Nurkowanie w Egipcie – najlepsze miejsca nurkowe

Nurkowanie w Egipcie – najlepsze miejsca nurkowe

Nurkowanie w Egipcie staje się coraz popularniejsze. Wszystko za sprawą Morza Czerwonego – przepięknej rafy, zróżnicowanego życia podwodnego i dziesiątek wspaniałych wraków.

Nurkowanie w Egipcie

Miliony turystów z całego świata co roku przylatują do Egiptu, by nurkować. Dlaczego? Temperatury powietrza i wody sprawiają, że można tu nurkować przez cały rok. Widoczność w Morzu Czerwonym jest doskonała i jest tu co podziwiać. Są rafowe ogrody, różnorodny ekosystem – ponad 1200 gatunków ryb, 200 gatunków koralowców, delfiny i żółwie morskie, a także świetnie zachowane wraki.

Na nurkowanie w Egipcie można wybrać się łodzią, podczas stacjonarnego pobytu z rodziną, w jednym z egipskich kurortów lub na safari nurkowe, czyli rejs łodzią z nurkowaniem w określonych miejscach nurkowych. Obie formy nurkowe mają swoje zalety. Podczas safari możesz zanurkować w nurkowiskach, niedostępnych dla łodzi wypływających z portu (zbyt długi czas na dopłynięcie). Pobyt stacjonarny pozwala na skorzystanie z relaksu na pięknych egipskich plażach i jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które do Egiptu wybierają się z nienurkującymi przyjaciółmi lub członkami rodziny.

Egipt – rafa koralowa

Rafa koralowa w Egipcie jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Jest też jedną z najbardziej zróżnicowanych na globie. Tutejszą rafę koralową tworzy ok. 200 gatunków koralowców i jest ona domem dla różnorodnych bezkręgowców, ponad 1200 gatunków ryb, w tym rekinów. Spotkasz tu też przyjazne delfiny i żółwie morskie.

Egipska rafa koralowa jest w bardzo dobrym stanie. Podwodni fotografowie mają okazje uchwycić tutaj szerokie i piękne wachlarze różnokolorowych gorgonii, różnobarwne ślimaki nagoskrzelne wynurzające się ze szczelin w rafie i ośmiornice.

Nurkowanie w Morzu Czerwonym – fauna i flora

Morze Czerwone jest domem dla tysięcy bardzo ciekawych stworzeń. Nie sposób wymienić i opisać je wszystkie. W głębinach Morza Czerwonego możesz spotkać m.in.

  • jaskrawo ubarwione ustnikowate
  • małe, drapieżne ryby kardynałkowate
  • ryby pokolcowate i długie, wąsate ryby barwenowate
  • dobrze znane makrelowate i żyjące w szczelinach skalnych latarnikowate
  • sporych rozmiarów ryby wargaczowate z wyraźnymi wargami
  • bardzo ciekawe i pięknie ubarwione papugoryby
  • występujące głownie przy wrakach hajdukowate i ryby rogatnicowe o charakterystycznym kształcie
  • drapieżne jaszczurnikowate i przypominające wyglądem krokodyla ryby płaskogłowate
  • wielkie, pływające w ławicach barakudowe
  • żyjące przy rafie rozdymkowate i kolczaste ryby najeżkowate
  • węgorzokształtne, jak mureny czy węgorzyki
  • ciekawe ze względu na wygląd i ubarwienie skorpenowate
  • niebezpieczne i piękne skrzydlice oraz koniki morskie, iglicznie i fletnice
  • morskie gady: żółwie i węże morskie
  • ssaki: uwielbiane przez ludzi delfiny (butlonosy) i roślinożerne syreny
  • miękkie koralowce, korale kubełkowe i korale millepora z parzydełkami
  • rozgwiazdy, jeżowce i liliowce
  • rozłożyste, różnobarwne gorgonie, gąbki, serpule i ukwiały
  • ślimaki nagoskrzelne o ciekawym ubarwieniu, kalmary i ośmiornice
  • rekiny rafowe, szare, młoty, rekiny lamparcie i wielorybie
  • ogromne i piękne manty.

