[an error occurred while processing this directive] Apeks MTX-RC 1. stopień automat oddechowy | APEKS | sklep nurkowy Divezone
  • -279,55 zł
Apeks MTX-RC 1. stopień
  • Apeks MTX-RC 1. stopień

Apeks MTX-RC 1. stopień

2 026,25 zł
2 305,80 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed obniżką: 2 029,10 zł -2,85 zł

delivery_truck_speed DARMOWA WYSYŁKA
Wybierz wariant
Ilość

Jesteśmy pewni jakości sprzętu, który sprzedajemy i dlatego w naszym sklepie możesz zwrócić towar aż przez 30 dni od zakupu bez podania przyczyny! U nas kupujesz bezpiecznie!
(Towar nie może być używany)
Czytaj więcej
Każde zamówienie w koszyku, którego wartość przekracza 299 zł wyślemy do Ciebie zupełnie bezpłatnie. Kupuj już dziś.
(Dotyczy towarów wysyłanych na terenie Polski)

Apeks MTX-RC 1. stopień – automat oddechowy na zimne wody i trudne nurkowania

Apeks MTX-RC 1. stopień marki APEKS to pierwszy stopień automatu oddechowego stworzony do pracy w zimnej wodzie, na głębokości i przy dużym obciążeniu sprzętu. Ten model rozwija założenia serii MTX-R: ma wytrzymałą konstrukcję, stabilną pracę i rozwiązania ograniczające ryzyko zamarzania oraz swobodnego przepływu.

W praktyce to pierwszy stopień dla nurka, który nie chce myśleć o sprzęcie przy wejściu do lodowatej wody, na wraku w Bałtyku albo podczas dłuższego nurkowania w jeziorze. Apeks MTX-RC 1. stopień zachowuje charakter serii inspirowanej wojskową inżynierią, ale najważniejsze pod wodą jest co innego: spokojna, przewidywalna praca automatu oddechowego wtedy, gdy warunki robią się wymagające.

Warto też uporządkować nazewnictwo. Automat oddechowy bywa potocznie nazywany aparatem tlenowym nurka, choć w nurkowaniu rekreacyjnym i technicznym oddycha się zwykle sprężonym powietrzem lub inną mieszaniną oddechową, a nie czystym tlenem. Automat oddechowy bywa jeszcze nazywany akwalungiem, choć to historyczne określenie wywodzące się od marki Aqua Lung.

Ciepło, zimno, głęboko, MTX-RC – co daje ten pierwszy stopień pod wodą?

Apeks MTX-RC 1. stopień został pomyślany jako pierwszy stopień automatu nurkowego do pracy tam, gdzie zimno i głębokość szybko weryfikują sprzęt. Najważniejsza korzyść nie leży w samych hasłach technicznych, ale w tym, że automat oddechowy ma oddychać płynnie i nie wpadać w free-flow, gdy woda jest naprawdę chłodna.

  • Technologia odporna na zamarzanie – wykorzystano rozwiązania znane z całej serii MTX-R, dzięki czemu pierwszy stopień lepiej radzi sobie w bardzo zimnej wodzie. To ważne przy nurkowaniach w polskich jeziorach, pod lodem i na bałtyckich wrakach.
  • Odporność na swobodny przepływ – konstrukcja została opisana jako odporna na free-flow nawet w najzimniejszych temperaturach. W praktyce zmniejsza to ryzyko niekontrolowanej utraty gazu przy wejściu do wody i podczas intensywnego oddychania.
  • Wytrzymała, wojskowa inżynieria – nacisk położono na trwałość i odporność na trudne użytkowanie. Taki charakter sprzętu ma znaczenie, gdy automat często trafia do zimnej wody, na łódź, do kamieniołomu i na wyjazdy techniczne.
  • Płynne oddychanie – MTX-RC 1. stopień łączy solidną konstrukcję z bardzo gładką pracą, z której znane są automaty oddechowe APEKS. Pod wodą oznacza to bardziej naturalny oddech przy spokojnym pływaniu i przy większym wysiłku.
  • Praca w ekstremalnych warunkach – obecny opis wyraźnie wskazuje na kontrolę w ekstremalnych warunkach. To nie jest cecha „na papierze”, tylko realna przewaga wtedy, gdy nurkowanie odbywa się w chłodzie, prądzie lub przy ograniczonej widoczności.
  • Seria MTX-R jako punkt odniesienia – MTX-RC korzysta z tej samej filozofii odporności na zimno, co pozostałe modele z rodziny MTX-R. Dzięki temu łatwiej ocenić jego przeznaczenie: to pierwszy stopień do nurkowań, w których niezawodność ma pierwszeństwo przed gadżetami.

