Jaką piankę, skafander neoprenowy wybrać do Chorwacji na nurkowanie?

Często pytacie nas jaką piankę wybrać dla siebie. Jakiej grubości pianka będzie odpowiednia do nurkowań na różnych akwenach. Nie ma tutaj jednej uniwersalnej odpowiedzi dla każdego, ale postaram się przybliżyć generalne zasady przy wyborze takiej właśnie pianki. 

W tym artykule przyjrzymy się wyborze pianki do nurkowania w Chorwacji.

Najważniejsze trzy czynniki, które biorę podczas decyzji o tym, jaki skafander polecić są:

  • pora roku o której chcę jechać,

  • osobnicze odczuwanie zimna podczas nurkowania - czy chcesz “nie marznąć”, czy chcesz, “żeby ci było ciepło”.

  • poziom umiejętności, długość i głębokość nurkowania. 

    • Inaczej będzie odczuwał zimno nurek, który pod wodą wykonuje całą masę ruchów podczas krótkiego nurkowania (bo mu się powietrze szybko skończy), a inaczej doświadczony nurek o idealnej pływalności, który robi dłuższe nurkowania. 

    • Czym większa głębokość tym bardziej się kompresuje neopren. Inną grubość i ochronę będzie miał przy nurkowaniach na 12-15m a inną przy nurkowaniach na 30-40m.

Kiedy jedziemy nurkować do Chorwacji?

Chorwacja leży na Adriatykiem, a jej strefa nadmorska ma łagodny klimat śródziemnomorski. Pory roku wypadają w tym samym okresie, co w Polsce, ale oczywiście temperatury są wyższe, choć nawet nad morzem spadł kiedyś śnieg. Chorwaci z dumą pokazywali mi na zdjęciach :)

Sezon nurkowy zaczyna się w Chorwacji od maja do końca października. Temperatura wody waha się od 17 stopni w maju, do 26 we wrześniu. Temperatura powietrza to minimum 20 stopni w maju i czerwcu. Na przełomie lipca i sierpnia czasami przekracza 30 stopni. Sierpień jest miesiącem najgorętszym i wtedy też przypada szczyt wyjazdów wakacyjnych. Warto więc wziąć pod uwagę pozostałe miesiące – ruch na autostradach i ilość zwiedzających przy topowych atrakcjach turystycznych jest wtedy zdecydowanie mniejszy.

MAJ

Jest chłodno zarówno na powierzchni jak i pod wodą.

Temperatury powietrza są w okolicach 20 stopni, a pod wodą około 17 stopni.

Jest to dobry czas na nurkowania techniczne w suchych skafandrach. Osoby nurkujące w piankach powinny się zaopatrzyć w grube pianki.

Podsumowując, co zabieramy na nurkowania majem do Chorwacji:

CZERWIEC

Robi się cieplej.

Na powierzchni jest dużo słoneczniej, temperatury za dnia sięgają 26 stopni, a nocą nie spadają poniżej 19 stopni.

Woda w zależności od regionu może mieć od 20 stopni w północnej części, a 22 stopnie w cieplejszej części Adriatyku (np. przy wyspie Hvar).

Jak zawsze nad morzem trzeba być przygotowanym na wiatr. Jeśli nurkujemy w piance to wiatr czekający na nas po wyjściu z wody nie jest przyjemny.

Ponieważ często w Chorwacji nurkuje się głębiej i dłużej na jednej głębokości (wraki) to warto uwzględnić to podczas wyboru skafandra. Ponieważ większość osób do Chorwacji jeździe samochodem, to jeśli masz to weź ze sobą suchy skafander. Jeśli nie, to najcieplejszą piankę z kapturem.

W czerwcu do nurkowań w Chorwacji polecam:

LIPIEC - SIERPIEŃ - nurkowanie w sezonie

Najlepszy czas na nurkowania w Chorwacji. Ciepło zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Oczywiście nie jest to Morze Czerwone, ale temperatury są przyjemne dla nurkowania. 

Jeśli nie nurkujesz technicznie to skafander neoprenowy wystarczy. Techniczni jak zawsze wezmą suche skafandry :)

Temperatura powietrza w sezonie dochodzi do 30 stopni. Jeśli weźmiemy pod uwagę, skaliste wybrzeże, które akumuluje ciepło oraz dużo słońca to odczuwalna temperatura może być znacznie wyższa. 

Jeśli chodzi o nurkowanie, to temperatura wody w lipcu i sierpniu wynosi około 24-26 stopni w zależności od tego, gdzie nurkujemy. W związku z tym część osób wybierze grubsze pianki, szczególnie jeśli będzie chciało nurkować głębiej i dłużej. Osoby nurkujące płytko nie potrzebują mocnej ochrony termicznej, choć ja czuję różnice pomiędzy “było mi ciepło” a “nie zmarzłem” :)

W czym nurkować w sezonie letnim:

WRZESIEŃ

Wrzesień jest fajnym miesiącem na przyjazd do Chorwacji. Szczególnie jego początek, gdy wszyscy “wakacyjni” turyści już wyjechali, kwatery dostaniecie “od ręki” i nie ma tłumów.

Temperatury wody i powietrza już spadają, ale dalej jest ciepło. We wrześniu temperatura powietrza to około 25 stopni, a temperatura wody 23 stopnie. Powoli zaczyna nadchodzić jesień. Mogą się pojawić burze, a liście zaczynają żółknąć.

Jeśli chodzi o skafander do nurkowania we wrześniu, to moim zdaniem będzie to taki sam wybór jak w sezonie. Warto zadbać o ciepłą bluzę.

PAŹDZIERNIK

W tym miesiącu robi się już wyraźnie chłodniej. Temperatura powietrza spada do 20 stopni w ciągu dnia, a woda ma już tylko 19 stopni. Jeśli nie musicie, to unikałbym tego miesiąca ponieważ również często pada deszcz.

W związku z tym, warto się ubrać zarówno na powierzchni jak i pod wodą.

Zabieramy:

To są moje przemyślenia. Oczywiście każdy wybiera pod siebie, ale ważne, żeby wziąć pod uwagę wiatr i temperaturę.

Wspaniałych nurkowań!
Dlaczego Divezone.pl?

Firma pracuje już od 1996 roku!
Z nami zakupy są bezpieczne

Ponad 18 lat doświadczenia w nurkowaniu
100% zadowolonych klientów

Ponad 5000 produktów na magazynie
Zawsze znajdziesz coś dla siebie :)