Nurkowanie w Australii – kiedy i dlaczego warto?

Nurkowanie w Australii

Nurkowanie w Australii to przede wszystkim Wielka Rafa Koralowa. Ona jest też najlepszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto. Jakie są inne powody? Kiedy najlepiej wybrać się na nurkowanie w Australii? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Nurkowanie w Australii – informacje praktyczne

Szóste pod względem powierzchni państwo świata, które obejmuje kontynent Australia oraz Tasmanię i inne mniejsze wyspy na dwóch oceanach: Indyjskim i Pacyfiku.

Stolica: Canberra

Największe miasto: Sydney

Język: angielski

Waluta: dolar australijski (AUD)

Czas: GMT od +7 do +12 (w zależności od miejsca: +7 Wyspa Bożego Narodzenia, +8 Perth, +10:30 Adelaide, +11 Canberra i +12 Kingston).

Lotniska: Sydney (największe), Canberra, Adelajda, Brisbane, Cairns, Malbourne, Perth i Proserpine.

Jak dolecieć z Polski? Na 5 australijskich lotnisk dolecisz z Warszawy z min. 1 przesiadką i z ok. 2 przesiadkami z Krakowa i Gdańska. Lot trwa od około dobę (od 21 godzin, w zależności od miejsca przesiadki – najkrótsze i najbardziej komfortowe są zazwyczaj loty przez Dubaj).

Pogoda

Najlepszy czas na podróż nurkową do Australii to miesiące od października do kwietnia, ale to właśnie w styczniu jest tu najcieplej. Najzimniej (średnio ok. 17°C) jest tu w lipcu. Od maja do września jest tu chłodniej i znacznie częściej pada (w lipcu i sierpniu nawet ok. 50 mm).

Klimat będzie różnił się oczywiście w zależności od części kraju. Najgoręcej jest na północy, gdzie również najczęściej i najwięcej pada (stale 31-33°C, opady – odwrotnie do reszty kraju – najintensywniejsze od października do kwietnia, nawet do ok. 300 mm).

Najprzyjemniejsze temperatury panują na południu i południowym wschodzie Australii (od ok. 14° w lipcu do 26°w styczniu). Na wschodzie i zachodnie kraju od maja do września średnie temperatury to ok. 19-20°C, a od października do kwietnia ok. 28-30°C.

Nurkowanie w Australii – kiedy?

Nurkowanie w Australii możliwe jest przez cały rok. Temperatura wody to zazwyczaj od 20 do 26°C. Najlepsze warunki na Wielkiej Rafie panują od września do początku grudnia.

Ceny nurkowania w Australii

Cena pojedynczego nurkowania w Australii to zazwyczaj ok. 350-400 PLN.

Koszt całodziennego nurkowania (2 nurki) to w zależności od miejsca ok. 700-900 PLN.

Całodzienna wycieczka na Wielką Rafę z 2 nurkowaniami kosztuje ok. 900 PLN

Nurkowanie w Australii – TOP 3 miejsca

Museum of Underwater Art

Znajdujące się u wybrzeży Townsville, w północnej części Queensland Muzeum Sztuki Podwodnej to doskonałe miejsce nie tyko na nurkowanie. Poznasz tu historie miejscowej ludności – Aborygenów i Wielkiej Rafy Koralowej. Celem placówki jest inspirowanie do ochrony tutejszej rafy koralowej wpisanej na listę UNESCO i pomoc w tym.

Muzeum Sztuki Podwodnej (MOUA) składa się z kilku ekspozycji. Oceans Siren to pomnik postać kobiety, która w 2019 r. stanęła na płytkich wodach przybrzeżnych u wybrzeży Townsville.

Kolejna, otwarta w 2020 r., Coral Greenhouse znajduje się 18 m pod powierzchnią wody w John Brewer Reef. Najlepszym sposobem na zobaczenie Coral Greenhouse jest skorzystanie z licencjonowanej wycieczki do tego miejsca i zanurkowanie do oceanicznego dna.

Obie rzeźby wykonał, słynący z podwodnych prac, brytyjski rzeźbiarz – Jason deCaires Taylor. Zostały wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska i mają podkreślać znaczenie ochrony rafy koralowej oraz związku ludzi z oceanami.

W najbliższym czasie powstaną jeszcze dwie instalacje – na wyspach Great Palm i Mgnetic.

Palm Island to społeczność aborygeńska żyjąca na Great Palm Island, nazywanej również aborygeńską nazwą „Bwgcolman”. To wyspa na Wielkiej Rafie Koralowej w północnym Queensland w Australii.

Krystalicznie czyste wody, świetna widoczność i czyste piaszczyste dno oraz wspaniała rafa koralowa sprawiają, że Palm Island to raj dla miłośników przyrody. Instalacja, która ma stanąć w głębinach przy Palm Island do czerwca 2021 r. ma pokazać połączenie historii wyspy z wodą i lądem.