Dlaczego to ważne w Polsce?

W naszych warunkach certyfikacja do zimnej wody nie jest dodatkiem, tylko rozsądnym punktem wyjścia przy wyborze automatu oddechowego do nurkowania. Na wejściu do Hańczy, Piechcina czy Bałtyku sprzęt dostaje większe obciążenie niż podczas wakacyjnego nurkowania w Morzu Czerwonym. Krótko mówiąc: zimno szybko pokazuje różnicę.

Dla kogo jest Apeks MTX-RC 1. stopień?

Apeks MTX-RC 1. stopień jest przeznaczony przede wszystkim dla nurków, którzy schodzą do zimnej wody, nurkują regularnie i chcą budować konfigurację wokół solidnego pierwszego stopnia. To sensowny wybór dla osób rozwijających się od nurkowań rekreacyjnych w polskich akwenach do bardziej wymagających zastosowań technicznych.

Ten model ma sens, jeśli nurkujesz przez cały rok, a nie tylko na wyjazdach. Sprawdzi się u osób szkolących się po OWD/AOW, u nurków KDP/CMAS rozwijających konfigurację sprzętową oraz u tych, którzy chcą mieć pierwszy stopień przygotowany do pracy w zimnej wodzie i na głębokości.

  • Dla nurków całorocznych – jeśli schodzisz do jezior i kamieniołomów także poza sezonem, odporność na zimno ma realne znaczenie.
  • Dla osób nurkujących w Bałtyku – wraki, chłód i ograniczona widoczność wymagają sprzętu przewidywalnego, a nie tylko lekkiego.
  • Dla nurków rozwijających konfigurację – pierwszy stopień to fundament całego zestawu, więc warto myśleć o nim szerzej niż tylko przez pryzmat jednego wyjazdu.
  • Dla użytkowników ceniących trwałość – wojskowy charakter konstrukcji przemawia do tych, którzy wolą sprzęt odporny na intensywne użytkowanie.

Jeśli nurkujesz wyłącznie rekreacyjnie do niewielkich głębokości w ciepłej wodzie, tak solidna konstrukcja może być większym zapasem, niż faktycznie potrzebujesz.

W zestawie Apeks MTX-RC 1. stopień – co otrzymujesz?

Apeks MTX-RC 1. stopień jest tutaj opisany jako sam pierwszy stopień automatu oddechowego, czyli kluczowy element redukujący ciśnienie gazu z butli do poziomu roboczego dla dalszej części zestawu. To ważne rozróżnienie, bo wielu nurków szuka kompletnego automatu, a ten produkt dotyczy konkretnego elementu konfiguracji.

  • pierwszy stopień Apeks MTX-RC 1. stopień,
  • instrukcja producenta,
  • produkt ze znakiem CE.

Jako że jest to pierwszy stopień, do zbudowania kompletnego automatu oddechowego potrzebny będzie jeszcze drugi stopień oraz pozostałe elementy konfiguracji zgodne z planowanym stylem nurkowania.

Co warto wiedzieć o APEKS?

APEKS to marka kojarzona przede wszystkim z automatami oddechowymi do trudniejszych zastosowań, zwłaszcza w zimnej wodzie i nurkowaniu wymagającym odpornego sprzętu. W kontekście Apeks MTX-RC 1. stopień najważniejsze jest to, że producent rozwija serię MTX-R wokół niezawodnej pracy w chłodzie oraz trwałej konstrukcji.