Egipt – najpopularniejsze regiony nurkowe

Sharm el Sheikh – nurkowanie

Najpopularniejszy z egipskich kurortów z 5-gwiazdkowymi hotelami i świetnie zagospodarowanym nadmorskim deptakiem. W Sharm el Sheikh znajduje się ponad 30 miejsc nurkowych, które są odpowiednie dla nurków na każdym poziomie. Najbardziej znane miejsca nurkowe w tym regionie, to Park Narodowy Ras Muhammad z rafą Yolanda, Shark Reef i Aleją Płaszczek oraz cieśnina Tiran z Jackson Reef i Thomas Reef. Z tutejszego portu wypłyniesz też łodzią do popularnych wraków: Thistlegorm i Dunraven. O nurkowaniu do tych wraków przeczytasz więcej na naszym blogu:

Thistlegorm: https://divezone.pl/blog/nurkowanie-w-egipcie-wrak-thistlegorm

Dunraven: https://divezone.pl/blog/wrak-dunraven-egipt

Nurkowanie w Hurghadzie

Ten region Egiptu również oferuje bogatą ofertę 5-gwiazdkowych hoteli, a także wiele świetnie wyposażonych centrów nurkowych i sporo nurkowisk. Nurkowanie odbywa się tu zazwyczaj z komfortowych łodzi, ale miejsca nurkowe są w Hurghadzie w większości dość płytkie. Z racji tego, będą idealnym miejscem dla początkujących nurków. Podczas nurkowania na kilka lub kilkanaście metrów głębokości, możesz podziwiać przepiękną rafę koralową i spotkać przyjazne delfiny.

Nie oznacza to, że w Hurghadzie zaawansowani nurkowie nie mają czego szukać. Safari nurkowe startujące z tutejszego portu mają na swoich trasach słynne Brothers Islands. To kilkanaście odrębnych miejsc do nurkowania, które uznawane są za jedne z najatrakcyjniejszych nurkowisk dla doświadczonych nurów w Egipcie. Podczas takiej wyprawy możesz też zanurkować do wraku długiego na 108 m, przewożącego węgiel statku Rosalie Moller, który został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo w trakcie II wojny światowej.

Niektóre safari nurkowe oferują też nurkowanie wokół Dużej Wyspy Gubal, gdzie oprócz dużego siedliska koralowców, delfinów butlonosów i żółwi morskich, zobaczysz wrak frachtowca Ulysses.

Safaga – nurkowanie

Niewielka miejscowość na południe od Hurghady, w której zażyjesz spokoju i ciszy. Nie ma tu tłumu turystów, są za to świetnie miejsca nurkowe. Nurkowanie odbywa się tu z brzegu lub z łodzi, a życie podwodne jest dużo bogatsze, niż w okolicach Hurghady czy Sharm el Sheikh. W tutejszych głębinach żyją rekiny, delfiny i żółwie wodne. Spotkasz też mureny, płaszczki, lionfishe czy koniki morskie.

Miejsca nurkowe w okolicy Safagi:

  • Wrak Salem Express
  • Abu Kefan
  • Middle Reef
  • Tobia Arbaa znana także jako „Siedem kolumn”.
  • Panorama Reef
  • Wrak Al Kafhain

Nurkowanie w Dahab

Niewielkie turystyczne miasteczko, które jest położone ok. 90 km od Sharm el Sheikh. Dahab jest spokojnie i kameralnie. Miejscowość leży na Półwyspie Synaj, u wybrzeży Zatoki Akaba nad Morzem Czerwonym. Nie ma bezpośrednich lotów do Dahab. Z Polski musisz lecieć do Sharm El Sheikh (lot trwa ok. 4 godz.), a następnie przejechać autobusem (ok. 1,5-godzinna trasa). Nie ma tu luksusowych hoteli i centrów handlowych, ale są spokój i cisza. Siedząc w tutejszych nadmorskich knajpkach, możesz odpocząć, słuchając szumu morza i zachwycając się lokalnym jedzeniem.

Nurkowanie w Dahab odbywa się głównie z brzegu i jest odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych nurków. Jest tu wiele miejsc, gdzie nurkowanie zaczyna się z plaży, a dno opada powoli. Dostępność słynnych głębokich miejsc takich jak Blue Hole, El Bells czy Jaskinia Neptuna powoduje, że jest to bardzo chętnie odwiedzane miejsce przez nurków technicznych. Ceny nurkowań w Dahab nie odbiegają od pozostałej części Egiptu. Na miejscu są dostępne dwie komory dekompresyjne oraz lekarze hiperbaryczni. Nie brakuje świetnie wyposażonych centrów i baz nurkowych, na miejscu są też świetni instruktorzy, którzy prowadzą kursy nurkowania właściwie w każdym języku (po polsku również).

Najlepsze miejsca nurkowe w Dahab:

  • Blue Hole
  • Kanion (Canyon)
  • El Bells
  • Caves
  • Ras Mamlach
  • Gabr el Bint
  • Ras Abu Gallum

Marsa Alam

To kolejny bardzo znany egipski kurort turystyczny, ale pod względem nurkowania, to wciąż teren nieco dziewiczy. W Marsa Alam możesz nurkować z łodzi lub z brzegu. W okolicy podziwiać można rafę koralową, morską faunę i florę oraz podwodne korytarze, szczeliny skalne i jaskinie.