Czwarta instalacja ma do grudnia 2021 r. powstać w wodach przy Magnetic Island, 8 km od Townsville. To wspaniałe miejsce cieszy się średnio 320 słonecznymi dniami w roku, wspaniałymi plażami i aż 32 zatokami. Żyje tu też największa kolonia dzikich koali w tej części Australii. Wyspa znajduje się na terenie objętym ochroną Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej.

Jednodniowe nurkowanie na terenie Museum of Underwater Art to koszt ok. 259 AUD.

Wrak Yongala

Yongala to wrak statku, który znajduje się w Queensland. Zatonął podczas cyklonu w 1911 roku, a od 1981 r. jest objęty ochroną historycznych wraków statków. Statek znajduje się 90 km na południowy wschód od Townsville, 10 km od Cape Bowling Green. Jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania wrakowego na świecie.

Wrak ma 109 metrów długości, dziób skierowany jest na północ, a statek przechyla się na prawą burtę. Wrak tętni zżyciem – spotkasz tu węże morskie, graniki kartoflane i manty oraz żółwie, ośmiornice i wspaniałe, spektakularne wręcz korale.

Wraku nie można eksplorować – to surowo zabronione i karane wysokimi grzywnami.

Osprey Reef, Morze Koralowe

Osprey Reef to podmorska góra i rezerwat morski na Morzu Koralowym znajdująca się około 220 km na wschód od północno-wschodniego wybrzeża Australii i 125 km od krawędzi Wielkiej Rafy Koralowej. Wznosi się pionowo z 2400 m do poziomu tuż pod powierzchnią morza (do mniej niż 1 m), ma 25 km długości i 12 km szerokości, zajmując powierzchnię około 195 km2.

Środek rafy to laguna o głębokości 40 m z piaszczystym dnem i koralowcami. Spotkasz tu m.in. żarłacze białopłetwe i szare oraz żarłacze srebrzyste. Okolice Osprey Reef to także jedyne na Oceanie Spokojnym, znane miejsce tarła marlina czarnego.

Jak nurkować na Wielkiej Rafie Koralowej?

Safari nurkowe

Główne i jedne z najlepszych części Wielkiej Rafy Koralowej znajdują się dość daleko od lądu. Te miejsca są osiągalne tylko podczas jednodniowej wycieczki z Port Douglas. Stamtąd dopłyniesz na słynne miejsca nurkowe takie jak Cod Hole, gdzie możesz nurkować z przyjaznymi gigantycznymi grouperami! W przeciwnym razie będziesz musiał wykupić safari na co najmniej 3 lub 4 dni na Ribbon Reef.

Jeśli chcesz nurkować na odległej i wspaniałej Osprey Reef i innych słynnych miejscach, takich jak rafa Bougainville na Morzu Koralowym, musisz wypłyną na co najmniej tygodniowe safari. Najlepsze miejsce na Osprey Reef to North Horn, który słynie z zamieszkującej je populacji rekinów.

Organizatorzy nurkowań często oferują karmienie rekinów (czego nie popieramy), a Ty możesz mieć szansę zobaczyć rekiny rafowe białopłetwe, srebrzyste lub rzadkie rekiny tygrysie.

Nurkowanie z lokalnym centrami nurkowymi

Jeśli interesuje Cię jednodniowy wypad na nurkowanie, to będziesz nurkował głównie na bliższej części Wielkiej Rafy Koralowej zwanej Zewnętrzną Rafą Koralową. Nurkowanie na Zewnętrznej Rafie jest również przyjemne, ale nie tak niesamowite jak na dalszych odcinkach Ribbon Reef i Osprey Reef (Morze Koralowe). Widoczność jest również mniejsza o około 15 do 25 metrów w porównaniu do doskonałej widoczności w bardziej odległych miejscach.

Snorkeling na Wielkiej Rafie Koralowej

Wielka Rafa Koralowa oferuje wspaniałe możliwości snorkelingu. W tak wielu miejscach znajdują się płytkie ogrody koralowe warte odkrycia. Lokalne centra nurkowe oferują jednodniowe wyprawy i rejsy na Wielką Rafę Koralową. Centra nurkowe mają do zaoferowania wspaniałe warunki do snorkelingu z kilometrami dziewiczych raf!

Wyspa Lizard i Wyspa Heron są popularnymi i wspaniałymi miejscami do snorkelingu. Wycieczki po wyspach można łatwo zorganizować we wszystkich biurach podróży w Queensland.

Podobnie jak w przypadku nurków, oprócz ceny wycieczki należy zapłacić „podatek rafowy” w wysokości 20 USD za osobę.

Ważne:

Podczas snorkelingu na Wielkiej Rafie Koralowej nie zapomnijcie o kremie z filtrem i koszulce chroniącej przed poparzeniami słonecznymi!
Można też czasem spotkać meduzy (głównie od listopada do maja) wokół Wielkiej Rafy Koralowej. Dlatego zawsze pływaj w miejscach chronionych lub zapytaj lokalnych przewodników przed snorkelingiem. Użądlenie przez meduzę może być śmiertelne!

Dodaj komentarz