Nurkowanie w Grecji – 5 najlepszych miejsc

Ponad 230 zamieszkanych wysp i rozległe wybrzeże sprawiają, że nurkowanie w Grecji zadowoli każdego. Tutejsze wody obfitują w ciekawe stworzenia morskie, a każde zejście pod wodę to okazja do podziwiania starożytnych amfor, wspaniałych wraków, raf i jaskiń. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się na nurkowanie w Grecji.

Nurkowanie w Grecji

Ody wokół wybrzeża Grecji to doskonałe miejsce na nurkowanie dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Można tu eksplorować świetne wraki, nurkować przy ścianach i rafach, badać podwodne jaskinie. W wielu miejscach na dnie zobaczysz porośnięte koralem artefakty, jak wazy i amfory.

Linia brzegowa Grecji rozciąga się na długości blisko 16 000 km, a ciekawych nurkowisk jest tak dużo, że spokojnie wystarczy na co najmniej kilka wizyt w tym wakacyjnym raju.

Kiedy wyjechać na nurkowanie w Grecji

Najlepszy czas na nurkowanie w Grecji to sezon letni. Od lipca do września jest tu gorąco i sucho. Średnia temperatura powietrza w tym okresie to ok. 30°C, a temperatura wody, w zależności od wyspy, może wahać się od 16 do 25°C.

Wizura podczas nurkowania w Grecji to od 6 do ponad 50 m. Jest zależna od pory roku i miejsca nurkowania.

Nurkowanie w Grecji – najpopularniejsze wyspy

Nurkowanie na Santorini

Ta wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim słynie z doskonałych warunków i miejsc do nurkowania. Imponująca podwodna sceneria stworzona przez wulkany, które wybuchły tu w ciągu ostatnich kilkuset lat, zachwyci każdego nurka. W skład małego archipelagu Santorini wchodzi główna wyspa Thira i 4 mniejsze: Tirasia, Nea Kameni, Palea Kameni i Aspronisi. Wszystkie wchodzą w skład archipelagu Cyklad.

Nurkowanie na wyspie Kea

Kolejna wyspa Cyklad. Leżąca na Morzu egejskim Kea jest znana wśród miłośników nurkowania za sprawą wraku brytyjskiego pasażerskiego statku parowego HMHS Britannic. Transatlantyk zatonął niedaleko Kei w 1916 r.

Zakynthos i Kefalonia

Dwie sąsiadujące ze sobą wyspy leżące na Morzu Jońskim. Z obu wysp można wybrać się łodzią na nurkowanie do kolejnego znanego wraku – HMS Perseus. To brytyjski okręt podwodny, który zatonął podczas II wojny światowej i spoczywa między Zakynthos i Kefalonią. Pod wodą na Półwyspie Keri na Zakynthos można też zanurkować w jaskiniach.

Nurkowanie na Lesbos

Wyspa, choć należy do Grecji, leży u wybrzeży Turcji, na Morzu Egejskim. Wokół Lesbos znajdują się piękne rafy i ciekawe formacje wulkaniczne, wody obfitują też w życie morskie. Nurkowanie na Lesbos będzie doskonałym wyborem zwłaszcza dla początkujących nurów – miejsca nurkowe są tu płytkie i zaczynają się od ok. 5 m. Nie oznacza to, że nie ma głębszych nurkowisk – maksymalna głębokość nurkowania wokół Lesbos to ok. 36 m.

Nurkowanie w Grecji – Kreta

Kreta to największa grecka wyspa. Leży na Morzu Śródziemnym i oferuje miłośnikom nurkowania krystalicznie czyste wody z doskonałą widocznością i bogactwem podwodnego świata. Popularne wśród nurów jest zwłaszcza południowe wybrzeże wyspy z plażą Schinaria i słynna Jaskinią Słonia na przylądku Drapanos. Na Krecie jest wiele świetnych szkół i centrów nurkowych.

Nurkowanie na Chios

Niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania, świetną zabawą nurkową będziesz mógł cieszyć się na Chios. To kolejna z wysp na Morzu Egejskim, która leży u wybrzeżu Turcji. Są tu pionowe ściany skalne, jaskinie i kolorowe formacje rafowe.

Wokół Chios znajdują się też wraki statków, a wody tętnią morskim życiem. Woda jest tu czysta, a prądy są ograniczone.

Korfu

Leżąca w północnej części Morza Jońskiego wyspa Korfu znajduje się w sąsiedztwie wybrzeża Albanii i jest jednym z najlepszych możliwych wyborów na nurkowanie w Grecji. Gwiazdą wśród nurkowisk jest tu Paleokastritsa z krystalicznie czystą, turkusową wodą, ciekawymi skałami i pięknymi rafami, które tworzą podwodne ogrody.