Najpopularniejsze miejsca nurkowe w okolicy Marsa Alam to Elphistone i Fury Shoal.

Nurkowanie w Egipcie – TOP 5 miejsc nurkowych

Jest to nasz subiektywny wybór. Każdy oczywiście będzie miał swoje ulubione miejsca nurkowe, ale wiele osób wspominając Egipt mówi właśnie o tych miejscach.

1. SS Thistlegorm

Listę otwiera najciekawszy wrak Morza Czerwonego. Wrak SS Thistlegorm został odkryty dla nurkowania rekreacyjnego na początku lat 90. XX w. i od tej pory jest znany, jako jedno z najlepszych miejsc do nurkowania. Zbudowany w 1940 r. brytyjski statek handlowy zatonął na Morzu Czerwonym podczas swojego czwartego rejsu. W październiku 1941 r. załadowany motorami, ciężarówkami, elementami samolotów, amunicją i pojazdami opancerzonymi statek zakotwiczył przed wpłynięciem do Kanału Sueskiego. 6 października zaatakowały go niemieckie bombowce, które zaatakowały statek i doprowadziły do eksplozji na pokładzie.

Nurkowanie na tym wraku, ze względu na jego rozmiary, składa się z co najmniej dwóch zanurzeń. Pierwsze z nich obejmuje podziwianie podwodnego olbrzyma z zewnątrz. Przy pierwszym zanurzeniu warto dokładnie kontrolować swoje komputery nurkowe. Widoki są tu naprawdę oszałamiające, ale czas opłynięcia wraku jest bliski limitom nurkowań bezdekompresyjnych.

Wnętrze SS Thistlegorm to bardzo wdzięczny obiekt do podwodnego zwiedzania. W pełni dostępne ładownie są wypełnione sprzętem porośniętym koralowcami.

Więcej o SS Thistlegorm i nurkowaniu do tego wraku przeczytasz w artykule na naszym blogu: https://divezone.pl/blog/nurkowanie-w-egipcie-wrak-thistlegorm

2. Brothers Islands

Dwie skaliste wysepki na Morzu Czerwonym, bardzo popularne wśród nurków. Codziennie w ich kierunku wypływają wyprawy nurkowe. Nurkowanie odbywa się tu wyłącznie z łodzi i w ramach safari. Głębiny wokół Brothers Islands tętnią życiem. Zobaczysz tu wielkie kolonie koralowców, setki mniejszych i większych ryb, a głębiej piękne wachlarze gorgonii. Tutejsza rafa jest w bardzo dobrym stanie. Z ciekawszych okazów, spotkasz tu rekiny, w tym młoty oraz manty, orlenie i żółwie morskie.

Jeśli szukasz miejsca do nurkowania wrakowego, w pobliżu Brothers Islands są wraki dwóch okrętów: Aidy i Numidii. Ich eksploracja jest przeznaczona dla doświadczonych nurków, bo występują tu silne prądy.

3. Blue Hole

To ogromna rozpadlina w rafie koralowej Morza Czerwonego, która znajduje się niedaleko Rezerwatu Ras Abu Gallum, na północ od Dahab. Ta „morska studnia” zapewnia doskonałe warunki dla doświadczonych nurków: ma aż 102 m głębokości i ok. 60 m średnicy.

Blue Hole to równie piękne, co ekstremalne i niebezpieczne miejsce. Jeszcze przed nurkowaniem, na plaży obok, zobaczysz tablicę pamiątkową poświęconą tym, którzy zanurkowali tu po raz ostatni. To także ostrzeżenie dla tych, którzy chcieliby zanurzyć się tu głębiej, niż pozwalają na to umiejętności i uprawnienia.

Nurkowanie rozpoczyna się z brzegu. Eksplorowanie rozpadliny jest bardzo ekscytujące – na ok. 55 m głębokości znajduje się 26-metrowy tunel, który prowadzi do miejsca zwanego The Arch – ogromnej bramy, łączącej Blue Hole z otwartym morzem. Widoczność sięga tu 30-40 m, a w podwodnej jaskini zobaczysz dobrze zachowane koralowce.

Więcej na temat nurkowania w Blue Hole przeczytasz na naszym blogu w artykule: https://divezone.pl/blog/nurkowanie-w-egipcie-blue-hole-dahab

4. Wrak Salem Express

To smutna historia i wiele osób nie wraca już ponownie na nurkowanie w tym miejscu. Wrak statku pasażerskiego, który w grudniu 1991 r. zatonął zaledwie 20 km od portu docelowego w Safadze. Tuż przed północą, statek uderzył w rafę. To zderzenie wyrwało wieka dziurę w części dziobowej prawej burty, a do kadłuba w szybkim tempie zaczęła wlewać się woda.

