Nurkowanie wrakowe na Arubie. TOP 3 najlepsze wraki

Nurkowanie wrakowe na Arubie. TOP 3 najlepsze wraki

Nurkowanie wrakowe na Arubie to gratka dla podwodnych odkrywców. Na piaszczystym dnie wokół tej wspaniałej karaibskiej wyspy spoczywa wiele statków i samolotów, które możne eksplorować od środka i podziwiać z zewnątrz. Oto 3 naszym zdaniem najlepsze miejsca na nurkowanie wrakowe na Arubie.

Nurkowanie na Arubie

Na Arubie możesz nurkować na naturalnych rafach, wrakach statków i sztucznych rafach. Najlepsze miejsca nurkowe na Arubie to właśnie wraki statków, które zatonęły w wyniku wypadków albo zostały celowo zatopione przez lokalne władze czy środowiska nurkowe, by tworzyć sztuczne rafy.

Najlepszy czas na nurkowanie na Arubie

Aruba cieszy się niezmiennie dobrą pogodą przez cały rok. Występują tu dwie pory roku – pora sucha zaczyna się w kwietniu i trwa do listopada. Najspokojniejsze warunki na morzu występują od kwietnia do czerwca. W grudniu zaczyna się pora deszczowa trwająca do marca. Obfite opady deszczu zdarzają się prawie codziennie. Jednak deszcz często nie trwa dłużej niż kilka godzin.

Od stycznia do marca od czasu do czasu występuje zimowy szkwał, który może mieć wpływ na nurkowanie.

W czasie pory deszczowej jest tu niewielu turystów, a ceny są niższe. Jeśli nie straszne Ci nurkowanie w deszczu, to najlepszy czas na wyjazd. Nie ma wielkiej różnicy temperatur ani różnicy w warunkach nurkowania pomiędzy porami suchą i deszczową.

3 najlepsze miejsca na nurkowanie wrakowe na Arubie

SS Antilla

Jedno z najlepszych miejsc do nurkowania wrakowego na Karaibach. SS Antila był niemieckim frachtowcem, który pływał między Karaibami a Europą. Statek zatonął, ponieważ znalazł się w niewłaściwym miejscu o nieodpowiedniej porze.

10 maja 1940 r. zatonął u wybrzeży Aruby, gdy armia niemiecka najechała Holandię. Leży płytko, zaledwie na 14 metrach, a część wraku znajduje się tuż pod powierzchnią wody. To świetne miejsce na snorkeling i pierwsze doświadczenia z nurkowaniem wrakowym.

Wrak leży na lewej burcie i jego dziób jest skierowany w kierunku wyspy. Ma ponad 120 m długości i jest doskonałym obiektem do penetracji. Duże przedziały są pokryte, podobnie jak reszta statku, gąbkami i pięknymi formacjami koralowymi i stały się domem dla wielu tropikalnych ryb.

SS Antila znajduje się zaledwie 10 minut drogi łodzią od brzegu Aruby!

Perdernales

Wrak Perdernales jest też nazywany „Feniksem Aruby”. Statek zatonął w czasie II wojny światowej i ma bardzo ciekawą historię.

W połowie stycznia 1942 r. Europę opuściła grupa pięciu łodzi podwodnych, które popłynęły w kierunku Karaibów, by zniszczyć miejsca wydobycia ropy i zapobiec ich dalszym dostawom z tej części świata. W połowie lutego U-boty zaatakowały wielu lokalizacjach, m.in. na Arubie, gdzie uderzyły w rafinerię ropy i tankowce.

Pierwszym z zatopionych statków był właśnie Perdernales, który wystrzelił w powietrze niczym kula ognia, ale nie poszedł na dno. Ponad 35-metrową środkową część tankowca wycięto, a dziób i rufę zespawano ze sobą. Wycięta część została zatopiona i dziś jest sztuczną rafą i popularnym miejscem nurkowym.

Perdernales znajduje się zaledwie 10 m pod powierzchnią wody. To doskonałe miejsce dla początkujących nurków wrakowych i podwodnych fotografów. Spory kawał wraku leży pośród oszałamiających formacji koralowych.

Zobaczysz tu kabiny, umywalki i toalety statku oraz system rurociągów tankowca. Żyją tu gromadniki i skalary. Miejsce nurkowe znajduje się zaledwie 20 minut od wyspy.

Jane Sea

Wrak wielkiego frachtowca, który znajduje się ok. 30 m pod powierzchnią wody. Występują tu silne prądy, więc to miejsce dla doświadczonych nurków wrakowych.

Miejsce nurkowe znajduje się na południe od portu Baracadera. Statek ma 76 m długości, a na dnie umieścili go prawdopodobnie miejscowi nurkowie, by stał się sztuczną rafą, ponieważ statek został porzucony w tutejszym porcie.

Nurkując do Jane Sea możesz eksplorować potężne ładownie frachtowca, a naprzeciwko znajduje się rafa koralowa, która biegnie równolegle do południowego wybrzeża Aruby. Przy wraku zobaczysz barakudy, skalary, a nawet manty.

Do wraku Jane Sea można dotrzeć w ok. 50 minut drogi łodzią od wybrzeża Aruby.

Aruba – informacje praktyczne

Nazwa „Aruba” najczęściej przywodzi na myśl idealne białe plaże, turkusową wodę i kołyszące się na wietrze palmy. Zdecydowanie ta karaibska wyspa spełnia wszystkie te oczekiwania. Aruba, razem z Bonaire i Curaçao są nazywane „wyspami ABC”.

Aruba to sielanka na lądzie, ale także jedne z najpiękniejszych i najbardziej interesujących miejsc do nurkowania na świecie. W ciepłych wodach Morza Karaibskiego żyje nie tylko wiele ciekawych stworzeń. U wybrzeży Aruby spoczywa też sporo ciekawych wraków. To one czynią Arubę świetnym miejscem na nurkowanie wrakowe.

Jest to jedna z wysp wulkanicznego archipelagu Małych Antyli, która stanowi autonomiczny kraj wchodzący w skład Królestwa Niderlandów. Ma niecałe 180 km2 powierzchni.

Stolica: Oranjestad

Język: niderlandzki, lokalna odmiana kreolskiego (papiamento), hiszpański

Waluta: florin arubański (AWG)

Czas: UTC-4

Wiza: Aruba jest częścią Holandii, więc Polacy nie potrzebują wizy. W przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni trzeba się zameldować.

Paszport: Wjeżdżając na terytoria zamorskie Holandii trzeba mieć przy sobie paszport. Nie można przekroczyć granicy z dowodem osobistym.


Wróć do listy