Fuerteventura – najlepsze miejsca na nurkowanie

koa cyzli symbol wyspy Fuerteventura

Wyspy Kanaryjskie oferują wiele świetnych miejsc nurkowych. Fuerteventura oferyje nurkom eksplorowanie jaskiń i kanionów oraz bliskie spotkania z przedstawicielami morskiej fauny Atlantyku. Sprawdź najlepsze miejsca na nurkowanie na Fuerteventurze!

Fuerteventura – nurkowanie

Bogate zaplecze nurkowe i doskonałe warunki: ciepła i krystalicznie czysta woda, czynią z Fuerteventury świetne miejsca na nurkowanie w Europie. Większość nurkowań odbywa się z brzegu. Miejsca nurkowe są zróżnicowane i odpowiednie nurkowisko znajdzie tu zarówno początkujący, jak i zaawansowany nurek.

Najwięcej centrów nurkowych oferuje wschodnie wybrzeże wyspy, jednak są one także dostępne m.in. na Wyspie Lobos czy w okolicach Półwyspu Jandía.

Podwodny świat Fuerteventury oferuje podziwianie z bliska płaszczek, muren i węgorzy. Żyją tu też papugoryby, anioły morskie i rekinów wielorybich.

Nurkowanie na Fuerteventurze to aż 300 km wybrzeża pochodzenia wulkanicznego z przeróżnymi kanionami, płaskowyżami czy ciekawymi formacjami bazaltowymi.

Kiedy nurkować na Fuerteventurze

Nurkowanie na Fuerteventurze jest możliwe przez cały rok. Wyspa znajduje się zaledwie 100 km od wybrzeża Afryki i wieje tu ciepły wiatr znad Sahary. Klimat jest więc łagodny i przyjemny, a temperatury latem sięgają ok. 30°C, zimą nie spadają poniżej 15°C.

Temperatura wody zimą to ok. 19°, a latem ok. 25°C. Widoczność pod wodą jest bardzo dobra i wynosi od 20 do 30 m.

Fuerteventura – ceny nurkowania

Pojedyncze nurkowanie na Fuerteventurze to koszt ok. 35-40 EUR, ale standardowo – im więcej nurkowań, tym taniej.

Za 6 zejść pod wodę zapłacisz ok. 190-200 EUR, za 10 nurkowań ok. 280-300 EUR. W cenę pakietów zazwyczaj wliczone są: przewodnik, butle, balast i pas.

Na miejscu możesz też zrobić kurs nurkowy. W ich cenę wchodzą podręcznik PADI, kompletny sprzęt i certyfikat. OWD to koszt ok. 450 EUR, a AOWD – 350 EUR.

Gdzie nurkować na Fuerteventurze

Veril Grande

Szelf kontynentalny w okolicy latarni morskiej Punta Jandía na południu Fuerteventury. Miejsce jest idealne do nurkowania dla nurków na wszystkich poziomach.

Skalna ściana, która na głębokości ok. 20 m opada pionowo do 40 m, gdzie znajduje się skalna półka, przy której żerują leszcze, mureny czarne, płaszczki i anioły morskie. Żyją tu też kraby i gromadniki, a czasem nurkowie spotykają tu nawet rekiny wielorybie.

Zaawansowani nurkowie mogą eksplorować znajdujące się w skalnej ścianie jaskinie. Pod wodą jest jasno, a widoczność jest bardzo dobra. Nurkowanie odbywa się z łodzi.

El Jablito

Miejsce nurkowe znajdujące się przy plaży El Jablito w północno-wschodniej części wyspy. Nurkowanie tu jest spokojne i relaksujące, a więc idealne dla początkujących nurków. Nie występują tu prądy morskie, woda jest płytka i spokojna, a dno piaszczysto-kamieniste.

Pod wodą możesz podglądać papugoryby, barakudy i spiderfishe oraz kraby, anioły morskie i mureny. Nurkowanie rozpoczyna się z brzegu, z plaży.

Bajón del Río

Wspaniałe miejsce nurkowe położone na północy Fuerteventury, w cieśninie między portem w Corralejo a Wyspą Lobos. Można tu podziwiać podwodne ślady wulkanicznego pochodzenia wyspy.

Na głębokości ok. 18 m z piaszczystego dna wyłaniają się tu spore, ok. 10-metrowe wulkaniczne skały, które swoim wyglądem przypominają nieco grzyby czy parasole. Oprócz fantazyjnych formacji bazaltowych spotkasz tu kolonie gąbek, różne gatunki muren, groupery i płaszczki. Żyją tu też papugoryby, homary kanaryjskie i karanksy oraz seriole, talasomie pawie i wielkie skorpeny.

Woda jest tu krystalicznie czysta, widoczność to ok. 30 m. Nie występują tu prądy i pływy, więc nurkować mogą tu nawet początkujące osoby.

Ajui

Miejsce nurkowe w miejscowości o tej samej nazwie (Ajui) na zachodzie Fuerteventury.

Nurkowanie rozpoczyna się tu z brzegu, z plaży, a głębokość nurkowania to ok. 15 m. Pod wodą zobaczysz wulkaniczne formacje skalne i jaskinie, a na piaszczystym dnie możesz podziwiać płaszczki i anioły morskie.

Ze względu na warunki panujące po tej stronie wybrzeża i możliwe prądy morskie, nurkowanie tutaj jest przeznaczone dla nurków na przynajmniej średnim poziomie zaawansowania.

Punta de Chupadero

Świetne miejsce na trening dla początkujących nurków. Znajduje się ono przy Playa la Lajita, w południowo-zachodniej części Fuerteventury.

Charakteryzuje się ciekawym podwodnym krajobrazem z dużą liczbą różnorodnych formacji skalnych. Maksymalna głębokość nurkowania w tym miejscu to 12 m.

Barranco

Nurkowisko obfitujące w podwodne życie ukrywające się w pęknięciach i szczelinach rafy.

Spotkasz tu ławice leszczy i karanksów oraz kilka rodzajów muren, w tym mureny tygrysie. W piaszczystym dnie łatwo wypatrzyć orlenie, płaszczki i anioły morskie.

La Carrera

La Carrera zlokalizowana jest po wschodniej stronie Wyspy Lobos. Niewielki rów znajdujący się między czarnymi wulkanicznymi skałami z małymi jaskiniami i pęknięciami oraz nawisami.

W skałach spotkasz homary kanaryjskie, seriole i barakudy oraz oblady, mureny i karanksy. Na piaszczystym dnie, na głębokości ok. 16 m pojawiają się anioły morskie i orlenie. W okolicy skalnych nawisów są także skorpeny i ryby trąbki (aulostomusy/trumpetfishe).

Miejsce nurkowe jest dostępne z łodzi i mogą tu nurkować osoby na każdym poziomie zaawansowania. Nie występują tu prądy, a widoczność pod wodą jest doskonała i przekracza 30 m.