Z dostępnych danych wynika specjalizacja marki w sprzęcie nurkowym z naciskiem na automaty oddechowe. Dla użytkownika w Polsce istotne są także praktyczne kwestie: produkt należy do oferty oznaczonej znakiem CE, a instrukcja jest wymagana dla tej grupy sprzętu. To nie zastępuje regularnego serwisu, ale porządkuje formalną stronę zakupu i użytkowania.

  • Specjalizacja marki – APEKS jest rozpoznawalny przede wszystkim przez automaty oddechowe i osprzęt do nurkowania.
  • Nacisk na zimną wodę – seria MTX-R została zbudowana wokół odporności na zamarzanie i stabilnej pracy w chłodzie.
  • Formalna zgodność – w tej kategorii produktowej wymagany jest znak CE oraz instrukcja.

Specyfikacja techniczna Apeks MTX-RC 1. stopień

Apeks MTX-RC 1. stopień to pierwszy stopień automatu oddechowego APEKS przeznaczony do nurkowania w zimnej wodzie i w wymagających warunkach. Poniżej zebrano wyłącznie te informacje techniczne, które wynikają z danych wejściowych i obecnego opisu produktu.

Parametr Wartość
Marka APEKS
Model Apeks MTX-RC 1. stopień
Typ produktu pierwszy stopień automatu oddechowego
Kategoria automaty oddechowe / 1 stopnie
Przeznaczenie nurkowanie w ekstremalnych warunkach, w tym w zimnej wodzie i na głębokości
Odporność na zamarzanie tak, technologia serii MTX-R
Odporność na swobodny przepływ tak, także w najzimniejszych temperaturach
Charakter konstrukcji wytrzymała, oparta na wojskowej inżynierii
Znak CE tak

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

+ Jakie są najważniejsze cechy techniczne pierwszego stopnia Apeks MTX-RC?

Apeks MTX-RC to pierwszy stopień automatu oddechowego zaprojektowany z myślą o ekstremalnych warunkach nurkowych. Wyposażony jest w 5 portów LP (niskiego ciśnienia) oraz 2 porty HP (wysokiego ciśnienia). Konstrukcja oparta jest na wytrzymałej technologii wojskowej z systemem odpornym na zamarzanie, co zapewnia bezpieczeństwo w najchłodniejszych wodach.

+ Jakie złącze posiada MTX-RC i z jakimi butlami jest kompatybilny?

Pierwszy stopień wyposażony jest w złącze DIN, które jest standardem w profesjonalnym nurkowaniu. Dzięki temu jest kompatybilny z większością butli nurkowych wyposażonych w gwint DIN. Konstrukcja portów umożliwia zastosowanie w konfiguracjach z pojedynczą butlą, jak również w zaawansowanych układach technicznych.

+ Do jakich konfiguracji sprzętowych nadaje się Apeks MTX-RC?

Dzięki 5 portom LP i 2 portom HP automat sprawdza się w różnych konfiguracjach: od prostych układów rekreacyjnych po zaawansowane konfiguracje techniczne. Można podłączyć drugi stopień, oktopus (zapasowy automat), manometr, inflator do jacketów lub skrzydeł oraz dodatkowe urządzenia jak komputer nurkowy z transmiterem. Odpowiedni zarówno do nurkowań z pojedynczą butlą, jak i do konfiguracji sidemount czy bibo.

+ W jakich warunkach nurkowych można bezpiecznie używać MTX-RC?

Model MTX-RC został zaprojektowany do pracy w ekstremalnych warunkach - zarówno w bardzo zimnych wodach (w tym pod lodem), jak i w ciepłych akwenach tropikalnych. Zaawansowana technologia odporna na zamarzanie minimalizuje ryzyko swobodnego przepływu powietrza nawet przy temperaturach bliskich zera, co czyni go idealnym wyborem do nurkowań zimowodnych.

+ Czy Apeks MTX-RC nadaje się do nurkowań technicznych i głębokich?

Tak, MTX-RC sprawdza się doskonale w nurkowaniach technicznych. Duża liczba portów pozwala na podłączenie butli dekompresyjnych, manometrów i innych akcesoriów niezbędnych w tech divingu. Wytrzymała konstrukcja i niezawodność automatu są doceniane przez nurków technicznych nurkujących na duże głębokości.

