Nurkowanie w Europie – ciekawe miejsca Morza Śródziemnego

Nurkowanie w Europie – ciekawe miejsca Morza Śródziemnego

Nurkowanie w Europie nie jest tak popularne, jak nurkowanie w Egipcie, Turcji czy krajach egzotycznych, jak Indonezja czy Madagaskar. Na Starym Kontynencie nie brakuje jednak ciekawych nurkowisk. Sprawdź, co można zobaczyć w wodach Morza Śródziemnego.

Nurkowanie na Cyprze

Czyste wody Morza Śródziemnego z doskonałą widocznością do 30 m to doskonałe miejsce na nurkowanie. Temperatura wody na Cyprze od listopada do kwietnia wynosi ok. 17-18°C, a od maja do października utrzymuje się na średnim poziomie ok. 24-25°C. Turkusowe wody są bogate w koralowce i liczne kolorowe ryby, ośmiornice czy barakudy. Spotkasz tu też morskie żółwie. Dodatkową atrakcją są podwodne jaskinie i rezerwaty ryb, w których zobaczysz ich całe ławice. U wybrzeży Cypru są też zatopione wraki. Najpopularniejszy z nich, szwedzki prom Zenobia, zatonął tu w 1980 r. i oprócz wielkiego, ciekawego wraku, zobaczysz tu też koralowce i sporo dużych ryb. Równie ciekawe wraki, to siostrzany statek Zenobii – MV Elipda oraz Liberty – zatopiony dla celów nurkowych w 2009 r., w pobliżu Protaras. Niedaleko Liberty znajduje się też wrak Nemesis III – najmłodszy w tutejszych wodach, zatonął w 2013 r.

Innym ciekawym nurkowiskiem jest głęboka na 12 m Green Bay ze spokojnymi wodami i laguną. Miejsce doskonałe dla początkujących nurków z widocznością do 45 m.

Nurkować na Cyprze możesz z łodzi lub z brzegu i niezależnie od stopnia zaawansowania, znajdziesz tu odpowiednie dla siebie miejsce nurkowe. Są tu też świetnie wyposażone centra nurkowe z doskonałymi instruktorami

Malta i Gozo – nurkowanie

Coraz popularniejszym kierunkiem nurkowym na mapie Europy jest Archipelag Maltański (Malta). Jest tu rafa koralowa i bogactwo podwodnego życia, mnóstwo ciekawych wraków, ciekawe formacje skalne, łuki, jaskinie, baseny, kaniony i kominy. Co ważne, tutejsze nurkowiska dostępne są dla każdego nurka – od tych, którzy stawiających pierwsze nurkowe kroki, po tych, którzy nurkują na głębokości powyżej 40 m. Miłośników nurkowania przyciągają tu też niesamowite formy skalne, dlatego warto mieć na uwadze, że w sezonie, w popularnych miejscach nurkowych, możesz trafić na tłumy.

Temperatura wody jest tu podobna do tej, na Cyprze. Od listopada do kwietnia wynosi ok. 15-16°C, a od maja do października 22-23°C. Widoczność pod wodą jest bardzo dobra – ok. 30 m.

Miejsca, w których trzeba tu zanurkować to wrak libijskiego tankowca Um el Faroud, wspaniała grota Blue Hole, okrągła laguna Inland Sea i świetnie zachowane wraki P29 i p31.

Więcej o najpopularniejszych miejscach nurkowych w rejonie Archipelagu Maltańskiego: na Malcie, Gozo i Comino przeczytasz więcej w artykule na naszym blogu: https://divezone.pl/blog/nurkowanie-na-malcie-i-gozo.

Nurkowanie w Chorwacji

Chorwacja co roku przyciąga mnóstwo Polaków na urlop i robi się coraz popularniejsza wśród nurków. Nic w tym dziwnego, bo tutejsze władze dbają o to, by statki zatopione podczas I i II wojny światowej oraz strefy bogate w podwodną faunę, miały odpowiednią opiekę. Wody Chorwacji skrywają też jaskinie i skalne tunele, w których spotkasz rozgwiazdy czy koniki morskie. Warto pamiętać, że nurkowanie wrakowe wymaga tu zezwolenia, które kupisz w licencjonowanych centrach nurkowych.

W Chorwacji średnia temperatura wody od późnej jesieni do wczesnej wiosny wynosi ok. 15°C, a od maja do października to ok. 20-23°C. Najpopularniejsze regiony do nurkowania to:

Istria

Półwysep leżący między 4 zatokami i miejsce, nie bez powodu, uważane za najlepsze miejsce do nurkowania w Chorwacji. Zachodnia i wschodnia strona Istrii obfituje w ciekawe i dobrze zachowane wraki. Najlepszymi punktami wypadowymi dla nurków w Istrii zachodniej będą popularne Rovinj i Pula, a we wschodniej części – Sveta Marina. Istria jest odpowiednia dla nurków na każdym poziomie zaawansowania, także dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nurkowaniem.

