień automatu APEKS, wspomniane 10 ATA redukuje do ciśnienia otoczenia. Ci, którzy zaczynają podwodną przygodę, często pytają, jak automat odczytuje ciśnienie otoczenia. Podczas gdy konstrukcja pierwszego stopnia jest bardziej skomplikowana, w drugim stopniu (tym, który nurek ma w ustach) znajduje się gumowa membrana i dźwignia. Woda, która dostaje się do środka, naciska na membranę, a ta na dźwignię, która w momencie wdechu odblokowuje przepływ gazu zgodnie z ciśnieniem otoczenia. W ten sposób nurek oddycha komfortowo i bezpiecznie. Taka konstrukcja pozwala na swobodne oddychanie wysoko sprężonym gazem znajdującym się w butli na różnych głębokościach. Ponadto sucha komora pierwszego stopnia w znacznym stopniu zabezpiecza urządzenie przed zamarzaniem.
Pojedynczy pierwszy i drugi stopnień to jednak nie wszystko. Aby bezpiecznie zanurkować, potrzebujemy jeszcze jednego drugiego stopnia zwanego automatem zapasowym. Używamy go, jeśli główny automat nie działa prawidłowo lub kiedy oddajemy go osobie, z niedostateczną ilością gazu. W ten sposób para nurków może bezpiecznie się wynurzyć. Do pierwszego stopnia powinien być podpięty również wąż do inflatora oraz manometr, a jeśli to konieczne również wąż do zasilania suchego skafandra. Posiadając wszystkie wymienione akcesoria, automat należy jeszcze odpowiednio skonfigurować (ułożyć węże), co warto pozostawić bardziej doświadczonym osobom lub swojemu instruktorowi. Jeśli automat w trakcie nurkowania wydaje dziwne odgłosy lub ciężko się z niego oddycha, oznacza to, że wymaga serwisu lub regulacji. Tego typu usługi należy pozostawić certyfikowanym serwisantom i nigdy nie rozkręcać urządzenia samemu.
Jak wybrać pierwszy automat do nurkowania?
Wybór automatu oddechowego do nurkowania na start nie jest prosty. Na rynku jest wiele modeli. Na co więc zwrócić uwagę? Podstawowym kryterium zdecydowanie nie powinna być cena. Dobrej jakości automat, wraz z odpowiednim wyszkoleniem, jest gwarancją komfortu i bezpieczeństwa pod wodą. Ważne jednak, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich wodach będziemy przeprowadzać większość nurkowań. Do ciepłych wód i płytkich zanurzeń można wybrać tańsze, ale nadal sprawdzone i niezawodne modele, np. Apeks ATX40, XTX40 czy Apeks XL4. Zimne wody są bardziej wymagające i jeśli planujemy nieco głębsze zanurzenia lub rozpoczynamy przygodę z nurkowaniem technicznym, warto zwrócić uwagę na modele Apeks XTX200 czy MTX-R. Kupując pierwszy automat, dobrym pomysłem jest zestaw, który zawiera wszystkie konieczne elementy – pierwszy stopień, dwa drugie stopnie, węże i manometr lub konsolę z manometrem. Zestawy są często dostępne w promocyjnych cenach, a co ważniejsze zawsze można je rozbudować, jeśli nasze wymagania rosną.
Nowoczesne komputery nurkowe umożliwiają sparowanie z nadajnikiem, który mierzy ciśnienie w butli, a bieżący odczyt możemy sprawdzić na wyświetlaczu. Aby podłączyć nadajnik do pierwszego stopnia automatu, należy wybrać model z dwoma wyjściami wysokiego ciśnienia HP (poza nadajnikiem, ze względów bezpieczeństwa, warto mieć ze sobą również klasyczny manometr). Idealnie sprawdzą się w takiej konfiguracji Apeks XTX200 lub Apeks MTX-R.
Automaty do nurkowania Apeks – sprawdzone w ekstremalnych warunkach
Apeks zdobył renomę dzięki automatom dla nurków technicznych, które sprawdziły się w ekstremalnie zimnych wodach, na dużych głębokościach i w trakcie wymagających, długich nurkowań eksploracyjnych. Dla nurka technicznego liczą się przede wszystkim wysokie parametry pracy i precyzyjna jakość wykonania, a także możliwość dopasowania do stosowanej konfiguracji.
Wśród modeli Apeks znajdziemy propozycje zarówno dla osób nurkujących z twinsetem, jak i w konfiguracji sidemount. Do zestawu dwubutlowego sprawdzą się specjalnie zaprojektowane do niego automaty z serii TEK3 (np. w zestawie XTX50 / TEK3 x 2 – zestaw z manometrem). To kultowa już propozycja. Pierwszy stopień został zaprojektowany tak, aby węże nie załamywały się, a sylwetka nurka pod wodą pozostała opływowa. Nowością jest Apex MTX-R dedykowany do ekstremalnie zimnych wód. Jego konstrukcja odznacza się zwiększoną odpornością na zamarzanie, ale też na uszkodzenia mechaniczne. To obecnie jedna z lepszych propozycji na rynku! Do nurkowań w konfiguracji bocznej firma przygotowała zestaw Apeks Side Mount DST/XTX50 oraz Apeks MTX-R Sidemount Set.
Oczywiście istotnym parametrem w wyborze najlepszego automatu oddechowego do nurkowania APEKS jest wspomniana już cena. Tańsze modele od tego producenta sprawdzą się w większości nurkowań rekreacyjnych, jednak jeśli zanurzenia stają się bardziej wymagające, tym bardziej zaawansowany technicznie powinien być wybrany przez nas model. Cena w tym wypadku zdecydowanie przekłada się na jakość sprzętu, a co się z tym wiąże, nasze bezpieczeństwo pod wodą.
Sprawdź pełną ofertę automatów oddechowych do nurkowania w naszym sklepie. Modele Apeks dostępne na Divezone.pl możesz dostać od ręki. Jeśli nie mamy ich w magazynie, poinformujemy Cię wcześniej o czasie oczekiwania lub zaproponujemy inne rozwiązanie. W razie wątpliwości przy wyborze sprzętu chętnie pomożemy i doradzimy.
Zobacz również automaty oddechowe innych producentów, dostępne w naszej ofercie.
Średnia ocena: 4.79
Na podstawie: 72 ocen