+ Jak skonfigurować porty w pierwszym stopniu MTX-RC?

Automat oferuje dużą elastyczność konfiguracji. Porty LP wykorzystuje się do podłączenia drugiego stopnia, oktopusa oraz inflatora jacketu/skrzydła. Porty HP służą do manometru i ewentualnie transmitera do komputera nurkowego. Rozmieszczenie portów pozwala na optymalne ułożenie węży, co jest szczególnie istotne w konfiguracjach długowęzowych i technicznych.

+ Jakie są zalecenia dotyczące konserwacji po każdym nurkowaniu?

Po każdym nurkowaniu należy dokładnie przepłukać automat w słodkiej wodzie, zwracając szczególną uwagę na porty i złącze DIN. Nie wolno odłączać butli bezpośrednio po nurkowaniu w słonej wodzie - należy najpierw przepłukać sprzęt. Po płukaniu automat należy pozostawić do wyschnięcia w miejscu zacienionym, z dala od bezpośredniego słońca.

+ Jak często należy serwisować pierwszy stopień Apeks MTX-RC?

Zaleca się coroczne przeglądy serwisowe u autoryzowanego serwisu Apeks, niezależnie od częstotliwości użytkowania. W przypadku intensywnego użytkowania (ponad 100 nurkowań rocznie) lub nurkowań w ekstremalnych warunkach, serwis powinien być wykonywany częściej. Regularne serwisowanie jest kluczowe dla utrzymania gwarancji oraz bezpieczeństwa podczas nurkowania.

+ Jakie są najczęstsze błędy w użytkowaniu i konserwacji MTX-RC?

Najczęstsze błędy to: brak regularnego płukania po nurkowaniach w słonej wodzie, co prowadzi do korozji i uszkodzenia uszczelek; odkręcanie automatu od butli bezpośrednio po wyjściu z wody (sól dostaje się do portów); pomijanie corocznych serwisów oraz niewłaściwe przechowywanie (w miejscach wilgotnych lub na bezpośrednim słońcu).

+ Czym różni się MTX-RC od innych modeli w serii MTX-R?

MTX-RC wykorzystuje tę samą sprawdzoną technologię odporną na zamarzanie co pozostałe modele serii MTX-R, ale wyróżnia się super płynnym oddychaniem oraz wzmocnioną konstrukcją o cechach wojskowych. Szczegóły dotyczące różnic w konfiguracji portów i specyfikacji technicznych względem innych modeli najlepiej zweryfikować bezpośrednio u producenta.

+ Jakie węże i długości są zalecane do pierwszego stopnia MTX-RC?

Wybór długości węży zależy od konfiguracji: w nurkowaniu rekreacyjnym standardowo stosuje się wąż główny 90-100 cm oraz oktopus na węże 90 cm. W konfiguracjach technicznych i długowęzowych stosuje się wąż główny 200-210 cm. Inflator to zazwyczaj 60-70 cm. Zaleca się stosowanie oryginalnych węży Apeks lub renomowanych producentów zapewniających odpowiednią jakość.

+ Jakie dodatkowe akcesoria można podłączyć do MTX-RC?

Oprócz podstawowego wyposażenia (drugi stopień, oktopus, manometr, inflator) można podłączyć: transmiter do komputera nurkowego (monitoring ciśnienia bezprzewodowy), dodatkowy inflator do suchego skafandra, inflator do boi dekompresyjnej (DSMB) w konfiguracjach tech, oraz inne urządzenia wymagające zasilania z pierwszego stopnia.

+ Jak MTX-RC zachowuje się podczas nurkowań pod lodem?

Dzięki technologii odpornej na zamarzanie, MTX-RC jest jednym z najbezpieczniejszych wyborów do nurkowań zimowodnych i pod lodem. System minimalizuje ryzyko swobodnego przepływu powietrza poprzez zapobieganie gromadzeniu się lodu wewnątrz mechanizmu. Mimo to, jak przy każdym sprzęcie używanym w ekstremalnych warunkach, zaleca się dodatkowe szkolenie i stosowanie procedur bezpieczeństwa właściwych dla nurkowań pod lodem.

+ Czy automat posiada gwarancję producenta i jakie są jej warunki?