Wyspa Krk

Jedno z najciekawszych miejsc nurkowych w Chorwacji. Tak, jak w przypadku innych lokalizacji, są tu wraki i jaskinie. Dodatkowo pod wodami Wyspy Krk znajdują się najpiękniejsze rafy Morza Adriatyckiego i bogate życie podwodne. Widoczność w tym rejonie sięga ok. 30 m. W pobliżu Krk warto zanurkować do wraków Peltastis i MV Argo. Ten pierwszy przeznaczony jest dla nurków zaawansowanych, a drugi wyłącznie dla technicznych, ze względu na głębokość nurkowania – 50 m. Ciekawym nurkowiskiem jest też długa na 25 m jaskinia Vrbnik z licznymi szczelinami skalnymi, w których ukrywają się małe rybki. Głębokość nurkowania w tym miejscu to 20 m.

Zatoka Viska

To miejsce, w które nurków technicznych przyciągają wraki wyspy Vis, m.in. włoskiego holownika Ursus czy samolotu B-24 Liberator. W zatoce znajduje się też wyspa Host – w głębinach u jej brzegu znajduje się skupisko świetnie zachowanych skorup glinianych amfor. Pochodzenie niektórych z nich datuje się na II w. n.e. W głębinach w okolicy Wyspy Vis znajduje się też mnóstwo podwodnych jaskiń i grot, obfitujących w życie podwodne.

Park Narodowy Kornati

Miejsce, w którym – ze względu na ochronę podwodnego ekosystemu – nurkować można wyłącznie w zorganizowanych grupach. Jest tu 9 stref wyznaczonych do nurkowania, a maksymalna głębokość to 40 m.

Wyspa Pag

Doskonałe nurkowisko dla nurków początkujących i doświadczonych. Ci pierwsi mogą nurkować Gardens, czyli Ogrody. Na głębokości do 12 m jest sporo podwodnej fauny i ciekawe formacje skalne. Wózki to miejsce, które powinni odwiedzić nurkowie na każdym poziomie doświadczenia. Nurkowanie odbywa się tu na głębokościach od 6 do ponad 40 m, a pod wodą znajdują się wagoniki, którymi transportowano wydobywane tutaj skały. Zaawansowani nurkowie powinni zobaczyć zatopione w tym rejonie wraki: Tabinja, Golija i Róża.

Nurkowanie w Europie: Włochy

Na nurkowanie we Włoszech najczęściej wybierane są popularne wyspy: Sycylia i Sardynia Zwłaszcza na tej pierwszej, mnóstwo jest centrów nurkowych. W tutejszych wodach spotkasz ślimaki nagoskrzelne, ławice barakud i przyjazne delfiny. Podwodny świat w okolicy tych wysp obfituje też w jaskinie i arcyciekawe twory geologiczne. Zwłaszcza niedaleko sąsiadujących z Sycylią, Wysp Liparyjskich, w tym Stromboli z dymiącym stożkiem wulkanicznym. Przepiękne przykłady fauny, ławice ryb, znajdziesz w morskich rezerwatach przyrody w okolicy wyspy Ustica. Jest ona również popularnym miejscem do nurkowania we Włoszech i w Europie ze względu na wrak Secca della Columbara. Statek zatonął w 2005 r. i leży na gł. ok. 75 m, więc przeznaczony jest dla nurków technicznych.  

Ze względu na bogatą historię Italii, pod wodą możesz trafić na historyczne posągi czy piękne marmurowe posadzki. Takie atrakcje czekają m.in. na nurkujących w Zatoce Neapolitańskiej.

Innym, bardzo ciekawym nurkowiskiem jest Capo di Acqua Lago w regionie Abruzzo. Świetna widoczność, niewielka głębokość – maks. 9 m i krystalicznie czysta woda, to najważniejsze atuty tego miejsca. Z dna widać to, co dzieje się na powierzchni jeziora, są tu też ruiny starych młynów. Bardzo ciekawa jest prawa strona jeziora. Znajdują się tu podwodne źródła i… zielone łąki. Doskonałe miejsce dla zapalonych nurków-fotografów.

Masz jakieś ulubiona miejsca nurkowe w Europie? Nurkowałeś w którymś z wymienionych w artykule miejsce? Daj znać w komentarzu, jakie nurkowiska w Europie sprawdziłeś i polecasz.


Wróć do listy