MV Salem Express poszedł na dno w ciągu ok. 20 minut od uderzenia. Według oficjalnych danych, podczas katastrofy zginęło oficjalnie 470 osób (łącznie z kapitanem). Udało się uratować 180 pasażerów. Po zatonięciu statku, do wraku wysłano misję nurkową, aby wydobyć stamtąd jak najwięcej ciał ofiar. Nie udało się jednak wydobyć wszystkich, dlatego wrak należy traktować jako podwodną zbiorową mogiłę.

Salem Express znajduje się na głębokości od 12 do 35 metrów, a powierzchnia wokół niego jest zwykle łagodna. Temperatura wody w tym rejonie waha się od 22 do 31°C, a prądy morskie są słabe lub umiarkowane. Widoczność w okolicach wraku to 15-30 metrów.

Wrak jest naprawdę spory i zachowany w stanie praktycznie nienaruszonym. Leży przechylony na prawą burtę. Nurkując wokół niego, na dziobie zobaczysz kotwice i otwartą w wyniku zderzenia z rafą, furtę dziobową. Na otwartym pokładzie stoją, przykręcone do podłogi ławeczki. Na rufie znajdziesz świetnie zachowane ogromne śruby i ster.

Więcej o historii i nurkowaniu wraku MV Salem Express przeczytasz w artykule na blogu Divezone: https://divezone.pl/blog/wraki-morza-czerwonego-egipt-salem-express

5. Ras Muhammad – Shark and Yolanda Reef

Shark Reef i rafa Yolanda to dwa miejsca nurkowe w Parku Narodowym Ras Muhammad na Półwyspie Synaj. Znajdziesz tu wspaniałe koralowe ogrody i ściany skalne opadające w głębiny. Wśród ukwiałów spotkasz urocze błazenki, a przy skałach również ławice tuńczyków i plataksów. Nurkowanie zaczyna się tu od głębokości kilkunastu metrów, więc w teorii jest dostępne nawet dla nurków z niewielkim doświadczeniem. W praktyce jednak warto być przynajmniej średniozaawansowanym nurkiem, bo prądy są tu bardzo silne i mogą tworzyć niewielkie wiry.

W tym miejscu spoczywa tu też wrak statku handlowego, który pływał pod cypryjską banderą i zatonął w 1980 r. Ponieważ transportował armaturę, na jego pokładzie zobaczysz ceramikę łazienkową czy wanny. Znajduje się tu też stare BMW, które kiedyś było własnością kapitana statku. Przy wraku zobaczysz szkaradnice (uwaga, są jadowite!), lucjany, płaszczki i strzępiele.

Nurkować można cały rok, temperatura wody waha się w zależności od pory roku, od 15 do 35°C, a widoczność sięga ok. 30 m. Nurkowanie odbywa się z łodzi i jest przeznaczone dla doświadczonych nurków technicznych (głębokość przy dnie sięga tu nawet 200 m).

Egipt – informacje praktyczne

Wymagane dokumenty:

paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia Egiptu i wiza turystyczna (kupisz ją na dowolnym lotnisku lub w porcie za ok. 15 USD).

Nurkowie powinni dodatkowo posiadać swoje certyfikaty, logbooki, świadectwa zdrowia oraz adaptery do zaworu automatu nurkowego. Język urzędowy: arabski; w hotelach i centrach nurkowych porozumiesz się także po angielsku, rosyjsku, niemiecku i francusku.

Waluta:

funt egipski (1 EL = 100 piastrerów); akceptowane są też dolary amerykańskie i euro oraz płatności kartami kredytowymi. Jednakże najlepiej mieć przy sobie funty egipskie.

Napięcie elektryczne:

220V; w hotelach standardowe gniazdka jak w PL.

Służba zdrowia:

nie są wymagane żadne szczepienia, ale zalecane są szczepienia przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczki typu A i B. Wizyty lekarskie są płatne, ale lekarze są na ogół dostępni.

Woda pitna:

pij tylko wodę mineralną lub wodę przegotowaną. Nie spożywaj napojów z kostkami lodu, zrobionego z wody niewiadomego pochodzenia, nie używaj wody kranowej (także do mycia zębów), unikaj surowych owoców. Kontakt z nieprzegotowaną wodą kranową, ze względu na różnicę we florze bakteryjnej, może zakończyć się biegunka i wymiotami (tzw. klątwa faraona).

Ubezpieczenie:

nurkowie powinni zadbać o dodatkowe ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia w komorze dekompresyjnej oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Do takich wg ubezpieczycieli należy nurkowanie, a także popularna w Egipcie jazda na wielbłądzie.

Komory dekompresyjne:

znajdują się w Sharm el Sheikh, Dahab, Marsa Alam i Hurghadzie.


Wróć do listy