Apeks MTX-RC objęty jest oficjalną gwarancją producenta. Warunkiem utrzymania gwarancji jest wykonywanie regularnych przeglądów serwisowych u autoryzowanych serwisów oraz przestrzeganie zaleceń konserwacyjnych. Szczegółowe warunki gwarancji, jej długość oraz zakres należy sprawdzić u autoryzowanego sprzedawcy lub w dokumentacji dołączonej do produktu.

+ Jakie są opinie doświadczonych nurków o Apeks MTX-RC?

Użytkownicy chwalą przede wszystkim niezawodność automatu w różnych warunkach - od ciepłych mórz tropikalnych po zimne wody i nurkowania pod lodem. Doceniana jest płynność oddychania, łatwość konfiguracji oraz wszechstronność zastosowań. Nurcy techniczni podkreślają solidność konstrukcji i brak problemów podczas długich, wymagających nurkowań głębokich.

APEKS
Ilość portów HP
2 porty
Ilość portów LP
5 LP
Na zimne wody
TAK
Dystrybutor:
TECHNIKA PODWODNA Sp. z o.o.
Powstańców Śląskich 80
01-466 Warszawa
Poland
+48 22 46 12 808
sklep@technikapodwodna.pl


Instrukcja Bezpieczeństwa 

UWAGA: Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może sprowadzić szereg zagrożeń na użytkownika 

  1. Przeznaczenie produktu
    Produkt przeznaczony jest wyłącznie dla profesjonalnych nurków, posiadających odpowiednie uprawnienia oraz doświadczenie w obsłudze sprzętu nurkowego. Używanie produktu przez osoby niewykwalifikowane jest zabronione.

  2. Kwalifikacje użytkownika
    Użytkownik musi posiadać aktualne certyfikaty potwierdzające kompetencje nurkowe oraz znajomość zasad bezpiecznego nurkowania.

  3. Kontrola stanu technicznego

    • Przed każdym użyciem należy dokładnie sprawdzić stan techniczny produktu.
    • Nie używać produktu, jeśli wykazuje jakiekolwiek oznaki uszkodzenia, zużycia lub jeśli istnieją wątpliwości co do jego sprawności.
    • Wszelkie naprawy mogą być dokonywane wyłącznie przez autoryzowany serwis.
  4. Warunki użytkowania

    • Produkt należy stosować wyłącznie zgodnie z jego przeznaczeniem i w warunkach, do których został zaprojektowany.
    • Użytkownik powinien dostosować głębokość nurkowania, czas zanurzenia i inne czynniki operacyjne do swoich kwalifikacji, doświadczenia oraz stanu technicznego produktu.
    • Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpiecznego nurkowania i unikać ryzykownych praktyk.
  5. Przygotowanie

    • Przed pierwszym użyciem produktu zaleca się odbycie szkolenia lub konsultacji z wykwalifikowanym instruktorem nurkowym.
    • Użytkownik powinien być zaznajomiony z zasadami działania produktu oraz znać procedury awaryjne związane z jego stosowaniem.
  6. Ostrzeżenia dotyczące użytkowania

    • Produkt nie może być używany w sytuacjach, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia użytkownika.
    • Unikać kontaktu produktu z substancjami chemicznymi, wysoką temperaturą, promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami mogącymi wpłynąć na jego funkcjonalność.
  7. Przechowywanie i konserwacja

    • Produkt należy przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu, z dala od substancji szkodliwych.
    • Regularna konserwacja produktu zgodnie z zaleceniami producenta jest obowiązkowa.
  8. Ograniczenie odpowiedzialności
    Producent i sprzedawca nie ponoszą odpowiedzialności za szkody wynikłe z niewłaściwego użytkowania produktu, braku konserwacji, użytkowania niezgodnego z przeznaczeniem lub użycia przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji.

UWAGA: W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa lub obsługi produktu należy niezwłocznie skontaktować się z autoryzowanym serwisem lub producentem.


* Produkt ten został wprowadzony do oferty przed dniem 13 grudnia 2024 r., tj. przed wejściem w życie dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (GPSR).

chat Komentarze (0)
Oceń
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
=