TOP 5 miejsc na nurkowanie w Grecji

Wrak HMHS Britannic na Wyspie Kea

Jeden z trzech bliźniaczych transatlantyków należących do armatora White Star Line (dwa pozostałe to Titanic i Olympic). Statek miał 269 m długości i 29 m szerokości. W czasie I wojny światowej służył jako statek szpitalny. Zatonął 21 listopada 1916 r. po wpłynięciu na minę.

Dziób statku wbił się w dno Morza Egejskiego niedaleko wyspy Kea, a górna część dziobu odłamała się. HMHS Britannic to jeden z najsłynniejszych wraków statków na świecie. Wokół wraku tętni życie morskie.

Nurkowanie, ze względu na głębokość (ok. 130 m) i złożoność wraku, jest przeznaczone jedynie dla zaawansowanych nurków.

Nea Kameni – Santorini

Miejsce nurkowe, które powstało w wyniku wybuchu wulkanu i gromadzi rzesze fanów nurkowania i snorkelingu. Nea Kameni oznacza „mały wulkan” i znajduje się tu kilka morskich jaskiń, ciekawe formacje skalne i lawowe.

Jednak prawdziwą „gwiazdą” Nea Kameni jest wrak Santa Maria. Stalowy statek pasażerski miał ok. 34 m długości i zatonął w 1975 r. Leży na głębokości ok. 18 m i mogą tu nurkować zarówno początkujący, jak i zaawansowani nurkowie.

Nurkowanie na Korfu – Paleokastritsa

Znana ze wspaniałych plaż i krystalicznie czystych wody Paleokastritsa leży w północno-zachodniej części Korfu i co roku przyciąga tysiące miłośników nurkowania.

Pod wodą zobaczysz skały i rafy, które tworzą podwodne ogrody. Jednym z ulubionych miejsc nurków w Paleokastritsa na Korfu jest plaża Kolovri z malowniczym podwodnym łukiem i koralowcami, które zobaczysz nawet na głębokości ok. 40 m.

Wrak HMS Perseus – Zakynthos i Kefalonia

Między dwiema greckimi wyspami znajduje się wrak brytyjskiego okrętu podwodnego, który zatonął w 1941 r. po wpłynięciu na minę. HMS Perseus to wrak, na którym kwitnie podwodne życie. Spotkasz tu wargacze, labraksy i grupkowce. W okolicy można też podziwiać ciekawe formacje skalne. Niedaleko wraku znajduje się też kotwica włoskiej miny, która była przyczyną zatonięcia statku.

Jednostka miała 79 m długości i 8,5 m szerokości. HMS Perseus był napędzany 2 silnikami diesla o mocy 4400 KM i 2 silnikami elektrycznymi o mocy 1530 KM. Na powierzchni mógł osiągać prędkość ok. 32,5 km/h, a po zanurzeniu ok. 17 km/h.

Statek był uzbrojony w wyrzutnie torped – 2 rufowe i 6 dziobowych, a także 2 karabiny maszynowe.

Nurkowanie do tego wraku jest przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych nurków, ponieważ znajduje się na głębokości ok. 52 m.

Nurkowanie w Jaskini Słonia na Krecie

Znajdująca się na przylądku Drapanos, przy zatoce Souda na Krecie Jaskinia Słonia to świetne i stosunkowo nowe miejsce nurkowe. Zostało odkryte w 1999 r. i swoją nazwę zawdzięcza kościom nieznanego gatunku słonia, które znaleźli tu członkowie wyprawy paleontologicznej.

Wejście do jaskini znajduje się ok. 10 m pod powierzchnią wody, a w jaskini możesz podziwiać ciekawe skamieniałości, kości wspomnianego wcześniej słonia i imponujące stalagmity oraz stalaktyty. Te ostatnie, dzięki związkom glinu i tlenku żelaza, mają wspaniały biało-czerwony kolor.

Główna komora jaskini ma 120m długości, a jej szerokość to średni ok. 25m. Całkowita długość jaskiń to 160 m. Średnia głębokość nurkowania w tym miejscu to ok. 7 m, a maksymalna głębokość wynosi ok. 16 m. Widoczność wynosi ponad 30 m.

Nurkowanie w Grecji – ceny

Ceny są różne w zależności od wyspy, na której znajduje się centrum nurkowe.

Zazwyczaj 1-dniowe nurkowanie (2 nurki) to koszt ok. 90-100 EUR. 4 zanurzenia podczas dwóch dni nurkowych to koszt ok. 170-200 EUR.

Cena nurkowania nocnego to zwykle ok. 65-70 EUR za pojedynczego nurka.

Pakiet 10 nurkowań w ciągu 5 dni kosztuje ok. 390-410 EUR.

Szukasz idealnego miejsca na nurkowanie? Sprawdź na naszym blogu, jakie są najlepsze miejsca nurkowe na Malcie i Gozo: www.divezone.pl/blog/nurkowanie-na-malcie-i-gozo i gdzie warto zanurkować w Turcji: www.divezone.pl/blog/nurkowanie-w-turcji-najlepsze-miejsca.